ОД СУШЕ ШТЕТА ПЕТ МИЛИЈАРДИ ЕВРА: Споразумом из Париза Србија се обавезала на смањење емисије штетних гасова
СРБИЈА се ратификацијом Споразума из Париза Оквирне конвенције УН о промени климе обавезала на смањење емисије гасова са ефектом стаклене баште и прихватила потребу спровођења мера и активности које воде адаптацији на измењене климатске услове.
На основу Национално утврђеног доприноса из 2022, Србија се обавезала на смањење емисија ГХГ за 13,2 одсто до 2030, у односу на 2010. Иначе, само у периоду од 2000. до 2015. Србија је претрпела штету више од пет милијарди евра, због елементарних непогода и природних катастрофа.
Потписивањем Софијске декларације о Зеленој агенди за Западни Балкан, Србија се обавезала да ће постићи неутралност до 2050. године. Постизање климатске неутралности захтева декарбонизацију сектора енергетике и подразумева значајно повећање удела обновљивих извора енергије у укупном енергетском миксу, као и престанак губитака енергије кроз повећање енергетске ефикасности у свим секторима.
Измењени климатски услови већ изазивају несагледиве последице у секторима пољопривреде, воде, шумарства, што линеарно подразумева негативан утицај на здравље људи, стање природе, производњу и цену хране, а самим тим и стабилност економије у целини. Сектор пољопривреде највише може да очекује последице, односно смањење приноса услед повећања температура и веће учесталости екстремних временских прилика уколико се на време не предузму адекватне мере прилагођавања.
Године 2015. процењено је да климатске промене највише погађају принос кукуруза. Уколико се не примене мере прилагођавања до 2030. године, очекује се смањење приноса кукуруза у ненаводњаваним условима од 58 одсто. Очекиване промене климе утицаће на смањења средњег месечног протицаја од скоро 30 процената на мањим токовима у јужним деловима Србије, а на појединим водотоцима доћи ће до пресушивања водотокова у одређеним периодима године.
ПЛАН АДАПТАЦИЈЕ
КАКО би испунила очекивања међународне заједнице, односно Споразума из Париза, Србија је иницирала израду Националног плана адаптације, која представља основ за финансирање и идентификацију потребне помоћи у области адаптације. Израда НАП је обавеза Србије према националном законодавству, односно Закону о климатским променама који је усвојен 2021. године.
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)