ШТА АКО ЗАБОРАВИТЕ ПИН НА КАРТИЦИ: У случају да власник картице не зна шифру, банкари не могу да доделе нову

Б. Царановић

25. 08. 2022. у 10:45

ВЕРОВАТНО је сваки власник платне картице барем једном доживео страх од трећег укуцавања ПИН броја на банкомату, свестан да ако је и тај покушај погрешан, следи блокада пластике, а вероватно и промена ПИН-а.

ШТА АКО ЗАБОРАВИТЕ ПИН НА КАРТИЦИ: У случају да власник картице не зна шифру, банкари не могу да доделе нову

Фото: Схуттерсток

Многима се дешавало да забораве своју шифру, или изгубе папир на ком су је записали. За савремене клијенте који поседују апликације за електронско и мобилно банкарство, промена овог четвороцифреног броја је једноставна и сам клијент је обавља. Код оних који и даље преферирају долазак у експозитуру и на шалтер, једина је опција - нова картица.

Како већина банкара са којима смо контактирали каже, захтев банци да се промени јединствени ПИН се не практикује, јер због безбедности нико осим власника не поседује такве податке. Иако је електронска замена бесплатна, то је многе старомодне муштерије банака изненадило и створило им неприлике. Више им се исплати, међутим, да савладају савремене технологије, јер од овог лета код појединих банака издавање картице по хитном поступку, које је до сада било бесплатно, кошта 400 динара. Испорука картице на кућну адресу, која је до сада коштала симболичних 50 динара, сада ће коштати чак 800 динара!

- Када сам схватила да сам заборавила ПИН на картици на којој сам оставила 40.000 динара за регистрацију аута, помислила сам да је боље да одмах одем до банке и затражим нови, уместо да наставим са покушајима и ризикујем блокаду - каже Београђанка Снежана Б.

- Била сам изненађена када су ми рекли да не постоји таква опција, да је то несигурно и да је једини начин да отворим апликацију. То ми делује превише компликовано, али замолићу ћерку да ми то заврши. До тад нећу да користим картицу.

Према речима Владимира Васића, генералног секретара Удружења банака Србије, софтвер аутоматски додељује ПИН клијенту, па нема никог између да може да види шифру. Зато и једино сами клијенти могу да га мењају. Из Укинкредит банке објашњавају да уколико се деси да клијент заборави свој ПИН, постоји неколико начина да се тај проблем реши, али свакако није обавезно вадити нову картицу.

- Кроз мБанкинг апликацију, клијентима је доступан ПИН за картицу - објашњавају наши саговорници из Уникредит банке.

- У циљу максималне безбедности и подршке приликом коришћења картица, стално се прате трансакције како не би дошло до било каквог облика злоупотребе. Најчешћи облик преваре је несвесно откривање података - броја картице и других сигурносних података, због учешћа у разним промотивним кампањама. Картице никада не треба сликати и слати податке путем друштвених мрежа, нити диктирати ПИН на платном месту.

БЕЗБЕДНОСТ

У НАРОДНОЈ банци Србије за националну "дина" картицу кажу, након добијања коверте са ПИН бројем, потребно ге је запамтити, никако га не записивати и носити заједно са картицом. Приликом подизања новца са банкомата препоручљиво је прекрити руком тастатуру кaдa се уноси ПИН. Тврде да се "дина" картице издају у складу с најсавременијом технологијом - чип, односно ЕМВ технологијом, која спречава копирање или неовлашћено коришћење информација које се налазе на чипу.

ПЕТ ОДСТО КАРТИЦА ПРОБЛЕМАТИЧНО

У СРБИЈИ 1,2 милиона кредитних картица поседује 976.819 корисника. Око три одсто мање него пре годину дана. Износ лимита је 92.555 динара, што је за 1,7 процената већи износ него 2021. године, а износ у коришћењу је 30.852 динара. Према последњем податку Удружења банака Србије, број картица по којима постоји проблем у измиривању обавеза је 57.470, што је око пет процената, док је учешће доцње у износу који се користи - 11,7 одсто.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа

ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.

17. 09. 2024. у 21:06

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ОШТРО УПОЗОРЕЊЕ МОСКВЕ БАЈДЕНУ, ШОЛЦУ И МАКРОНУ: Моћније оружје од вашег је спремно

ПРЕДСЕДНИК САД Џозеф Бајден, немачки канцелар Олаф Шолц и председник Француске Емануел Макрон могу испровоцирати сукоб који може довести до неповратних последица, рекао је данас председник Думе Русије Вјачеслав Володин на пленарној седници.

17. 09. 2024. у 17:35

Коментари (0)

НЕ ЖЕЛИ ДА БУДЕ КАО ЂОКОВИЋ, ВЕЋ... Нова тениска нада има јасну визију