КАКО СУ ЕКСПЛОДИРАЛИ ПЕЈЏЕРИ КОД ГОТОВО 3.000 ЉУДИ? Постоје две теорије, а једна је посебно застрашујућа
ОКО 2.800 људи, међу којима и велики број припадника либанског оружаног покрета Хезболах, који подржава Иран, као и лекари, повређени су у уторак након што су им експлодирали пејџери којима су комуницирали.
Најмање девет особа је повређено, а Либан и Хезболах су тврдили да је Израел одговоран за ове догађаје.
Након експлозије пејџера који су користили припадници Хезболаха, појавила су се питања шта је пејџер и како може да експлодира.
Пејџер је мали електронски уређај који се користи за примање текстуалних порука или обавештења без потребе за интернет везом. Обично се користио 90-их и раних 2000-их као примарно средство комуникације, пре него што су мобилни телефони постали широко доступни.
Пејџер, како објашњава британска радио станица ЛБЦ, функционише на једноставан начин – корисници у уређај уносе код, који се прослеђује пријемном центру или систему који пејџеру шаље обавештење. Уређај може да приказује текстуалне поруке или кратка обавештења, а у неким моделима корисници могу да одговарају на поруке или бирају одређени број.
Иако је употреба пејџера значајно опала са појавом паметних телефона, они се и даље користе у неким специјализованим областима, као што су болнице и здравствене установе, где су цењене због брзих и поузданих обавештења.
Према прелиминарним информацијама, до експлозија у уторак могло је доћи због прегревања и експлозије батерије уређаја, пише ЛБЦ и истиче да су спекулације о доласку нове групе сумњивих пејџера нетачне.
Пробој сервера, прегревање и експлозија литијумске батерије?
Према информацијама до којих је дошла либанска телевизијска мрежа ЛБЦИ, први извештаји указују да је сервер пејџера био изложен сајбер претњи или нападу, што је довело до инсталирања скрипте података која је изазвала преоптерећење. То је вероватно довело до прегревања литијумске батерије, која је потом експлодирала, преноси ЛБЦ. Физичка оштећења коју претрпи корисник уређаја могу бити од тешких до мањих, у зависности од тога који део тела је изложен контакту са уређајем.
Си-Ен-Ен извештава да стручњаци нуде две конкурентске теорије о томе како су се стотине аларма могли активирати у исто време. Једна горе поменута теорија је да је дошло до пробоја сајбер безбедности, што је довело до прегревања и експлозије литијумских батерија пејџера.
Друга, пак, каже да је то био „напад на ланац снабдевања“, односно да су аларми неовлашћено модификовани током процеса производње и отпреме.
Дејвид Кенеди, бивши обавештајни аналитичар америчке Националне безбедносне агенције (НСА), рекао је за Си-Ен-Ен, међутим, да експлозије приказане на видео снимцима изгледају „превише моћне да би биле даљински и директни хак који би преоптеретио пејџер и проузроковао литијумску батерију да експлодира“.
Кенеди наводи да другу теорију сматра вероватнијом, уз још једну опаску.
- Вероватније је да је Израел имао људске оперативце... у Хезболаху... Пејџер би имао уграђен експлозив и вероватно би детонирао тек када је примљена одређена порука - рекао је он.
- Сложеност која је потребна да се ово изведе је невероватна. То би захтевало много различитих обавештајних компоненти и извршења. Људска интелигенција (ХУМИНТ) би била главни метод који се користи да се ово изведе, заједно са пресретањем ланца снабдевања како би се унеле изене на пејџерима - додао је он.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)