И ХРВАТСКА ЖЕЛИ ИЗУЗЕЋЕ: Наше западне комшије траже од Брисела да се придруже Мађарској и Словачкој око одрицања од руских енергената
Хрватска, на мала врата, такође тражи изузеће од ембарга за руску нафту. Не догоди ли се то у питање ће доћи рад једине преостале рафинерије, оне у Ријеци. Сисак је ионако затворио врата, а ако Хрвати више не буду добијали руску нафту и гас следећа зима могла би да буде најгора икада.
Сада се на дипломатском плану, иза кулиса, у Бриселу лобира да се Хрватска стави уз бок Мађарске и Словачке за коју би вредели други услови за ембарго у односу на остале чланице ЕУ. Тражи се да се Хрватској и следеће године омогући увоз такозваног вакуум-уља за гас, сировине без које није могуће производити дизел. Рафинерија "Ине" у Ријеци управо то треба, а на другим тржиштима ту сировину није лако набавити.
Процене су да би потпуним ембаргом дошло до великих тешкоћа за Хрватску, а да би цена дизела скочила до неба. Већ сада Хрвати плаћају за квалитетнији дизел готово два евра, а ако се затвори руско тржиште на јесен би могла да следи катастрофа. "Оптимистичка процена је да ће тада литар дизела коштати три евра", процењује Давор Штерн, бивши директор "Ине".
Хрвати ће и те како осетити и кризу са гасом, а проблеми неће заобићи ни индустрију ни грађане. Руски гас омогућавао је несметан рад петрохемије из Кутине, која је највећи произвођач вештачког ђубрива. Већ сада се најављују рестрикције, а онда ће последице да осете и пољопривредници. Цена гаса за домаћинства је порасла "на папиру" у просеку 16 одсто, али многи се жале да су добили далеко веће рачуне.
Иако је Хрватска тврдила да није тачна европска анализа да ће несташица руског гаса тешко погодити Хрватску, показало се да је прогноза Европске мреже дистрибутера гаса ипак тачна. Ни ЛНГ терминал не може да спасе Хрвате, јер су Мађари већ ионако унапред купили највеће количине течног гаса. Пада и домаћа производња гаса, а дистрибутери у овом часу не желе да пуне складишта јер су цене изузетно велике. Једино подземно складиште гаса у Хрватској, педесет километара од Загреба, готово је празно, а треба више од два месеца да се напуни. Тако је тешко за очекивати да ће Хрватска мирно дочекати нову зиму, поготово ако се у потпуности одрекне руског гаса.
Грађане очито неће да спасе ни енергетски додатак који се сада даје најугроженијима, пре свега пензионерима. Цене гаса и нафте незадрживо јуришају у небо, а Хрватска у овом тренутку плаћа цену бензина и гаса по рекордно високим ценама, чак и за најразвијеније европске државе.
ПРОПАСТ
СПЛИТСКИ "Бродосплит", једно од највећих хрватских бродоградилишта, тражи предстечај, а производња је добрим делом заустављена јер нису због ембарга добили кредит руске банке ВТБ. То велико предузеће које запошљава 4.000 људи тако је прва жртва у Хрватској због европских санкција Русији.
Препоручујемо
ЕВРОПУ ТЕК ЧЕКА ШОК ИЗ МОСКВЕ Геополитика: Путин планира да и нафту продаје за рубље
06. 05. 2022. у 15:54
БАЈДЕН ХИТНО ПОВЛАЧИ ПОТЕЗ ЗБОГ УКРАЈИНЕ: Све мора бити готово пре него што Трамп ступи на дужност
АДМИНИСТРАЦИЈА одлазећег америчког председника Џоа Бајдена планира хитно да пошаље Украјини последњих шест милијарди долара помоћи.
06. 11. 2024. у 23:32
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
КОЛИКО ЈЕ ДОНАЛД СТАРИЈИ ОД МЕЛАНИЈЕ: Многи кажу, превише - упркос разлици, њихов брак истрајава
ДОНАЛД Трамп је нови стари председник Америке, а на позицији прве даме је поново Меланија Трамп. Њихово појављивање јуче у централном штабу Републиканаца привукло је велику пажњу.
07. 11. 2024. у 11:17
Коментари (1)