ЈАК ДОЛАР НЕ СМЕТА ДИНАРУ: Стручњаци сматрају да осцилације у курсу светских валута нису драматичне

Б. Царановић

20. 04. 2022. у 10:19

ОД почетка рата у Украјини, енергетске кризе и инфлације, дошло је и до осцилације курса јаких светких валута. Док је евро за нијасну пао, долар јача, као и руска рубља која је последњих дана достигла и престигла вредности пред почетак сукоба. Стручњаци сматрају да се овај ролеркостер валута, нарочито долара, не одражава на динар, нити монетарну стабилност наше земље. Како кажу, обавезе Србије су у веома малом проценту у овој монети.

ЈАК ДОЛАР НЕ СМЕТА ДИНАРУ: Стручњаци сматрају да осцилације у курсу светских валута нису драматичне

Фото Shutterstock

Док је за евро у уторак, према средњем курсу, требало издвојити 117,8 динара, за долар чак 109,3 динара. Рубља је према статистици НБС коштала 1,324 динара.

Према речима економисте Ивана Николића јачање долара последњих недеља није ништа необично, нити ново. Сматра да није стриктно везано за рат у Украјини.

- Посматрањем трендова годинама уназад, стабилност америчке валуте не може да се веже за рат који траје. Оно што је пре свега утицало на скок америчке валуте је уобичајена пракса након њихових избора - каже Николић. - Пре избора долар обавезно падне, а затим, када се успостави администрација - расте. Тако је и сада, а ради се о психолошком фактору који утиче на то. Ако поредимо евро и долар, слабљење евра је под утицајем много слабијих перформанси европске економије у односу на америчку. Долар је имао и много веће скокове него што је сада, један од тих пикова је био 11. септембра, а садашњи износ свакако није највећи икада.

Како наш саговорник каже, када је реч о руској рубљи, од почетка рата, кад су почели велики притисци ЕУ и САД, санкције и избацивање Русије из платног система СВИФТ, руска валута је доживела пад. Ефикасним мерама, међутим, а нарочито захтевом да "непријатељске земље" ЕУ плаћају гас у рубљи, утицала је на вртоглави скок.

- Данашњи ниво од 79 рубљи за долар готово је исти као 24. фебруара када је био 81,8 - објашњава Николић. - У првих десет дана марта достизао је и 145 рубљи за долар. Како је сада руска валута у односу на долар и јача него уочи рата, Руска централна банка неће дозволити даље јачање. Разлог је, јер би то директно поткопало ценовну конкурентност енергентима, који су најважнији у руском извозу. Ако је прихваћено да се енергенти изражавају у доларима, а плаћају у рубљи, што је јача руска валута, мање ће им се плаћати.

Николић напомиње да су осцилације у курсу, пад европске валуте, инфлација, занемарљиви наспрам огромне штете која ће остати после овог рата.

- Што се тиче директног утицаја јачања долара на српски финансијски систем, с обзиром да је српска економија више везана за евро него за долар, не треба очекивати значајан непосредан утицај - рекли су раније у НБС. - Учешће јавног дуга у доларима је током претходних година значајно умањено и с око 34 одсто с краја 2016. смањено је више него троструко.

ДОЗВОЉЕНИ КРЕДИТИ САМО У ЕВРИМА

ОД 2011. на снази је забрана индексације кредита грађанима у било којој валути осим евра, те данас таквих кредита готово ни нема у билансима банака, што указује да наши грађани по овом основу нису погођени јачањем долара - објаснили су у НБС. - При томе, треба имати у виду да кретање курса динара у односу на долар зависи искључиво од кретања курса евра у односу на долар на међународном финансијском тржишту, узимајући у обзир стабилност динара према евру у дужем временском периоду.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП НАПРАВИО УЖАСАН ПРОБЛЕМ ЗАГРЕБУ: Катастрофалне вести за Хрватску