ПОПРАВКА МОЖЕ ДА КОШТА КАО ЛЕТОВАЊЕ: Шта радити када се поквари возило на путу или се догоди саобраћајна незгода

Е. Б. ТАЛИЈАН

08. 07. 2021. у 12:19

МНОГЕ породице на одмор иду својим аутомобилом, а како је возни парк у Србији у просеку стар 16 година, на време се треба припремити за непредвиђене ситуације, као што су квар на возилу или саобраћајна незгода.

ПОПРАВКА МОЖЕ ДА КОШТА КАО ЛЕТОВАЊЕ: Шта радити када се поквари возило на путу или се догоди саобраћајна незгода

Фото Shutterstock

У неким ситуацијама поправка аута може да кошта и као комплетно летовање. Саговорници "Новости" истичу да и најјефтинији пакет "Помоћ на путу", чија је цена око 2.000 динара, покрива одређене корисне услуге у нашој земљи и у Европи.

У Удружењу осигуравача Србије указују да се највећи број саобраћајних незгода догоди за време годишњих одмора, а према подацима МУП, август је на првом месту по броју страдалих. У случају незгоде, како истичу, најважније је реаговати правилно и тако олакшати процедуру накнаде штете. Њу плаћа осигуравајуће друштво оног аутомобила који је направило удес.

- Ако смо ми криви за судар, штету ће платити наше осигуравајуће друштво, што ће нам поскупети следећу регистрацију - објашњава Зоран Ћирић из УОС. - У случају да је власник возио под дејством алкохола или дроге када је изазвао незгоду, сносиће комплетне трошкове.

Када дође до судара, како истиче, најважније је обезбедити лице места, а то значи да возач треба да постави троугао на безбедној удаљености, склони путнике из аута и обуче светлосни прслук. Ако је у питању мања материјална штета, и уколико власници возила могу да се договоре сами, онда не морају да зову полицију, већ треба да попуне Европски извештај.

- Полицију треба обавезно позвати да уради увиђај и сачини записник ако у незгоди има повређених, или уколико је дошло до веће материјалне штете - наглашава Ћирић. - Ако се то догодило у иностранству, тада од полиције треба тражити и потврду о оштећењу возила која може да затреба приликом изласка из те државе. Ми саветујемо да се записник о штети на возилу уради у земљи у којој је дошло до судара, у овлашћеној агенцији или осигуравајућем друштву.

Он додаје да се захтев за накнаду штете подноси осигуравачу аутомобила којi је изазвао удес, у држави коју смо посетили, или из Србије, лично или путем посредника. Уз то, како истиче, треба поднети што више документације која прати незгоду. Уколико је судар у некој земљи у иностранству изазвало возило из неке треће државе, захтев за накнаду штете може се поднети и Бироу зелене карте те државе.

Услуге "Помоћ на путу" нуде различите куће. Цена се креће од 2.200 до 8.500 динара у зависности од тога шта обухвата пакет, али је и основна понуда корисна. У Ауто-мото савезу Србије наводе да возачи који први пут постају чланови њихове "Помоћи на путу" треба да воде рачуна да је потребно три дана да се активира услуга.

- Најтраженији пакет је намењен за услуге у Србији и у континенталном делу Европе - објашњавају у АМСС. - Између осталог, то у случају квара у европским земљама, подразумева шлеп возила до најближег сервиса, а код саобраћајне незгоде до Србије. Обухвата и брзу интервенцију на путу, као што је замена точка или допуна акумулатора.

Уколико је у Србији дошло до квара, онда возач има право на шлеп аута до 140 километара, а код саобраћајне незгоде километража је неограничена. Чланови добијају и четири брзе интервенције на путу. Признају трошкове смештаја у случају саобраћајне незгоде до 200 евра и у Европи и у Србији.

ОШТЕЋЕНИ НЕ ПЛАЋАЈУ ЗАПИСНИК

ПРОЦЕДУРА наплате штете из саобраћајних незгода које се догоде на територији Србије убрзана је дигитализацијом дистрибуције записника МУП о увиђају - објашњава Зоран Ћирић из УОС. - Оштећени више не морају да плаћају тај документ, нити им је потребан за накнаду штете. Ово важи за незгоде са материјалном штетом. Ако у судару има повређених, покреће се кривични поступак и записник се захтева од тужиоца.

Он наводи и да je УОС потписао Споразум о заштити посетилаца са националним бироима зелене карте Грчке, Македоније, Турске, БиХ, Црне Горе, Хрватске, Словеније, Швајцарске и Луксембурга. Тако могу да помогну својим грађанима да брже прикупе податке и информације потребне за остваривање права на накнаду штете.

ЛАЖНО ШЛЕПОВАЊЕ

НА путевима у Србији лажне шлеп службе доводе у заблуду возаче и наплаћивањем високих накнада за, најчешће, намерно изазван квар, остварују велику финансијску добит. Ово упозорење упутили су својим члановима Ауто-мото савез Србије (АМСС) и немачки клуб АДАC. Како се истиче, АМСС је једини овлашћени партнер АДАC-а у Србији, чији оператери су доступни свим члановима 24 сата, 365 дана у години.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (3)

МИСЛИЛА САМ ДА НИКАД НЕЋУ ОСВОЈИТИ ТИТУЛУ: Нова шампионка Мелбурна искрена после победе над првом тенисерком света