ПОСКУПЉУЈУ И ТЕЛЕВИЗОРИ: Цене у Србији драстично скочиле
У ЈЕДНОМ трговинском ланцу на нашем тржишту појавили су се телевизори који су за 45 одсто скупљи него прошле године.
Тако је овај уређај марке "стела", од 32 инча лане коштао 11.000, а сада се продаје за 16.000 динара.
- Тај тренд ће се наставити, када трговци буду потрошили постојеће залихе, телевизори из нове набавке имаће вишу цену - истиче, за "Новости", један стручњак. - Ипак, разлика неће бити тако драстична као на наведном примеру, већ се процењује да ће поскупљење у просеку износити око 20 одсто.
Околности изазване пандемијом већ су утицале да се у том проценту у нашој земљи повећају цене рачунара, лаптопа и пратеће опреме, као што су монитори, веб-камере, тастатуре, мишеви, док цене на европском тржишту бележе раст и до 80 одсто за компјутере. Исти разлози доводе и до поскупљења телевизора - фабрике и Кини нису једно време радиле због короне, с друге стране, тражња је нагло повећана зато што људи време проводе претежно у кући, где и раде, а изражени су и логистички проблеми. Саговорници нашег листа истичу да никада није била тако тешка и несигурна ситуација по питању набавке робе и планирања.
Предраг Манојловић из једног познатог ланца за продају техничке робе, објашњава да на формирање цене телевизора утичу значајно поскупљење транспорта из Кине и несташица екрана код произвођача до које је дошло због веће потражње у читавом свету. Говорећи о вишим ценама компјутера, лаптопа и пратеће опреме, он истиче да су и у том домену такође значајне несташице и да до поскупљења долази у континуитету на глобалном нивоу, због онлајн наставе и рада од куће. Додатно, криптовалуте су изазвале велике несташице рачунарских компоненти.
- До велике потражње за графичким картицама и хард-дисковима је дошло зато што су те компоненте неопходне за рударење крипто-валута - наводи Манојловић.
- Сада је нова, популарна валута "чиа", за коју се користе хард-дискови. Додатни разлог поскупљења просечне цене лаптопа и рачунара је глобална промена понашања потрошача због онлајн наставе и рада од куће. Практично, скоро не могу да се набаве јефтине, најосновније конфигурације, већ су у понуди углавном средњи и виши ценовни сегменти.
Вања Цвијетић, из другог ланца за продају ИТ производа, истиче да је велики дефицит те робе.
- У таквој ситуацији, цене се коригују навише - наводи Вања Цвијетић.
- Велике европске земље имају приоритет и добијају робу брже од нас. Никада ситуација није била овако несигурна по питању набавке. Раније када поручите робу знали сте да ћете је добити за месец и по до два, а сада се дешава да нам стиже за шест или седам месеци.
И Манојловић наводи да је отежана ситуација кад је у питању набавка техничких производа и да су кашњења велика.
- Мора да се планира шест до девет месеци унапред да би се дошло до неке робе, а ни тада није сигурно да ће стићи све што је наручено - истиче Манојловић.
- Сада је проблем да се дође на ред да роба коју сте наручили почне да се производи. Чекате месец и по дана да почне производња, јер фабрике не могу да постигну. Зато долази до кашњења у испорукама, а тиме и до несташица, јер се залихе продају пре него што стигне нова роба. Наравно, у складу са законом тржишта, када је потражња већа, произвођачи дижу цену.
У ЕВРОПИ ЈОШ ГОРЕ
ПРЕМА недавно објављеном истраживању немачког потрошачког портала "Тестберихт", високо место на листи производа до чијег поскупљења је довела пандемија заузимају различити технички уређаји, компјутери, веб-камере, телевизори. Рачунари су у просеку поскупели 79 одсто, а штампачи 19 процената. Портал наводи и да у доба короне више није важило правило о паду цена нових модела телевизора или лаптопа неколико месеци после испоруке на тржиште. На поскупљења је, како пише Дојче веле, утицало више фактора. Прво слаба понуда, због првог затварања у Кини, потом и повећана тражња због рада од куће, да би на крају дошли и логистички проблеми. Ипак, стручњаци закључују да је код појединих категорија производа видљива нормализација цена. Тако су цене појединих уређаја поново пале, мада још нису на нивоу од пре кризе.
ПАЗАРИЛО СЕ И ОНЛАЈН
ПОСЛЕДЊИ доступни подаци о потражњи за техничком робом у нашој земљи односе се на онлајн продају прошле године и показују да је куповина тих уређаја током пандемија порасла 50 одсто. Многе фирме у Србији су отвориле електронске продавнице и захваљујући томе биле су успешније. Потражња за компјутерима, лаптопима и телевизирома била је посебно изражена због преласка на рад од куће и наставе на даљину.
Препоручујемо
ЕВО КАКО ТРГОВЦИ ЗАРАЂУЈУ: Опрани кромпир пет пута скупљи од неопраног! (ФОТО)
20. 05. 2021. у 17:00
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
КО ЋЕ ЗАМЕНИТИ ЖИКУ ЈАКШИЋА? "Ја најбоље знам шта желим од тога"
"СИГУРАН сам да нико не може да задовољи моје захтеве и визију како ја то замишљам."
21. 01. 2025. у 19:19
Коментари (0)