НОВОСТИ ОТКРИВАЈУ: Отпад неће загађивати реке у 27 градова, изградње погона вредних 200 милиона

С. Булатовић

31. 05. 2021. у 08:00

ДО краја године очекује се почетак градње погона за прераду отпадних вода и пратеће канализационе мреже у 27 локалних самоуправа.

НОВОСТИ ОТКРИВАЈУ: Отпад неће загађивати реке у 27 градова, изградње погона вредних 200 милиона

Фото: В.Н.

Средства су обезбеђена из кредита Развојне банке Савета Европе у износу од 200 милиона евра. Чистија вода ће се враћати у природу у Бачкој Паланци, Бечеју, Великом Градишту, Прибоју, Бабушници, Белој Паланци, Пећинцима, Лапову, Темерину, Петровцу на Млави, Неготину, Бољевцу, Димитровграду, Руми, Новом Кнежевцу, Ражњу, Рашкој на Копаонику, Осечини, Бачу, Горњем Милановцу, Новој Вароши, Књажевцу, Бајиној Башти, Дивчибарама и Апатину.

У Министарству за заштиту животне средине објашњавају да се јављају и друге локалне самоуправе у којима се разматрају могућности за изградњу пречистача и канализационе мреже.

- Изградња пречистача и канализационе мреже ће се радити по фазама, у зависности од спремности локалних самоуправа. За прву групу, у току је провера пројектно-техничке и припрема тендерске документације - кажу у Министарству. - Почетак изградње првих постројења очекујемо у овој години.

У наредних неколико година држава планира да оваква постројења сагради у 70 општина и градова. Стручњаци тврде да би у Србији требало да их има најмање 360 укупно, а грубе процене кажу да би нам за решавање питања загађења воде требало најмање шест милијарди евра.

Фото А. Ровчанин

- Ово је добар почетак - сматра Срђан Гајић, из Удружења "Едукација, екологија, енергетика". - Имамо само пет постројења, а и она сва не раде, у Врбасу и Кули. Да би та постројења могла да се граде, неопходно је да је најмање 40 одсто општине или града покривено канализацијом. То је основ за постројење. Могуће је да покривеност буде мања, али се исплати ако се прикључује и нека индустрија. У првом кругу би зато требало да су општине и градови који имају канализацију.

Многе локалне самоуправе већ имају спремне пројекте. Ти пројекти пре градње, међутим, морају да прођу контролу. Потребно је обезбедити земљиште и решити друге административне препреке.

У Новој Вароши кажу да је ово највреднији пројекат који се ради у последњих неколико деценија. На општини је било да обезбеди грађевинску дозволу, а верују да ће читав посао бити готов за три до четири године.

- Бавимо се развојем туризма, Златар је једна од најлепших планина - каже Раде Васиљевић, председник Општине Нова Варош. - Да бисмо то развијали неопходно је да санирамо дивље депоније и велика сметлишта. Радујемо се што држава препознаје те приоритете и кроз изградњу постројења зе пречишћавање отпадних и површинских вода. Кроз њега ће се одрадити и део канализационе мреже, која недостаје.Пречишћивач кошта између четири и пет милиона евра. Радимо и трансфер станицу за селектовање отпада. Добили смо и 20 милиона динара за изградњу понтонских брана на Лиму. Акценат је на еколошком сређивању Нове Вароши.

ПРИМЕНА МУЉА

ЦЕНА постројења зависи од много фактора. Шабац је, на пример, тражио да има додатак за прераду муља, који ће касније користити за добијање топлотне енергије.

- Нуспроизвод отпадних вода је муљ - објашњава Срђан Гајић. - Из њега касније може да се добије метан, гас, али и енергија. Из муља се може добити и храна за стоку, хумус. Примена је велика.

ПРОЈЕКТИ ИДУ НА ПОПРАВКУ

- ПОЈЕДИНЕ самоуправе морају да поправе пројекте изградње постројења - истиче Срђан Гајић. - Рађени су доста давно, пре неколико година. По правилима Европске уније, у суштини, свако место са више од 2.000 становника треба да има своје постројење за прераду отпадних вода. Много је посла, јер 30 година није ништа рађено по том питању. Када будемо добили више погона, имаћемо заштићене речне токове и језера, без фекалне воде. И вода у водозахватима ће бити квалитетнија. Смањују се трошкови самих фабрика. Оне неће употребљавати толико хемикалија. И пољопривредницима ће бити лакше.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, кешираће невероватне 35 милијарде долара

А ПОСЛЕДИЦЕ? Кина гради највећу хидроелектрану на свету - иселиће милионе људи, "кешираће" невероватне 35 милијарде долара

ПРОИЗВОДИЋЕ троструко више од 88.2 милијарде kWh, колики је пројектовани капацитет тренутно највеће хидроелектране на свету - "Три кланца" у централној Кини.

26. 12. 2024. у 14:37

Коментари (3)

ПРЕВАРИО ЈУ ЈЕ 92 ПУТА ДОК ЈЕ БИЛА ТРУДНА! Ево шта је Нејмару сада урадила девојка која му је родила дете