ШТА ЈЕ МОБИНГ? Закон и пракса

Олга Вучковић Кићановић, правница специјализована за радно право и посредник за радне спорове

25. 02. 2023. у 08:05

НАЈЧЕШЋЕ питање послодаваца је како разграничити мобинг од манипулације мобингом од стране запослених – злоупотребе права на заштиту из лукративних разлога?

ШТА ЈЕ МОБИНГ? Закон и пракса

Фото ПКС

По Закону о спречавању злостављања на раду мобинг је понашање којим се запосленом вређа лично и професионално достојанство, ствара понижавајуће радно окружење и погоршавају услови рада, са циљем елиминисања из организације.

Манифестује се омаловажавањем, онемогућавањем комуникације, напредовања, изолацијом, контролама ради „лова у грешкама“, неконструктивним критикама ради релативизовања резултата, ускраћивањем информација потребних за рад...

Познат је и „синдром пуног и празног стола“ – претрпавање послом ради онемогућавања реализације или одузимање послова ради стварања осећаја сувишности, како код самог запосленог тако и у тиму. Мотиви мобинга могу бити емоционални (љубомора, анимозитет, ривалство...) и стратешки (вишак запослених малтретирањем натерати да сам оде, ради ослобађања послодавца од обавеза при отказу).

Мобирајуће понашање подразумева трајање/понављање, што значи да конфликт није мобинг. Конфликт је афекат, који се може дисциплински санкционисати, а мобинг је умишљај, који се утврђује у законом предвиђеном поступку.

Фото Shutterstock

Поремећени односи међу запосленима стварају непрофитно и нелојално окружење, а тужбе кваре имиџ, посебно због  могућности објаве пресуде у медијима, што ни један послодавац не жели.

С друге стране, заштита од мобинга даје запосленима могућност злоупотребе из лукративних разлога. Пријављивање мобинга често  крије  други мотив: стварање алибија за лош рад - „слабо радим јер сам „жртва“ мобинга, „оптужићу колегу, па ћу га елиминисати као конкуренцију“, „заштитићу се од отказа“, „тражићу накнаду штете“, „осветићу се јер нисам добио што сам очекивао“...

Послодавац је пред изазовом: како процесуирати и утврдити  стварни мобинг, а како злоупотребу права на заштиту, у складу са законом и етичким кодексима? Одговор отежава и пребацивање терета доказивања са запосленог (тужиоца) на послодавца (туженога). Због дисбаланса моћи, која је на страни послодавца, закон запосленом даје процесну олакшицу.

Довољно је да он постојање мобинга учини вероватним, а послодавац је дужан да доказима мобинг оспори. Како је „учинити вероватним“ много лакше него доказати негативну чињеницу, закон послодавцу даје право на утврђивање злоупотребе права на заштиту. Ако интерни покушај решења спора не успе, послодавац може покренути поступак утврђивања злоупотребе. Како Закон о раду не познаје дисциплински поступак, најбоље је да послодавац овај поступак уреди интерним актом. Многи злоупотребу права на заштиту предвиђају као отказни разлог, сходно чл. 179. став 3., тачка 8. Закона о раду. Критеријуми за утврђивање злоупотребе зависе од конкретне ситуације, а о примерима ће бити речи на семинару Мобинг и манипулација мобингом – закон и пракса, који организује Привредна комора Србије 9. марта.

Чест разлог пријављивања мобинга је и различито схватање дискреционих права из угла менаџера и запосленог. Менџер мисли да поступа у оквиру овлашћења, а запослени да су она прекорачена и извршен мобинг према њему. Зато је важно интерним актима што прецизније уредити обим дискреционих права и са тим упознати запослене, ради превенције спорова.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ВУЧИЋ УПУТИО НАЈХРАБРИЈЕ ПИТАЊЕ ЛИДЕРИМА 46 ЗЕМАЉА: Да ли вам је увек био важнији формални бирократски приступ или суштина?!

ПРЕДСЕДНИК Вучић у свом говору на самиту Европске политичке заједнице у Будимпешти поставио је храбро питање пред 46 европских лидера.

07. 11. 2024. у 16:03

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - Платићете високу цену!

НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"

ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".

06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

НА ВЕНЧАЊУ САМ БИЛА НАЈТУЖНИЈА ЖЕНА: Ивана је открила невероватне тајне породице Трамп

У СВОЈОЈ књизи "Raising Trump", Ивана Трамп, прва супруга Доналда Трампа, поделила је фасцинантне приче о породици Трамп које ће вас засигурно изненадити – јер када Ивана одлучи да исприча све, она заиста исприча све.

07. 11. 2024. у 13:21

Коментари (0)

СИНЕР И АЛКАРАЗ СЛАВЕ: Прво чули да се Новак Ђоковић повредио, а сад и ово!