ЧЕКА НАС ГОДИНА ВЕЛИКИХ ШАНСИ: Mарко Чадеж, председник ПКС, о приликама и искушењима која очекују српску привреду у 2022. години

В. Н.

30. 12. 2021. у 12:50

Ако је 2020. била година у којој је привреда Србије доказала виталност да у најтежим околностима сачува компаније и људе, ако је протекла 2021. потврдила њену способност да, упркос пандемији која не јењава, може да расте, развија се и премаши резултате постигнуте пре кризе, онда ће следећа 2022. бити година великих шанси, и за српску и за економију региона.

ЧЕКА НАС ГОДИНА ВЕЛИКИХ ШАНСИ: Mарко Чадеж, председник ПКС, о приликама и искушењима која очекују српску привреду у 2022. години

Марко Чадеж

Година прилика које се отварају са "Отвореном Балканом" и растом интересовања европских компанија за инвестирање и добављаче са ближих тржишта, оценио је Марко Чадеж, председник Привредне коморе Србије.

* Како да привреда што боље искористи нове прилике?

Тако што ћемо наставити да радимо заједно, да се потписано и договорено спроведу на терену, да нашим компанијама што пре обезбедимо веће тржиште, уклонимо преостале баријере за међусобну трговину, поједноставимо процедуре, смањимо трошкове, омогућимо да раде лакше, брже, и буду конкурентније.

Да у наредној години учинимо оно што привредници од нас очекују: да се камиони више не задржавају на границама, да гранични прелази почну да функционишу по принципу One-stop-shop, а граничне службе, и на друмским и на железничким правцима, раде 24 сата седам дана у недељи. Да успоставимо брзе траке за робу са "Отвореног Балкана", међусобно усагласимо, признајемо и електронски размењујемо документацију која прати робу, да документ издат у Београду важи и у Скопљу и у Тирани. И у целом региону.

Јер, дубоко сам уверен да ништа тако неће допринети побољшању услова за пословање домаћих компанија и већем приливу страних инвестиција и у Србију и на Западни Балкан, као економске интеграције у овом региону.

* Мада новац никада није био тако јефтин као претходних година, финансирање остаје и даље највећи проблем домаће привреде. Све анализе указују да се, и у свакодневном пословању и када инвестирају, привредници углавном ослањању на своје ресурсе, да су кредитни услови за већину и даље недостижни.

Због тога је веома важно да се настави са гарантним шемама које су добар начин да банке и држава поделе ризик, како би привреда добила кредите уз ниже камате и под прихватљивим условима. И да се што боље искористе и традиционални и алтернативни начини финансирања. Залажемо се и да се преиспитају гаранције, јер инструменти обезбеђења за многе, пре свега мање компаније, представљају непремостиве услове за добијање кредита.

Да би фирмама остало више новца за инвестиције у проширење и модернизацију производње, битно је да се настави са растерећењем привреде. Верујемо да ће се са наставком привредног раста отворити простор за значајније смањење пореза и доприноса на зараде, у мери у којој то не угрожава буџетску стабилност, да се порез на добит смањи са 15 на десет одсто, поново уведе порески кредит и прошире подстицаји локалних самоуправа за улагања у неразвијеним општинама.

* Српски извозници се добро држе и током пандемије. Међутим, и сами сте указали, чак 60 одсто српског извоза остварује само 365 великих компанија. Како да на извозним листама буде више малих и средњих предузећа?

- После благог пада извоза у првој години пандемије, извесно да ћемо ове године имати за четвртину већи извоз него у 2020. и премашити извозни учинак из последње, преткризне 2019. године.

За мале и средње компаније које можда још немају довољно капацитета да изађу на већа и развијенија тржишта, највеће прилике доноси заједничко тржиште и олакшање трговине у региону. А најбољи пут за њихов излазак у свет је умрежавање са регионалним компанијама, ради обједињавања понуде, и укључивање у међународне ланце добављача. Зато је неопходно да додатно ојачају своје капацитете – да се боље информишу о захтевима и очекивањима страних компанија, освајају међународне стандарде, набаве захтевану опрему, побољшају квалитет процеса и производа, повећају обим производње, обуче људе и дигитално трансформишу своје пословање. У томе им, као њихова пословна асоцијација, максимално помажемо.

* Чиме конкретно Привредна комора Србије помаже у интернационализацији локалне привреде?

Само током ове године, догађајима у организацији Коморе у земљи, региону и свету – форумима, конференцијама, сајмовима, учествовало је готово 4.000 компанија, које су ове скупове искористиле за више од 12.000 контаката и Б2Б разговора са потенцијалним партнерима. Само на „Експо 2020 Дубаи“ у протекла три месеца, боравило је око 600 привредника, који су успоставили око 3.500 пословних контаката. Око 160 наших компанија, излагача на 11 међународних сајмова, у земљу се вратило са више од 60 уговора, вредних готово 50 милиона евра.

Одговорили смо и на повећано интересовање међународних корпорација, за ангажовање добављача из Србије. На пример, само у области металске и електро индустрије ове године стигло је око 50 упита страних компанија, највише немачких и аустријских, које смо повезали са нашим фирмама спремним да испуне тражене стандарде, рокове и количине. Готово 800 српских компанија укључило се у регионалну базу добављача коју смо успоставили са осталим западнобалканским коморама.

За само неколико месеци, део заједничке добављачке платформе постало је више од 2.000 компанија из свих шест економија, из свих производних и услужних сектора и њихови профили и понуда су већ на располагању заинтересованима за добављаче са Западног Балкана.

* Постоји ли опасност да ризици из међународног окружења успоре очекивани раст привреде и реализацију пословних планова?

- Привредници рачунају на даљи раст промета, очување запослености и планирају нове инвестиције, али су опрезни оптимисти због екстерних ризика, на које не можемо да утичемо. Крај пандемије се не назире, пред новим таласом поново се затвара једна по једна економија, глобална енергетска криза подигла је цене енергената, сировина и готових производа, постоји опасност од инфлаторних притисака и последичног раста каматних стопа…

Међутим, најбитније је да резултати које смо постигли прошле и ове године, не представљају само тренутни узлет. Да су изгледи српске економије, према домаћим и проценама међународних институција, када је реч о макроекономској стабилности и привредном расту – добри и на дуже стазе. 

СВЕ ВИШЕ ПРИХВАЋЕНИХ ИНИЦИЈАТИВА ПРИВРЕДНИКА

Свака друга иницијатива привреде коју је, протекле године, у дијалогу са државним институцијама заступала Привредна комора Србије, прихваћена је и реализована кроз доношење нових и измену постојећих прописа. Тиме су смањени трошкови или олакшано пословање компанија из готово свих сектора, каже Марко Чадеж.

Од 65 поднетих законодавних иницијатива у 2021. години, прихваћене су 34. Реализоване су још 23 иницијативе које су привредници упутили локалним самоуправама посредством мреже регионалних комора

У ДУАЛНОМ 140 НОВИХ КОМПАНИЈА

Интересовање привреде за дуално образовање у Србији расте и од наредне јесени у обуци ученика за дуалне профиле учествоваће укупно 840 компанија, од којих 140 нових. Чак 35 одсто компанија које су се пријавиле да у наредној школској години организују практични део наставе, до сада нису биле укључене у дуални образовни модел, указује Чадеж.

Више компанија, ученика и студената у дуалном образовању и планирано успостављање 12 регионалних тренинг центара за преквалификације незапослених и додатне обуке запослених, уз почетак функционисања заједничког тржишта рада "Отвореног Балкана", по оцени председника ПКС, значајно ће побољшати понуду радне снаге и локалним компанијама и страним инвеститорима.

ДИГИТАЛНА КОМОРА

Дигиталне услуге ПКС у 2021. користило је више од 20.000 привредника, што је 66 одсто више корисника е-Портала него годину дана раније.

У протеклих 12 месеци у програме Центра за дигиталну трансформацију привреде укључило се више од 500 малих и средњих предузећа. Основана је и онлајн Дигитална академија и почела је обука треће генерације консултаната. План је да до краја 2022. Центар има укупно 100 сертификованих експерата који помажу компанијама у дигиталној трансформацији и да у програме укључи још 500 компанија.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

СТИЖЕ ПОЛИТИЧКИ ПОТРЕС? Ево ко води у анкетама за новог немачког канцелара

АЛИС Вајдел, лидерка десничарске странке Алтернатива за Немачку (АфД), према последњим анкетама, преузела је вођство испред Фридриха Мерца, лидера Хришћанско-демократске уније (ЦДУ).

24. 12. 2024. у 12:17

Коментари (0)

Певачица усвојила сина, па сазнала ШОК ВЕСТ: Мало је рећи да сам у шоку, искрено!