КАДА ЋЕ БИТИ ЗАБРАЊЕНО ПУШЕЊЕ У ЗАТВОРЕНОМ: Застрашујуће бројке у Србији, корона показала колико су плућа рањива
ВЕЋ ДОКАЗАНО штетан, дувански дим у доба пандемије додатни је ризик за лакше ширење вируса и за теже облике оболевања од ковида, показују бројна научна истраживања.
Национални дан без дуванског дима, ове године обележава се под слоганом: "365 дана без дувана". Иако две трећине одраслог становништва не пуши, и даље су свуда изложени дуванском диму. Већ пет година чека се на усвајање закона који предвиђа забрану пушења у свим затвореним јавним просторима.
Чак ни у време епидемије у Србији није забрањено пушење у угоститељским објектима, што највише угрожава раднике у њима. То се у готово свим европским земљама одавно подразумева. Сада иду и корак даље, пушење се забрањује и на улици.
У Милану, на пример, забрањено је код стајалишта градског превоза, у парковима, на игралиштима, не само због штетног дувана, већ и због ширења вируса.
- Тамо где је велика концентрација људи на трговима и слично, управо зато што се на тај начин, скидањем маске, дувањем, издувавањем ваздуха из плућа шири вирус корона - каже др Срмена Крстев, председница Републичке стручне комисије за контролу дувана Министарства здравља.
- Ковид нам је указао колико су наша плућа рањива, јер су ове све студије показале да су они који су оболели од ковида а били пушачи, нажалост, оболели од тежих облика ковида, да су, захтевали интензивну негу и респираторе - додаје др Ика Пешић, члан Републичке стручне комисије за контролу дувана Министарства здравља.
Годишње више од пет хиљада људи оболи од рака плућа, а око 90 одсто оболелих су пушачи.
- Код многих пацијената којима су рађени скенери због ковида, нађени су асимптоматски тумори плућа и они су, да кажем условно, на време почели са лечењем - истиче проф. др Даница Грујичић, директорка Института за онкологију.
Истраживања показују да је 60 одсто деце у својим домовима угрожено дуванским димом, млади готово свуда где излазе.
- Кафићи, ресторани, клубови, када би тамо било забрањено пушење, електронске цигарете, наргиле, сигурни смо да би се проценат младих који су активни и пасивни пушачи смањио - сматра Вања Бранковић.
Због последица пушења у Србији годишње умре 15.000 људи. У свету осам милиона, највише у сиромашним земљама.
Оне богатије, као Шведска, Финска, Велика Британија, настоје да се у наредних десетак година потпуно ослободе од дуванског дима.
(РТС)
Препоручујемо
ПРЕСЕК ПО ГРАДОВИМА: Корона у Србији, а ево где је ситуација најгора
31. 01. 2021. у 15:38
НАЈНОВИЈИ КОРОНА ПРЕСЕК: Још 1.366 нових случајева - преминуло 20 особа
31. 01. 2021. у 15:05
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану
СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.
26. 11. 2024. у 17:09
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)