ДОМАЋИ ИТ У ТОП ТРИ: Плата српских програмера око 1.300 евра

Е. Б. Талијан

17. 07. 2020. у 13:00

СРПСКИ ИТ сектор сврстан је међу "топ три" у свету у извештају Светског инвестиционог форума бизнис анђела (WBAF), који је ових дана представљен на глобалној онлајн-конференцији.

ДОМАЋИ ИТ У ТОП ТРИ: Плата српских програмера око 1.300 евра

Фото Depositphotos

Ова међународна организација наводи да област информационих технологија у Србији бележи раст од 26,2 одсто годишње. Према званичним подацима наших институција, прошле године је вредност извоза у ИТ сектору била 1,4 милијарде евра, а суфицит 800 милиона евра. Око 70.000 људи у Србији запослено је у информационо-технолошким компанијама.

Никола Марковић, председник Друштва за информатику Србије, каже за "Новости" да ИТ сектор спада у најпрофитабилније делатности у нашој земљи, а програмерска плата је око 1.300 евра месечно. Он истиче да је вредност продатог домаћег софтвера на страним тржиштима, чак за неколико стотина милиона евра виша од званичне цифре.

- Тај податак од 1,4 милијарде евра је званичан, онај који је прошао кроз Народну банку Србије, а софтвер се продаје и разним другим каналима, зато је тај износ реално већи - прецизира Марковић. - Знатно више домаћег софтвера пласирамо на инострана тржишта него на српско. Веома је важно да се стимулише његова продаја у нашој земљи, јер сада компаније у Србији купују страни софтвер.

Америчка организација "Стартап геном" у свом редовном годишњем извештају, објављеном крајем јуна, доноси процену да стартап еко-систем Београда и Новог Сада вреди око 502 милиона долара, уз податак да је Србија позиционирана у топ пет земаља у свету по броју блокчејн стручњака.

Марковић објашњава да је блокчејн алат и платформа за праћење робе, новца, докумената... Представља најпоузаднију базу за чување података, јер они не могу накнадно да се мењају и зато се гарантује аутентичност.

- У Србији има двадесетак ИТ компанија које развијају пројекте базиране на блокчејн технологији - каже наш саговорник. - Веома је корисно што имамо много стручњака у тој области, јер блокчејн има велику будућност примене.

Прошле године су неки представници Владе изнели процену да је за достизање две милијарде евра извоза у ИТ сектору потребно додатних 30.000 стручњака и да је зато образовање тих профила од стратешке важности. Марковић се слаже са том оценом стања и наглашава да је његова организација предложила да се у наредне три године повећају квоте за студирање информатике за 100 одсто.

Осим из међународних организација, похвале Србији стижу и од најутицајнијих листова на свету. "Фајненшл тајмс" је половином јуна објавио афирмативну причу о ИТ сектору у нашој земљи, указујући на доступност квалитетног кадра. Неколико месеци раније, у фебруару, британски недељник "Економист" у тексту износи импресивне податке о нашем извозу у овој области и истиче да је дигитална технологија најбрже растућа српска индустрија.

ШТЕТА ЗБОГ ПАНДЕМИЈЕ

ИТ сектор је претрпео штету од пандемије, али мању него већи део привреде, јер има дигитализовано пословање - оцењује Никола Марковић. - Примена информационих технологија је помогла да се смање негативне последице ширења вируса. То су омогућили сервиси е-управе, електронско банкарство, трговина, здравство...

Он истиче да су грађани из својих станова обављали поједине послове преко тих платформи, као и да су на стотине састанака и презентација одржане онлајн.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

ТУРСКА ДРХТИ ПРЕД ПРЕТЊОМ ИЗРАЕЛА: Избија трећи светски рат? (ВИДЕО)

МИНИСТАР одбране Турске, Јашар Гулер, изјавио је да Израел може да нападне Турску, чиме је подржао раније изјаве председника Ердогана, који је Израел описао као директну претњу за земљу.

14. 11. 2024. у 17:17

Коментари (3)

ДАЧО, ЈОШ ЈЕДАН ДАЧА ЈЕ НА ПУТУ! Зашто је Окановић сину дао име по Данилу Лазовићу? Заједно смо се молили Богу