Како приватно здравствено осигурање доприноси већој лојалности запослених
СВЕ више запослених схвата да здравствено осигурање које обезбеђује држава често не задовољава њихове потребе. Због бројних структуралних и системских проблема у здравственом систему, расте незадовољство међу корисницима ових услуга. Решење лежи у приватном здравственом осигурању.
Када смо здрави, имамо све што нам је потребно. Ниједно материјално богатство не може да замени наше добро здравље или здравље наших ближњих. Нажалост, често о здрављу почињемо да бринемо тек када проблеми постану озбиљни — када исцрпљеност преузме контролу, или када стрес, висок притисак или шећер у крви више не могу да се игноришу.
Зашто запослени високо вреднују приватно здравствено осигурање?
Међу бенефитима које послодавци нуде запосленима, приватно здравствено осигурање или тзв. добровољно здравствено осигурање заузима значајно место. Према доступним подацима, чак 45% компанија обезбеђује својим радницима полису која покрива свеобухватне здравствене услуге, а не само основне систематске прегледе.
Занимљиво је да највећу корист од ових полиса имају руководиоци и менаџери, где 100% њих ужива у овом бенефиту, док је међу оперативним и стручним кадром та бројка нижа — тек 59% има приступ оваквим погодностима.
Када упоредимо са осталим бенефитима које компаније обезбеђују, попут службених аутомобила (80%), рефундације путних трошкова (91%), пензионог и животног осигурања, проценат компанија које нуде приватно здравствено за запослене је изненађујуће висок. На трећем месту по важности су тренинзи и едукације, који су основни део нематеријалних погодности којима компаније настоје привући и задржати таленте.
Шта покрива полиса добровољног здравственог осигурања?
Полиса добровољног здравственог осигурања, у зависности од одабраног пакета и висине осигуране суме, може покривати различите здравствене услуге. Основни пакет обично укључује:
- Прегледе лекара опште праксе,
- Специјалистичке прегледе,
- Лабораторијске анализе,
- Дијагностичке тестове по медицинским индикацијама,
- Примену терапије,
- Хитан медицински транспорт и болничко лечење.
Додатни пакети омогућавају проширење услуга на стоматолошке и офталмолошке прегледе.
Месечна премија за основни пакет здравственог осигурања за запослене креће се већ од 17 евра по особи. Компаније углавном бирају основне пакете који укључују редовне прегледе, систематске прегледе и лабораторијске анализе. Највећи део трошкова полисе иде на хоспитализацију и прегледе, док је покривеност за лекове нижа и зависи од позиције запослених у фирми.
Како приватно здравствено осигурање утиче на мотивацију радника
Нема универзалног одговора на питање шта подстиче запослене да раде свој посао најбоље што могу. Некима су то повећање плате и бонуси за врхунске резултате, док други вреднују додатне дане одмора или попусте за породична путовања. Ипак, у последње време приватно здравствено осигурање постаје све популарније као алат за повећање задовољства и мотивације запослених, јер показује бригу компаније за њихово здравље и добробит.
За разлику од обавезног здравственог осигурања које компаније морају да обезбеде по закону, приватно здравствено осигурање представља додатну заштиту. Ова пракса је већ стандард у многим земљама, док код нас тек добија на значају као атрактиван бонус. Све више послодаваца препознаје његову вредност, што се огледа и у огласима за посао, јер осигурање доприноси већој привлачности радног места.
Предности су вишеструке. За послодавца, то значи мање одсуства запослених због бржег и ефикаснијег лечења, као и пореске олакшице. Запослени добијају бољи приступ здравственој заштити, без дугих чекања, са ширим избором специјалиста. Породица запосленог може такође осетити користи, посебно ако је укључена у осигурање. На психолошком нивоу, овај бенефит ствара јачу везу између запосленог и компаније, што мотивише раднике и повећава њихову лојалност.
Државно вс. приватно здравствено осигурање: Које је исплативије?
Иако законски није обавезно, све више појединаца и компанија одлучује се за приватно здравствено осигурање. Ово је посебно занимљиво с обзиром на дугогодишњу традицију обавезног здравственог осигурања код нас, као и на чињеницу да многи нису довољно упознати са алтернативама које приватне полисе нуде.
Зашто онда расте интересовање за приватно осигурање? Стране компаније које послују на нашим просторима прве су препознале његову вредност, обезбеђујући такве полисе за своје запослене.
Постоји неколико битних разлога зашто приватно осигурање постаје популарније:
- Шира доступност услуга: Нема ограничења на једну установу, град или чак државу.
- Флексибилност избора: Сами бирате где и када желите преглед или интервенцију.
- Виши стандард услуга: Приватне клинике имају модернију опрему, краће листе чекања и гарантују бржи приступ лекарима.
- Додатне погодности: Редовни систематски прегледи и превенција су често укључени.
На страни обавезног осигурања стоји чињеница да покрива неограничене трошкове за здравствене услуге. Међутим, због дугих листа чекања и ограничених ресурса у државним болницама, многи се ипак одлучују за приватне клинике, што може значити додатне трошкове. Зато је питање — зашто не уложити у полису за приватно здравствено осигурање за запослене која унапред покрива све?
НОВЕ СВЕТСКЕ СИЛЕ УКЉУЧИЛЕ СЕ У СУКОБ У УКРАЈИНИ: "Две на страни Путина, две жестоко против Руса"
СУМЊЕ у подршку САД Украјини у случају победе Доналда Трампа на председничким изборима мучиле су све оне којима је циљ да се Кијев обрани од руске агресије. Трамп је победио и тек треба видети у ком ће смеру кренути његова политика, али сва та дешавања засенила су други важан однос у том, ионако компликованом, односу.
22. 11. 2024. у 09:14
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
СКАНДАЛ ТОКОМ ПОСЕТЕ Снимак Макронa: "Они су тотални кретени", рекао после повика да је "Француска одговорна за крвопролиће"
"ОНИ си потпуни кретени", рекао је француски председник Емануел Макрон о прелазном телу и додао да "никада нису смели да га смене".
22. 11. 2024. у 13:07 >> 13:17
Коментари (0)