ВАЖНА ВЕСТ ЗА ГРАЂАНЕ: Од јесени почиње скрининг на рано откривање рака плућа у Београду

Андријана Нешић

01. 08. 2024. у 11:32

Србија ће на јесен увести организовани скрининг на рано откривање рака плућа, најпре у Београду, а касније ће бити проширен и на остатак земље. На тај начин држава ће пробати да промени поразну статистику од овог најчешћег и најсмртоноснијег карцинома, од којег годишње оболи готово 7.000, а нажалост умре више од 5.000 особа.

ВАЖНА ВЕСТ ЗА ГРАЂАНЕ: Од јесени почиње скрининг на рано откривање рака плућа у Београду

Фото: Shutterstock

На свака два сата у Србији једна особа премине од карцинома плућа. Један од најважнијих предуслова успешног лечења је рано откривање рака плућа. То тренутно у Србији није случај, јер се код више од 70 одсто пацијената открије у последњем стадијуму, када су шансе за успешно излечење готово исцрпљене. Карцином плућа је подмукла болест, јер у тренутку када се осете први симптоми већина болесника је већ у метастатском стадијуму болести. Симптоми у почетку могу да буду врло неспецифични – кашаљ који дуже траје и не пролази на примену антибиотика, пролонгирано фебрилно стање, малаксалост, губитак апетита, болови у грудима. Додатни проблем представља чињеница да већину болесника који оболе од карцинома плућа представљају пушачи који су већ навикли на кашаљ и искашљавање и то их завара. Не примете када кашаљ постане упорнији, израженији и промени интензитет. Управо у том периоду често се изгуби драгоцено време, болест узнапредује, терапијске могућности се смање, а прогноза болести постане значајно лошија.

- Један од најважнијих предуслова успешног лечења карцином плућа је рано откривање. Зато је Србији преко потребан скрининг на рано откривање ове подмукле болести. План нам је да од јесени кренемо са пројектом. У почетку, скрининг ће се обављати у Београду, а касније ће се проширити и на остатак земље. Ове године смо заједно са Удружењем пацијената “Пуним плућима” урадили истраживања са пацијенатима оболелим од рака плућа о њиховој информисаности, превенцији, скринингу и лечењу рака плућа у Србији. Оно што је охрабрујућа вест је што је скоро половина испитаника одмах након првих симптома отишло код лекара, не чекајући да пролази време. Две трећине њих је одмах било упућено код пулмолога, тако да нису губили време на прегледе код лекара других специјалности. То, међутим, није био случај пре две године, када смо први пут радили истраживање. Тада је више од 70 одсто пацијената бивало упућено на прегледе код неуролога, ендокринолога, реуматолога, кардиолога, физијатра, што показује да је данас пут пацијента од појаве симптома до добијања дијагнозе, донекле скраћен – каже асс. др Михаило Стјепановић, директор Клинике за плућне болести УКЦ Србије.

Пилот пројекат скрининга на рано откривање рака плућа прво је кренуо да се спроводи у Институту за плућне болести Војводине у Сремској Каменици. Ова здравствена установа већ више од три године на подручју АП Војводине код високоризичних особа спроводи програм раног откривања рака плућа, што нас сврстава у прву државу западног Балкана која је увела овај скрининг за своје грађане. До сад је урађено више од 9.000 прегледа на нискодозном скенеру, а код 1,8 одсто њих, односно код око 100 суграђана откривен је карцином плућа.

- Држава је доста тога урадила за пацијенте који се лече од рака плућа набавком додатних скенера, бронхоскопа, али и на проширењу индикација за добијање савремених терапија. Ипак, када се ради о превентиви мало тога је урађено. Као удружење се залажемо да се покрене скрининг на рано откривање рака плућа на територији читаве земље. Потреба за тим су огромне, а поготову што то подржава велики број пацијената и чланова њихових породица, сматрајући да скининг треба да буде обавезан за грађане у ризику – истакла је Оља Ћоровић, из Удружења пацијената за борбу против рака плућа „Пуним плућима“.

Колико је важно болест открити на време, показује и животна прича Зорице Јовановић (60) из Београда, којој је карцином плућа установљен прошле године у четвртом стадијуму болести, иако је две године раније од постављања дијагнозе више пута одлазила код лекара. Она, међутим, добија савремену терапију и данас се осећа много боље, а на свакој новој контроли добија позитивне вести о свом здравственом стању.

- Старија ћерка је 2022. године добила корону и онда смо сви у кући почели да кашљемо. Отишла сам код лекара, снимили су ми плућа и рекли да је све у реду. Добила сам антибиотике да пијем и након завршетка са терапијом, кашаљ је престао. Међутим, после неколико месеци поново сам почела да кашљем. Нешто се нисам баш најбоље осећала и поново сам отишла до лекара. Снимили су ми плућа и рекли да је све у реду. Исте те године, у новембру опет сам осетила да ми нешто није добро. Поново сам посетила лекара, који ми је послушала плућа и рекла да је све добро. У јуну 2023. схватам да и даље кашљем. Одем код моје докторке и она ме упути да извадим крв и снимим плућа. По добијању резултата крви, докторка ме је позвала и саопштила да морам хитно да одем да снимим плућа. Све своје обавезе сам моментално одложила и појурила у дом здравља. На снимку рендгена великим словима су написали да се хитно јавим пулмологу. Нисам знала шта да радим, ни где да идем. Потпуно сам била у паници. Докторка ми је била завршила смену и брзо сам одлучила да одем код приватника, да не бих губила време. Сва срећа па су ме одмах примили. Није им се свидео снимак мојих плућа и упутили су ме на скенер. Већ сам тада наслутила о чему би могло да се ради. Била сам потпуно скрхана, нисма могла да дођем себи. Сутрадан сам урадила скенер који је само потврдио моју бојазан. Бронхоскопија је показала да имам карцином плућа, четврти стадијум, који се проширио и само што није пробио плућну марамицу. Предложено ми је да примим шест хемиотерапија, да не би пробило плућну марамицу. Тада сам морала да кажем својој породици, јер нисам била у стању да се сама борим. Након тих хемотерапија, карцином се повукао са плеуре, док су метастазе остале. Сада сам на имунотерапији и много се боље осећам. На свака три месеца идем на контроле, а карцином се доста повукао – присећа се Зорица, која је након добијања дијагнозе престала да пуши.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

МАЈКА ЈОЈ СЕ ОДРЕКЛА ПРАВОСЛАВЉА, ТИТО ЈОЈ СЕ ДИВИО: Она је била најмоћнија жена Југославије (ФОТО/ВИДЕО)

БИЛА је најмоћнија политичарка у великој Југославији у коју је маршал Јосип Броз Тито имао толико поверења да је до данас остала једина жена премијер једне комунистичке земље

21. 12. 2024. у 21:27

Коментари (0)

ДОНЕО КОНАЧНУ ОДЛУКУ: Митровић открио где наставља каријеру (ВИДЕО)