СРБИ СЕ БРАНИЛИ „ЗОРОМ“ И „ПРОСВЈЕТОМ“ : Карановић о српскохрватским односима у Аустроугарској (ВИДЕО)

Јованка СИМИЋ

22. 04. 2024. у 22:43

ПАЖЉИВО осмишљен покушај измене структуре становништва на тлу Босне и Херцеговине, Аустроугарска је спроводила поступно кроз демографску политику смањења броја становништва српске националности.

СРБИ СЕ БРАНИЛИ „ЗОРОМ“ И „ПРОСВЈЕТОМ“ : Карановић о српскохрватским односима у Аустроугарској (ВИДЕО)

Фото: КЦНС

С тим у вези афирмисана је идеја о постојању засебне „босанске нације", што је дефакто био начин на који је Аустроугарска имала намеру да оствари свој систематски план брисања српског идентитета на простору БиХ.

- У прилог томе гласно говоре анализе пописа становништва, и довољно је само узети у разматрање пописе из 1910. и 1895. године.  У последњем аустријском попису становништва из 1910. године било је 825.418 православних Срба, што чини 43,49 одсто  укупног броја становника. Према попису становништва од 22. априла 1895. године, Босна има 1.361.868 становника а Херцеговина 229.168, што даје укупан број  1.591.036- наводи историчар Огњен Карановић.

Како би очували и однеговали свој национ, Срби оснивају различита читалачка, културна и певачка друштва, а почетком XX века нова интелигенција Срба у БиХ одиграла је главну улогу у политичком животу српског народа. Главне српске културне и националне организације биле су „Просвјета" и „Зора". Српске националне организације биле су фокусиране на очување српског језика, историје и културе. Прве српске соколске заједнице на садашњој територији БиХ основане су крајем XIX века. 

Предавање историчара Огњена Карановића „Српско – хрватски односи  у БиХ  1878. -1914“ може се  погледати на  Јутјуб каналу КЦНС.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ВИДЕЛА ЈЕ ДА ЈОЈ БИЈУ МУЖА, ММА БОРЦА... А онда се десило оно што нико жив није очекивао (ВИДЕО)