ШЕСТИНА НАЦИЈЕ ИМА ПРОБЛЕМ СА ПИЋЕМ: У Србији се од почетка пандемије ковида значајно повећао број алкохоличара
ОД избијања пандемије ковида 19 драстично се повећао број хроничних алкохоличара и оних који злоупотребљавају алкохол, па "под гасом" возе, изазивају инциденте и склони су насиљу.
Ако узмемо да Србија има 5,1 милион пунолетних грађана, то значи да је број зависника од алкохола био око 255.000, а сада је око 387.600. Проценат оних који злоупотребљавају алкохол је око 10 одсто одрасле популације, што, опет, значи да најмање још пола милиона пунолетних има проблем са алкохолом, па због њега изазива саобраћајне незгоде или насилне инциденте. Када се томе додају и малолетници, број прелази милион људи. Дакле, шестина нације има проблем са пићем или због пића!
- Трошкови повезани с алкохолом (апсентизам, изгубљени животи, лечење...) годишње из буџета Србији извуку више од милијарду евра. Реално би то стигло до 1,3 милијарде - каже др Младеновић.
Национална комисија за борбу против алкохолизма, на чијем је челу наш саговорник, израдила је Стратегију борбе, коју је пратио акциони план. По њему, на годишњем нивоу потребно је између 100.000 и 150.000 евра да би се видно смањио број алкохоличара и оних који злоупотребљавају пиће, и да би се ублажиле последице. Ова национална стратегија, међутим, иако позитивно оцењена, није заживела.
Као мере, она, између осталог, предвиђа бољу контролу у саобраћају (ту су остварени најбољи резултати) и едукацију оних који продају и служе алкохол. Наиме, свако пијење алкохола испод 18. године третира се као злоупотреба. Па ипак, иако је законом забрањено продавати алкохол малолетницима, истраживање Института за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" међу шеснаестогодишњацима показало је да три одсто дечака и 0,2 одсто девојчица свакодневно пије.
- Како је ово могуће ако је малолетницима забрањено давати и продавати алкохол - пита се др Младеновић.
Комисија је предвидела и оснивање канцеларија за младе.
- Ово је веома важна мера, јер подразумева да едуковано особље ради са младима на неутралном терену, у заједници, и да се тако избегне стигматизација. Предвидели смо и едукацију лекара опште праксе, као и мрежу дневних болница у 10 највећих градова у Србији. Бесмислено је да људи из Суботице или Врања долазе код нас на Клинику, у дневну болницу. Потребно је и подизање свести о штетности алкохола, што је такође важно у срединама као што је наша, која има хипертолеранцију према најраспрострањенијој болести зависности - истиче наш саговорник.
Он додаје да је велики проблем то што се алкохолизам третира искључиво у високоспецијализованим установама, као што је ова у Палмотићевој, где су сва места константно попуњена, док се злоупотреба алкохола уопште не третира, а морала би, у домовима здравља. Тако се дешава да се типичан алкохоличар, стар 40 година, ситуиран (има стан и посао), јавља лекару опште праксе због проблема са срцем или желуцем. Овај га лечи од коронарних болести, аритмије или гастритиса, а да ниједном не посумња у алкохолизам. Тако се изгуби по неколико година за лечење.
"ПОД ГАСОМ" 66.000 ВОЗАЧА
ВОЖЊА у алкохолисаном стању чест је узрок саобраћајних несрећа, и оних са смртним исходима. Статистика показује да пијани возачи на друмовима нису реткост. Златко Беленцан из Управе саобраћајне полиције рекао је да је 66.000 возача током 2022. затечено за да управља возилом под дејством алкохола, а да је чак 3.000 возача учествовало у саобраћају под дејством психоактивних супстанци.
- Да би мере заживеле и дале резултате, све и да сутра почну да се примењују, потребно је 10 до 15 година. А да се ситуација даље погорша довољна је само једна нова стресна ситуација - упозорава др Младеновић.
Не смемо заборавити ни да се старосна граница стално спушта. Деца често код куће уче да је алкохол друштвено прихватљив, а ко га је пробао пре 13. године има три пута већи ризик да постане алкохоличар. Колико је граница спуштена показује и то што у оквиру Института постоји клиника за младе политоксикомане од 12 до 18 година. Кроз њену дневну болницу годишње прође до 150 најтежих пацијената из целе Србије.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
НАЈЈАЧА СИЛА ЕВРОПЕ НА УДАРУ: Трамп већ запретио - "Платићете високу цену!"
ДОНАЛД Трамп изјавио је прошле недеље како ће Европска унија морати да плати "високу цену" јер није куповала довољно америчких извозних производа. Део европских економиста и банкара упозорава како би победа Доналда Трампа могла изазвати трговински рат који би затим "гурнуо економију еврозоне из спорог раста у потпуну рецесију".
06. 11. 2024. у 20:03 >> 20:04
КАЈИНА ЋЕРКА РАДИ ЗА ТРАМПА Лепотом очарала сина светске звезде: "Имам лепо дете, свидела му се"
ПЕВАЧИЦА Катарина Каја Остојић са 19 година родила је ћерку Николину, а добила ју је из првог брака са кошаркашем Николом Драгојловићем.
08. 11. 2024. у 08:34
Коментари (0)