ВРЕМЕПЛОВ: Како је фудбал од древне Кине, преко Енглеске, до данас постајао најпопуларнији спорт на свету
ДА су Кинези у 3. веку знали да ће њихов цу-ју, оно што се игра ногом, данас да буде најпопуларнији спорт на свету и да ће често да буде повод за симпатичне, али и жучне расправе, можда би се и раније сетили. Да узму лопту пуњену животињским крзном, да поставе по две трске на крајеве ливаде и да од свитања до сумрака терају своју крпењачу док не падну с ногу...
Ово су романсијерски почеци приче о игри коју данас цела планета зове фудбал, коју су после древних Кинеза играли и у старом Риму и Грчкој и која је тек у 19. веку почела да поприма обрисе и добија правила игре коју данас познајемо. Због које идемо на стадион, због које се тражи карта више или због које се препиремо са ћеркама и женама, када доће ред на ТВ пренос.
Ипак, листајући сећања, архиве и точак историје почетна тачка свих прича о фудбалу је Енглеска, па се зато она и назива колевком овог спорта. Први писани запис о фудбалу потиче баш из Енглеске, из 1170. године када се описује први фудбалски меч, а тек 1863. године у истој земљи су се састали представници неколико фудбалских клубова како би стандардизовали основна правила. На састанку у Лондону договорено је да је у овом спорту забрањено играње руком, одређене су димензије терена, прописано је време трајања меча и установљен број играча на терену. Овај састанак је значио и оснивање најстаријег фудбалског савеза на свету, Фудбалске асоцијације Енглеске.
*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--
У Шкотској је 1824. године однован један од првих клубова на свету, логичног назива "Фут-бол клуб Единбург", састављен искључиво од студената универзитета из овог града. Тек нешто касније, 1858. основан је и први, потпуно организован фудбалски клуб Шефилд. А одмах за њим Нотс Каунти, па Барнсли и остали, од којих већина и данас постоји и због којих се пуне трибине у свим ранговима такмичења на Острву.
У овом "времеплову" пажњу посвећујемо фубалским правилима која су од оне кожне лопте пуњене крзном па до данашњих дана у којима нас радује или нервира примена ВАР технологије, напредовала брзином светлости и којих се судије на терену слепо придржавају. Ово "слепо" у неким случајевима острашћени навијачи тумаче и - буквално!
*АДМИРАЛ БЕТ ВАМ ПОКЛАЊА*
--> БОНУС КАКАВ СТЕ ЖЕЛЕЛИ <--
Занимљиво је да у првим данима фудбалске игре публика није могла да разликује играче на терену, јер они нису имали адекватне дресове. Голови нису имали пречке, судија каквог данас познајемо није ни постојао, а неко ко би покушао да дели правду, углавном се није зарезивао "два одсто"... Шта тек рећи о податку да голови нису имали трећу греду или даску, односно - пречку.
Поменута 1863. година је значајна по томе што се од тада у фудбалу коначно забранило ношење лопте руком, "хаковање" односно ударање противничког играча, јер се фудбал сматрао игром у којој се показује и доказује мушкост, па је многима било јасно да се коначно растају теоретски и практично правила рагбија и фудбала.
Судија се на терену појавио тек 1871. До тада су капитени оба тима како-тако одржавали ред и дисциплину на терену. У Енглеској је поменуте године основан и ФА куп (најстарије званично такмичење на свету), који се до данас игра на Острву. А 1879. године на теренима је први пут судија могао и да се чује, јер су почеле да се користе пиштаљке.
Голмани су одувек у фудбалу били посебна прича. За дивно чудо, они у почетку нису ни постојали као посебна категорија на терену. Тек 1909. је чувар гола (тада још без мреже) почео да носи беле мајице и постао је "другачији од других". Ударци из угла, или популарни корнери су уведени 1872, а 1924. је одлучено да директно из корнера сме да се постигне и гол.
Пенали су у фудбал уведени 1891, а пре тога је нешто налик најстрожој казни био индиректан слободан ударац, и то у случају да судија процени да је прекршај направљен у полукругу од 11 метара од гол линије. Иначе, обележени казнени простори су се појавили 1902.
На утакмици Хал сити - Манчестер јунајтед 1970. су први пут виђени једанаестерци после регуларног дела утакмице, као начин да се дође до победника, а први пут ову "новотарију" на Мундијалима публика је могла да види 1982. у полуфиналу СП између Немачке и Француске.
Кажу да је данас у спорту најтеже некој жени објаснити шта је - офсајд. Он у почетку у фудбалу, наравно, није ни постојао, јер се у почетку ова игра сводила искључиво на дриблинге, скоро без икаквих додавања. Прво правило које је личио на офсајд налагало је да додавања морају да се раде или бочно или уназад. Док је ово постало норма за рагби, фудбалска игра је кренула другим путем, када је правило поново промењено 1866. Према овом пропису, играчу је било дозвољено да дода лопту напред под условом да су три играча супротног тима била између лопте и гола противника. Промена офсајда је у почетку за резултат имала више голова, али је на дуге стазе променила тактичку игру, јер је почео да се користи већи број дефанзиваца.
Продужеци у фудбалу су такође уведени много после стандардизације правила. И заиста, победник се раније добијао све док неко не постигне гол, играло се буквално до мрклог мрака или наредног дана.
Одавно о поштовању правила фудбалске игре, али и увођењу нових одлучује Међународни одбор фудбалске асоцијације (ИФАБ). Ово тело се састаје најмање једном годишње, а ни једна промена не може да се донесе без одобрења ФИФА, као што ни светска кућа фудбала не сме да мења правила без одобрења већине у ИФАБ.
Памучне траке, видео-технологија...
ОД голмана са плетеном капом, преко оних бркајлија који су јурили тешку кожну лопту, па све до данашњих дана, правила фудбалске игре су се брзо мењала. Тако су се 1866. дефинитивно "разишли" рагби грубости и фудбал. Од те године, па све до 1883. су се уместо пречке користиле памучне траке. Голмани су у почетку могли бесомучно да корачају у свом шеснаестерцу, да би се касније правила о броју корака, хватању лопте у руке мењала у корист убрзања игре. Први пут смо 2012. видели "гол-лајн" технологију, а 2018. и ВАР. Једно од последњих правила које је промењено каже: голман може да добије црвени картон током пенал серије и не сме да буде искључен.
Лопта до 70 центиметара и 450 грама
- Фудбалски терен је димензија: од 100 до 110 метара дужина и од 64 до 75 метара ширина
- Терен је подељен линијом на два једнака дела а средиште терена - центар је оивичен кружном линијом полупречника 9,10 метара
- Ширина гола (размак међу стативама) је 7,32 а висина гола (пречке) је 2,44 метра
- Голмански простор је димензија 5,5 са 18,32 метара
- Казнени простор има димензије 16,50м (шеснаестерац) са 40,32м
- Тачка за извођење пенала је на 11 метара од линије гола (једанаестерац)
- Фудбалска лопта је обима од 68 до 70цм и тежине од 410 до 450 грама
Укупно 17 кључних правила
ДАНАШЊИ модеран фудбал познаје укупно 17 правила, од којих су нека писана 1863, али су коригована, па скоро до савршенства модернизована све до данашњих дана. Они су "свето писмо" за ФИФА, УЕФА, али и сваког судију који се школује и креће да се бавим овим послом. У ових 17 правила су до танчина објашњени:
- димензије игралишта
- лопта
- играчи два тима
- опрема за играче
- судије
- друга службена лица утакмице
- трајање утакмице
- почетак и ново покретање меча
- лопта у игри и ван игре
- одређивање исхода меча
- офсајд
- прекршаји и недолично понашање
- пенал
- убацивање у игру
- одарац од гола
- ударац из угла
Бонус видео: ТАЈНА НАЈВЕЋЕГ ФУДБАЛСКОГ СТАДИОНА НА СВЕТУ: Ово је листа ТОП 10 „храмова фудбала“
БОНУС САДРЖАЈ
Књига о нашем асу која је изазвала велику пажњу носи назив "Новак, париске приче". Прођите уз Новака све његове емотивне тренутке у упознајте га у једном потпуно другом светлу. На 320 страница, илустрованих до сада невиђеним фотографијама, представљен је живот славног тенисера.
Кликните ОВДЕ и поручите још данас ово ремек-дело које ће вас одвести на најславније тениске терене.
НИКОЛА ЈОКИЋ ПОНОВО ДРЖИ ЧАС: Србин је Дончићу и дружини показао ко је газда!
КОШАРКШИ Денвера ће у ноћи између петка и суботе угостити Далас.
22. 11. 2024. у 08:50
ТЕНИСКИ ЗЕМЉОТРЕС! Новак Ђоковић има новог тренера - и то нестварног!
Најбољи тенисер свих времена, Новак Ђоковић, започео је сарадњу са својим дугогодишњим ривалом и пријатељем, Ендијем Марејем, који се придружио његовом тиму у улози тренера.
23. 11. 2024. у 17:01
ПОТПРЕДСЕДНИК САД УМРО ТОКОМ ОДНОСА: Био са 50 година млађом љубавницом, Бела кућа није знала како да саопшти вест о смрти
БИО ЈЕ то 27. јануар 1979. године. У 1 ујутро, портпарол породице Нелсона Рокфелера објавио је званичну изјаву за штампу. Бивши потпредседник преминуо је У 71 години живота раније те вечери.
22. 11. 2024. у 18:36
Коментари (0)