ПРОСЛАВЉАМО МИТРОВДАН: Ове обичаје морате да испоштујете, а данас ћемо знати каква нас зима очекује

Катарина Лековић

08. 11. 2024. у 07:17

ВЕРНИЦИ данас, 8. новембра, прослављају Митровдан. Српска православна црква данас слави дан Светог великомученика Димитрија, који је у народу познатији као Митровдан.

ПРОСЛАВЉАМО МИТРОВДАН: Ове обичаје морате да испоштујете, а данас ћемо знати каква нас зима очекује

Фото: Епархија-жичка

По броју оних који га славе, Митровдан је на петом месту на листи највећих српских слава, крсно је име неких еснафа и дан одржавања заветине у многим местима. Он је стајаћи празник, што значи да је увек 8. новембра по грегоријанском календару, односно 26. октобра по јулијанском.

Митровдан је посвећен античком команданту Солуна из трећег века, мученом и погубљеном због ширења хришћанства. Свети Димитрије поштован је као један од најважнијих православних војника међу светитељима. Сви православни хришћани и верници славе овог великомученика верујући у његове исцелитељске моћи.

Избоден копљем усред молитве

Православни списи наводе да је рођен у Солуну у трећем веку наше ере, за време краткотрајне владавине јединог варварског Римског цара Трачанина Максимилијана, од благородних и благочестивих родитеља, који дуго нису могли да имају деце. Био је син јединац.

Димитрије је по очевој смрти наследио војводско звање, а како је васпитаван у хришћанском духу, он је проповедао хришћанство, уместо да га, по заповести и налогу цара Максимилијана, истребљује.

Цар, сазнавши да је намесник Димитрије хришћанин и да је многе, уместо да их одврати, управо превео у хришћанство, нареди да Димитрије буде прво утамничен а затим избоден копљима, усред молитве.

Солунски хришћани су га тајно сахранили. Касније је велможа Леонтије из Илирије, излечен од тешке болести над гробом овог мученика, у знак захвалности подигао цркву.

Приликом ископавања темеља цркве пронађене су мошти Светога великомученика Димитрија. Проглашен је свецем, заштитником града Солуна.

Мошти у Солуну

Према предању, Димитријев гроб одисао је босиљком и смирном, па је он зато назван Мироточиви. Мошти су скоро осам векова биле у Италији у граду Сан Лоренцо, али су на тражење Грка враћене (већи део) у Солун 1978. (глава) и 1980. већи део остатка моштију. Његове мошти и данас се налазе у Цркви Светог Димитрија у Солуну.

Ова црква је на листи светске културне баштине од изузетног значаја од 1989. године. И данас се верује у лековитост његових моштију. Црквени списи наводе да је потом свети Димитрије „бдео над својим градом и спасавао га земљотреса и других несрећа“.

Обичаји које треба испоштовати

Уз то, у Србији постоји и веровање да на Митровдан не треба грдити децу, колико год да су погрешила, јер ће наводно онда целе године бити несташна. У нашем народу се верује да на Митровдан свако треба да остане код своје куће и да ово није дан за примање гостију, осим ако не славите.

Такође, обичај је да се на овај дан не отпуштају слуге које раде у кући, без обзира на то да ли им је истекао уговор. Негде се верује и да до Митровдана морају да буду завршени сви велики радови на пољу и друге ствари које се раде ван куће.

У Шумадији сељаци у сваки угао собе ставе белутак, да их брани од мишева. Жене на овај дан не дирају вретено, чешљеве и маказе.

БОНУС ВИДЕО: 

ЗАШТИТА СВЕТОГ ТРИФУНА: Шта се по обичају ради са виновом лозом за бољи принос

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ПЕШИЋ ТВРДИ: Стојаковић ће играти за Србију, стигла реакција младог кошаркаша