"LOOK UP 2" СТИЖЕ У СРБИЈУ: Климатске промене и пропадање животне средине “горући” проблем нашег доба (ФОТО)
КОНФЕРЕНЦИЈА "Look Up" биће одржана 6. и 7. децембра у "Горски Хотел енд Спа", на Копаонику, а генерални спонзор, као и прошле године, је "Еликсир Груп". Ове године ће резултате својих истраживања, ставове, увиде и оно што мисле да су решења за горуће проблеме у области екологије, разменити сви учесници са преко 30 стручњака из земље, региона и света.
Протеклих годину дана, а поготово лето за нама, показали су да су климатске промене и пропадање животне средине “горући” проблем нашег доба, и да су временом појаве све интензивније, а последице обе све веће.
Према грубим проценама штета од последица климатских промена ове године броји се у десетинама милијарди долара глобално. Самим тим што ови проблеми постају из године у годину све важнији, "Look Up" постаје редован годишњи догађај, не били се сви трендови испратили и благовремено донели сви потребни закључци и решења.
Сви заинтересовани могу да се пријаве путем линка овде.
Кључна тема и највећи фокус ове године биће на одрживом финансирању и зеленим обвезницама, а учесници ће се кроз 6 панела ухватити укоштац и са: стратешким променама у политици животне средине, европској енергетској политици на примеру региона, улози критичних материјала у одрживој економији, озелењавању привреде, бизниса и грађевинарства, препрекама зеленој транзицији и колико смо постигли до сада на том пољу.
ПРВИ ДАН "LOOK UP 2" КОНФЕРЕНЦИЈЕ
На самом почетку првог дана овогодишње "Look Up 2" конференције присутнима ће се обратити:
- Jанис Варуфакис, грчки економиста, академик и бивши политичар, кој ће у свом уводном обраћању образложити 3 питања блиска одговору Европе на изазове климатских
промена: Ко ће платити зелену транзицију Европе у тренутку када је остало "мало фискалног простора у државама чланицама"; Које су економске последице?; Зашто он заговара да је тренутни социоекономски систем у свету све више налик технофеудализму?;
Присутнима ће се обратити и Франсоаз Жакоб, стални координатор Уједињених нација у Србији.
ПАНЕЛИ 1. ДАНА "LOOK UP 2" КОНФЕРЕНЦИЈЕ
Првог дана овогодишње конеренције, биће одржана 3 панела, а први ће бити на тему утицаја климатских промена и глобалног загревања на инвестиције и одрживост.
Учесници овог панела биће: Огњен Поповић, помоћник у Министарству финансија, Ана Митреска, Вице Гувернер Централне банке Северне Македоније, Душан Томић, сениор партнер Ernst&Young, Властимир Вуковић, председник Извршног одбора НЛБ Комерцијалне банке, Ана Ивковић, Вицегувернер Народне Банке Србије и Жарко Петровић, Руководилац сектора за витални развој, УНДП.
Они ће се кроз дискусију дотаћи улоге приватног капитала у финансирању зелене транзиције, емисије зелених обвезница од стране компанија у Србији, свим начинима финансирања одрживих пројеката у Србији, изазовима за пословање у оквирима зелене агенде, улози банкарског сектора у овом финансирању као и улози ЕСГ извештаја и ефекту ЦБАМ механизама.
- Дефинитивно ће рејтинизи који ће компаније добијати и ЕСГ оцене ће одређивати не само да ли могу да добију кредит и финанисије, већ и под којим условима. То јесте данашњица и сутрашњица финансирања и уопште финансијског пословања. Одговор је да, и те како гледамо кога финансирамо и подржавамо и кога ћемо са саветима и са финансијама помоћи да раде на ефикаснији начин и да не загађујемо даље нашу планету, истакао је Властимир Вуковић, председник ИО Комерцијалне банке, у сусрет овогодишњој конференцији.
На другом панелу "Strateške promene u politici životne sredine - People, Planet, Prosperity 3P za Srbiju" разговараће се о помацима у циркуларности српске привреде, производњи енергије из отпада, начинима збрињавања индустријског отпада, иновацијама у овој области, као и о регулаторном оквиру који је на снази и шансама које су пред нама.
Учесници овог панела биће: Виктор Симончић, самостални саветник, стручњак у области заштите животне средине и бивши помоћник министра за заштиту животне средине у Хрватској; Проф др. Петар Ускоковић, декан Технолошко-металуршког факултета Универзитета у Београду и Проф Владана Огњановић рајаковић, Грађевински факултет Универзитета у Београду.
Последњи панел окупиће стручњаке из региона: Виктора Андонова, директор развоја инвестиција ЕСМ Северна Македонија, саветник за енергетику у Влади Северне Македоније; Томислав Томашевић, градоначелник Загрева; Дамир Миљевић, Ресет Центар за одрживу
енергетску транзицију БиХ; Они ће пречешљати питања стратегија и политике у енергетици, да ли постоји довољно сарадње у региону, колико је на Балкану иновативан приступ актуелној кризи, да ли нас заједнички пројекти удаљавају или спајају....
ДРУГИ ДАН "LOOK UP 2" КОНФЕРЕНЦИЈЕ
Други дан "Look Up 2" почеће са још једним киноут обраћањем. Овај пут кратко предавање, као увод у први панел, одржаће Дејан Илић, научник и бивши директор предузећа Ари и Варта, који ће направити осврт на актуелну кризу, и начине на које из ње можемо да извучемо најбоље.
- Кључно питање енергетике данас: Алтернативе. Ако једна земља заустави снабдевање, шта је онда алтернатива, и те алтернативе које тражимо су усмерене у више праваца и оне ће бити много сконцентрисане и даље на деривате нафте и на гас, али ће да поспеше брзину долажења до течног хидрогена, и то је нешто што је позитивно што ја видим овде. То ће да поспеши наш ум и размишљање како доћи до те зелене енергије у читавом комплету, не да пунимо литијумске батерије струјом из угља или нафте већ да заокружимо читав кург и да на њихово место дође хидроген и друге одрживе сировине - каже професор Илић.
На панелу под називом "Критични материјали, одговорна и одржива економија" домаћи стручњаци осврнуће се на кључне материјале у енергетској транзицији: и оне који изазивају климатске промене и оне који се користе у решењима за исто.
Предраг Мијатовић, заменик директора Геолошког завода Србије, Симон Франко, генерални директор БАСФ Адриатиц, Проф др. Чедомир Бељић, професор Рударско-геолошког факултета Универзитета у Београду, Томислав Мићовић, генерални секретар Удружења нафтних компанија Србије и Миленко Јанковић, ЦЕО Мол Србија, покушаће да дају одговоре на питања зашто се критични материјали називају критичним, како један материјал доспе на ову листу, да ли нове технологије имају утицај на привредну активност, какав је утицај зелене агенде у различитим секторима...
У току другог дана овогодишње конференције, своје ставове са присутнима поделиће и Павле Петровић, председник Фискалног савета, којег ће уживо интервјуисати Ружица Врањковић, новинарка и уредница РТС.
ГРАЂЕВИНСКА ИНДУСТРИЈА И ПУТНА ИНФРАСТРУКТУРА, ОЗЕЛЕЊАВАЊЕ БИЗНИСА
Да ли постоје зелени стандарди у инфраструктури и грађевинарству, радимо ли на регулаторном оквиру за ову област, који су доприноси дигитализације и нових материјала у градњи, да ли отпад може да "помогне", и све друго на тему зелене градње биће тема другог панела другог дана конференције. Одговоре на ова и сродна питања покушаће да дају Драгана Корица, извршна директорка Савета зелене градње Србије, Доц. др Ненад Фриц, грађевински факултет Универзитета у Београду, Раде Бучевац, генерални директор ЦРХ Западни Балкан и Никола Малбаша, директор Јадран д.о.о.
Како је истакао професор Фриц, он ће својим излагањем покушати да премести фокус са материјала од којих се формирају депоније и чија рециклажа није могућа у довољној мери на алтернативна решења и материјале у грађевинској индустрији који се могу да се рециклирају у потпуности.
Последња тема и панел којим ће се завршити овогодишња конференција окупиће следеће стручњаке: Маја Турковић, Executive Vice President, CWP Europe, Проф. др Никола Рајаковић, Електротехнички факултет Универзитета у Београду; Душан Живковић, в.д. генералног директора ЕПС; Јелена Матејић, генерална директорка ЕМС АД; Жељко Марковић, стручњак за енергетику Делоитте; Проф. др Владан Кузмановић, декан Грађевинског факултета Универзитета у Београду.
Они ће се бавити стањем електроенергетске инфраструктуре у Србији, који су све планови за развој нових зелених пројеката у енергетици, да ли је праведна зелена транзиција могућа и дали она ствара или укида радна места, да ли је ЕПС на зеленом путу и које нас још иновације чекају у енергетском сектору Србије.
Препоручујемо
НЕМАЧКА У ОПАСНОСТИ: Ситуација боља него 2022, али је снабдевање енергентима на ивици
12. 11. 2023. у 00:11
ОТКРИВЕНИ САТЕЛИТСКИ СНИМЦИ: "Знамо шта се догађа у кључном војном комплексу Северне Кореје" (ФОТО)
ИСТРАЖИВАЧИ из америчког аналитичког центра закључили су на основу сателитских снимака да Северна Кореја проширује кључни комплекс за производњу оружја, укључујући и врсту ракета кратког домета које Русија користи у рату против Украјине.
25. 11. 2024. у 18:13
(МАПА) РУСИ НАПРЕДУЈУ У ТОРЕЦКУ: Огласио се Пушилин, жестоке борбе воде се за град (ВИДЕО)
ЈЕДИНИЦЕ руске војске напредују у Дзержинску (украјински назив за Торецк), јавио је на Телеграм каналу шеф ДНР Денис Пушилин.
24. 11. 2024. у 18:59
ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској
НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).
25. 11. 2024. у 15:22
Коментари (0)