ФЕЉТОН - ЛОРЕНС ОД ЈУГОСЛАВИЈЕ ПИШЕ ХВАЛОСПЕВ О ТИТУ: Бил Донован шеф Америчкe специјалнe службе OSS, слао је своје људе у Дражин штаб

НИСУ само британски официри за везу, упућивани од SOЕ или Черчила, долазили у Југославију. Током 1943. и Американци, припадници новоосноване Службе за специјалне операције OSS, обављали су своје задатке.

ФЕЉТОН - ЛОРЕНС ОД ЈУГОСЛАВИЈЕ ПИШЕ ХВАЛОСПЕВ О ТИТУ: Бил Донован шеф Америчкe специјалнe службе OSS, слао је своје људе у Дражин штаб

МУСКЕТАР Вилијам Бил Донован је био оснивач службе ОСС, претече ЦИА, Фото Википедија

OSS је претеча ЦИА - представљала је својеврсни спој и паралелу британских тајних служби SIS /МI 6 (софтвер) и SOE (хардвер) током рата, што је њена наследница ЦИА данас, обједињени софтвер и хардвер. Британци су одвојили софтвер и хардвер у две посебне службе, МI 6 и SOE.

Њен оснивач, амерички мускетар са надимком „Дивљи Бил“ Донован, по природи својеглав и набусит, упутио је агенте OSS у штаб Михаиловића, намерно, после одлуке Британаца да се од Михаиловића окрену ка Титу и партизанима.

Читаћемо у следећем наставку фељтона да је став о америчкој подршци Михаиловићу заправо нетачан, јер су Донован и OSS већ имали свог кандидата за лидера у послератној Југославији, кога су заврбовали у хрватској избегличкој заједници у Америци. Но, у времену о коме је реч, током кључне савезничке конференције у Техерану крајем 1943. Рузвелт је одлучио да подржи Черчила у одлуци да се војна помоћ усмери на Тита и партизане, несумњиво на велико задовољство трећег савезничког вође у Техерану Јосифа Стаљина.

Учинио је то на основу проучавања извештаја агента OSS при Титовом штабу, мајора Лина „Слим“ Фериша, чувеног америчког хероја организатора испоруке помоћи Југославији током  рата, често с правом називаног „Лоренс од Југославије". (Томас Едвард Лоренс, „Лоренс од Арабије", знаменити британски обавештајац, археолог и дипломата, познат по активностима на уједињењу арапских народа током Првог светског рата у борби против Османског царства.)

Чак су и доајени теорија завера, попут Дејвида Мартина, уваженог америчког апологете Михаиловићевог лика и дела, ценили Фериша, описујући га као „ једног од ретких људи који би одмах изазвали обожавање и наклоност... једног од способних Американаца који је деловао у уверењу да је улог Другог светског рата читава цивилизација“. Но, када су он и остали ово писали почетком деведесетих, нису знали нешто што би, у супротном, можда темељно променило њихове ставове.

Зашто је био хвале вредан? Зато, како кажу, што је написао два извештаја, а не један извештај. Први, док је био амерички начелник штаба код Фицроја Маклејна, 29. октобра 1943, потпуно у славу Тита, и управо је тај извештај у потпуности уверио Рузвелта да су Черчилови ставови о партизанима исправни.

Наравно, ревизионисти пропуштају да истакну неспорну ствар, како је Рузвелт имао увид у исте SIGINT депеше као и Черчил, конкретнo, да партизани убијају више Немаца.

У СВОМ извештају, за Велику Тројку у Техерану, Фериш о партизанима пише хвалоспев:

“Партизани су сопственим напорима пред очима Немаца, Италијана, усташа и четника, створили веома пространу слободну територију окружену непријатељским снагама. У оквиру тог простора, мухамеданци, хришћани, Срби, Хрвати и комунисти, свако, без обзира на религију или политичко уверење, може изразити своје мишљење у погледу будућег друштвеног уређења. Поменута сигуација је вероватно јединствена у целој окупираној Европи.”

У периоду 1945-1948, током владавине Тита, идеолошког следбеника Стаљина, то би се могло сматрати утопијском фантазијом. Но, после Титовог разлаза са СССР-ом 1948, показало се мање-више реалним стањем у Југославији, у поређењу са другим државама Совјетског блока. Како је раније поменуто, југословенски дисиденти су седамдесетих говорили да живе у кавезу, али много већем од било које комунистичке земље у Европи.

Дејвид Мартин је у праву када сматра да Феришов извештај указује да су партизани били Југословени. Ово изгледа очигледно, али није. Узмимо четнике као пример. Ако бисмо их описали као „лојалисте", у смислу лојалности краљу Петру у егзилу, погрешили бисмо. Упркос предратном споразуму са Хрватима који је закључио краљев стриц кнез Павле, четници нису били ништа друго до српски националисти. И заиста, један од њихових захтева за предност у достављању опреме био је заснован на чињеници да контролишу већи део Србије, средиште Краљевине пре 1914. године. Дакле, њихова лојалност титуларном краљу Југославије можда је била лична, али у стварности је пре била одраз оданости њему као наследнику историјске владавине српског народа.

Током рата, марионетска краљевина Хрвата коју су прогласили Италијани, обухватала је добар део Босне. Многи Босанци, не само што су се борили раме уз раме са хрватским усташама, већ су деловали и у оквиру посебне СС Ханџар дивизије. Босанци су  прешли у ислам током средњег века, тако да старомодни појам мухамеданци, иако данас непримерен, показује њихову разлику у односу на углавном католичке Хрвате и Словенце, као и претежно православне Србе.

У ПАРТИЗАНИМА, заједно су се борили Хрвати, Босанци, Словенци и Срби, дакле, католици, православци, муслимани и, наравно, атеисти, комунисти. То је суштина, коју су разумели многи упућени као чланови страних војних мисија: ако је намера да се Југославија очува као јединствена земља после рата, треба подржати људе који се боре, мисле и живе као Југословени.

Пре 1914, на просторима садашње Југославије национална припадност била је изнад свега. Сада, са партизанима, то више није био случај: они су били Југословени, у сваком смислу.

Фериш је био потпуно у праву за Михаиловића, што његови следбеници превиђају када цитирају оно што Фериш пише 1943.године. Он извештава своје старешине из OSS, а преко њих и Рузвелта: “Четници под командом пуковника Михаиловића, као и други официри Југословенске војске, једно време су се борили против окупаторских јединица сила Осовине заједно са партизанима. Но, Михаиловић чини фаталну грешку дозвољавајући својим политичким уверењима и плановима за будућност да превладају његов здрав разум.”

Вернији опис Михаиловића и четника тешко се може наћи. Фериш наставља: “Он више страхује од комунизма него од заједничког непријатеља. Он и његови команданти више брину о својим послератним плановима него о окончању рата победом над окупатором. Делујући под утицајем ових погрешних схватања, Михаиловић је наредио својим четницима да нападну партизанске снаге, чиме је покренуо болан грађански рат, који је постао тако суров да је за њега тешко пронаћи икакво разумно објашњење.”

И опет, ретко се може видети исправнији закључак о истини на терену. Са Феришовом проценом би се сагласио свако ко је иоле имао сазнања о локалној ситуацији, укључујући и Немце. С обзиром на наведено, како додаје Фериш, многи четници дезертирају на страну партизана, што последично доводи, мада он то не наводи, до тога да партизани стичу још значајнији углед у земљи по питању мешовитог етничког састава.

ИДЕЈА О ОБНОВИ ЈУГОСЛАВИЈЕ

ИАКО ЈЕ мајор Лин Фериш био политички наиван - комунизам није био ни близу демократским начелима, како је замишљао да би могао бити после рата - по питању темеља државе био је потпуно у праву. Одржавање јединства земље захтевало је залагање оних који су намеравали да изграде изворну вишенационалну федерацију; иако се основано може рећи како комунизам није био савршен пут до таквог остварења, свакако је био бољи од агресивног и рушилачког национализма који је побио толике током четрдесетих, и поново у скорије доба деведесетих. Тито је имао намеру, како исправно примећују Фериш и Маклејн, да обнови Југославију, и у њој је успео.

 СУТРА:ШПИЈУНСКЕ ИГРЕ ИЗМЕЂУ МОСКВЕ И ВАШИНГТОНА 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

УСТАШКИ ПИР: Хрвати (опет) згрозили свет, овакав скандал се не памти (ВИДЕО)