ЗАБОРАВЉЕНИ СРПСКИ ВЕЛИКАНИ: Ко су били генерал Димитрије Цинцар-Марковић и Филип Христић

В. Н.

09. 10. 2023. у 07:00

ПОНЕКАД се поједини велики људи и њихова дела једноставно загубе у историји.

ЗАБОРАВЉЕНИ  СРПСКИ  ВЕЛИКАНИ: Ко су били генерал Димитрије Цинцар-Марковић и Филип Христић

Фото Документација „Новости“, Архив „Борбе“, Музеј Србије, Музеј Београда, Музеј Југославије, Архив Југославије и Википедија

Густина бурних историјских догађаја, честе промене власти које су са собом доносиле нове идеологије и нове погледе на свет учинила је да у Србији неке од својих величина са великим заслугама потиснемо на руб сећања или потпуно заборавимо.

Србија памти своје великане Великог рата, међутим, не и онога ко је омогућио да земља у тој глобалној катастрофи не буде у кратком року потучена, избрисала је из свог наслеђа.

Реч је о генералу Димитрију Цинцар-Марковићу који је дао  суштински допринос тријумфу у балканским ратовима, али и највећим победама у Првом светском рату. По његовим  идејама извршена је темељна промена начина војне организације, финансирања и функционисања војске. Створио је концепт нове војне доктрине, који је омогућио да се Србија 1914. успешно носи са вишеструко јачим непријатељем. Колубарска битка уџбенички је пример победе освојене у повлачењу - што је реткост у ратној повести - дефанзивном тактиком и противударом, који је беспрекорно извео војвода Живојин Мишић, по замисли и идејама генерала Цинцар - Марковића.

Фото Документација „Новости“, Архив „Борбе“, Музеј Србије, Музеј Београда, Музеј Југославије, Архив Југославије и Википедија

СЛИЧНУ судбину доживео је и Филип Христић, једна је од најзаслужнијих личности за прерастање устаничке и борбене али сиромашне и неписмене Србије у модерну европску државу у 19. веку. Учествовао је у стварању српског просветног и правосудног система, државне управе, дипломатије, војске, железнице... Захваљујући њему српска црква се коначно осамосталила од Цариградске патријаршије. Филип Христић је јединствен и као једини Србин који је 1863. добио медијски рат против политике британске владе, и то усред Лондона. Сажимајући живот и дело Филипа Христића у једној реченици, може да се закључи да је реч о личности која је стварала историју Србије, а да се њиме српска историографија врло мало бавила. Залагао се  да сила закона надвлада закон силе и да Србија постане правна држава. Под његовим утицајем стасавала је елита која ће мењати и стварати савремену државу...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

СУПЕРШУТ СТИГАО НА КОСОВО И МЕТОХИЈУ – ЦРВЕНА ЗВЕЗДА И ФОНДАЦИЈА МОЗЗАРТ ЗА ПОМОЋ ПОРОДИЦИ МАТИЋ