"ДА ОСТАНЕМО ВЕРНИ БОГУ, РОДУ И ОВОЈ СВЕТОЈ ЗЕМЉИ" У Манастиру Светих Архангела код Призрена прослављена манастирска слава (ФОТО/ВИДЕО)
У МАНАСТИРУ Светих Архангела код Призрена, данас је прослављена манастирска слава и празник посвећен Сабору Светог Архангела Гаврила.
Свету архијерејску литургију служио је епископ рашко-призренски Теодосије, уз саслужење свештенства и монаштва из више епархија, а на крају свете литургије епископ Теодосије је освештао славске дарове и пресекао славски колач.
- Нека је срећан и Богом благословен данашњи празник, да нас Свети Аргхангел Гаврило чува највише од нас самих, да не чинимо грешке, да не чинимо оно што је противно Богу и његовој заповести и да останемо оно што смо увек били - верни Богу, верни роду нашем и овој земљи светој коју смо примили у наслеђе и коју треба да сачувамо браћо и сестре - рекао је епископ рашко - призренски Теодосије.
Обележавању ове манастирске славе присуствовала је и помоћница директора Канцеларије за КиМ Јелена Стојковић.
- Данас се прославља Сабор Светог Архангела Гаврила који је хришћанству доносио увек нове вести, вести о рођењу Исуса и његовом васкрсењу. Овај царски град доживео је васкрсење после страдања 1999. године, и нека нам овај празник буде подстрек и начин да издржимо све оно кроз шта данас пролазимо. Да кроз веру, јединство и љубав, као и кроз историју истрајемо у свим изазовима са којима се данас суочавамо - рекла је Стојковић.
Манастир Свети Архангели подигнут је на месту једне старије цркве, а грађен је од 1343. до 1352. године, као задужбина цара Душана. У њему је живело око 200 монаха са првим игуманом, блаженим митрополитом Јаковом, који се старао о изградњи манастира. Манастирска добра простирала су се од Шар планине до Јадранског мора, а цар Душан је оснивачком повељом Светим Архангелима поклонио 93 села, рудник гвожђа у Топлици, плодну земљу и винограде. Приходи од богатог призренског трга припадали су манаситиру, уље је стизало из Бара, а риба из Скадарског и Плавског језера. У главној манастирској цркви сахрањен је цар Душан, а помирење Српске цркве и Цариградске патријаршије, које се догодило у манастиру, најзначајнији је догађај након Душанове смрти.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (0)