ЗАШТО НАС НАПАДАЈУ СВЕ ЧЕШЋЕ ОЛУЈЕ? Научници открили разлог и објаснили да ће то бити још горе

Новости онлајн

22. 07. 2023. у 21:02

ЕКСТРЕМНИ временски услови, од топлотних таласа до неуобичајено јаких пљускова, проузроковали су великe земљотресе широм света ове године, са хиљадама људи који су погинули и милионима који су расељени.

ЗАШТО НАС НАПАДАЈУ СВЕ ЧЕШЋЕ ОЛУЈЕ? Научници открили разлог и објаснили да ће то бити још горе

Фото: Профимедиа

У последња три месеца, монсунске кише су изазвале катастрофалне поплаве у Бангладешу, а екстремни топлотни таласи завладали су деловима јужне Азије и Европе. У међувремену, дуготрајна суша у источној Африци је оставила милионе људи на ивици глади.

Већина тога, кажу научници, управо је оно што се очекује од климатских промена, пише "ЦБЦ Неwс".

У уторак је тим климатолога објавио студију у часопису "Environmental Research: Climate". Истраживачи су помно проучили улогу коју су климатске промене имале у појединим временским појавама у последње две деценије. Налази потврђују упозорења о томе како ће глобално загревање променити наш свет - и такође јасно показују које информације недостају.

Климатске промене утичу на топлотне таласе и екстремне кише

У свом осврту, научници су се ослонили на стотине студија или истраживања која имају за циљ да израчунају како су климатске промене утицале на неки екстремни догађај користећи рачунарске симулације и посматрања времена.

За топлотне таласе и екстремне кише, "сматрамо да много боље разумемо како се интензитет тих догађаја мења због климатских промена", рекао је коаутор студије Лук Харингтон, климатолог са Универзитета Викторија у Велингтону.

Међутим, мање се разуме како климатске промене утичу на шумске пожаре и сушу. Такође, постоје велике празнине у подацима за многе земље са ниским и средњим приходима, што отежава разумевање онога што се догађа у тим регијама, рекла је коауторка Фридерике Ото, једна од климатолошкиња која води међународну истраживачку сарадњу "World Weather Attribution" (WWА).

Климатске промене допринеле топлотном таласу у Индији

Уз топлотне таласе веома је вероватно да климатске промене погоршавају ствари.

- Готово сви топлотни таласи широм света постали су интензивнији и вероватнији због климатских промена - рекао је коаутор студије Бен Кларк, научник са Универзитета у Оксфорду.

Уопштено, топлотни удар, за који је пре била вероватноћа према 10, сада је готово три пута вероватнија и достиже врхунац на температурама вишим за око један степен него што би било без климатских промена. Априлски топлотни талас где се жива пела изнад 50 степени Целзијусових у Индији и Пакистану, на пример, био је 30 пута вероватнија због климатских промена, наводи WWА.

Топлотни таласи широм северне хемисфере у јуну - од Европе до Сједињених Држава - наглашавају "тачно оно што наш рад показује: учесталост топлотних таласа значајно је порасла", рекао је Ото.

Смањење пролећне кишне сезоне повезано са топлијим водама у Индијском океану

Недавно је Кина доживела опсежне поплаве након обилних киша. У исто време, Бангладеш су погодиле поплаве проузроковане поплавом. Уопштено, епизоде обилних падавина постају све чешће и интензивније. То је зато што топлији ваздух задржава више влаге, па су олујни облаци "тежи" пре него што се евентуално разбију. Ипак, утицај се разликује од регије до регије, а нека подручја немају довољно кише, наводи се у студији.

Научницима је теже да схвате како климатске промене утичу на сушу. Неке регије су патиле од сталне суше. Више температуре на западу САД-а, на пример, брже топе снежни покривач и подстичу испаравање, наводи се у студији.

И док источноафричке суше тек треба директно повезати са климатским променама, научници кажу да је смањење пролећне кишне сезоне повезано са топлијим водама у Индијском океану. То узрокује да киша пада брзо преко океана пре него што стигне до Афричког рога.

Јача ризик од пожара и тропских олуја на копну

Топлотни таласи и суше такође погоршавају шумске пожаре, посебно мегапожаре — оне који спаљују више од 100.000 хектара. Пожар је беснео америчком савезном државом Нови Мексико у априлу, након што је измакао контроли, према америчкој Шумарској служби. У пожарима је изгорело 341.000 хектара.

Порасла је и учесталост олуја на глобалном нивоу. Међутим, циклони су сада чешћи у средишњем Пацифику и на северном Атлантику, а мање у Бенгалском заливу, западном северном Пацифику и јужном Индијском океану, наводи се у студији.

Интензивније постају и тропске олује те се чешће заустављају на копну где могу да донесу више кише на једном подручју. Дакле, иако климатске промене можда нису учиниле вероватнијим стварање циклона Батсираи који је у фебруару погодио Мадагаскар, вероватно су га учиниле интензивнијим и способним да уништи више од 120.000 домова.

БОНУС ВИДЕО: ПАДАО ГРАД ВЕЛИЧИНЕ ОРАХА - Јако невреме и киша у чачанском крају

(Блиц)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (1)

Šta treba da uradite kada antibiotici prestanu da deluju? Sprečite širenje bakterija, gljivica i virusa koji su otporni na lekove