НА ВИДЕО-КАСЕТИ СНИМЦИ УБИСТВА ТРОЈИЦЕ ВОЈНИКА: Тужилаштво за ратне злочине дошло до нових доказа у случају масакра у месту Шкофије

Р. Драговић

19. 04. 2023. у 18:48

ИСТРАГА масакра над припадницима ЈНА у месту Шкофије у Словенији, коју води Тужилаштво за ратне злочине у Београду, као и докази до којих је дошло у овом случају, пробудили су наду да ће пред лице правде бити изведени починиоци првих ратних злочина на простору бивше Југославије.

НА ВИДЕО-КАСЕТИ СНИМЦИ УБИСТВА ТРОЈИЦЕ ВОЈНИКА: Тужилаштво за ратне злочине дошло до нових доказа у случају масакра у месту Шкофије

Фото: Профимедиа

Иако је од злочина словеначких оружаних група прошло више од 30 година, све је више елемената који указују да би истрага могла да буде окончана првим оптужницама. То би могао бити почетак судског расветљавања сецесије Словеније, коју је својим животима платило више од 40 војника и цивила у ЈНА, а за које нико никада није одговарао.

У случају убиства у месту Шкофије, како је незванично потврђено "Новостима", Тужилаштво је дошло до видео-касете на којој су забележене околности убиства двојице војника ЈНА Бранка Седлара и Неџмедина Османија и официра Слободана Пантелића. Њих су, упркос датим безбедносним гаранцијама, јуна 1991. године на превару убили припадници словеначке милиције, при чему су накнадно заметали трагове и прикривали злочин. Војници су убијени из заседе, а на снимку у поседу Тужилаштва јасно се виде и лица извршилаца овог недела.

Адвокат Душан Братић, заступник породица убијених војника, очекује да истрага у овом случају резултира оптужницом, али и да прашина буде скинута и са осталих злочина из периода словеначке сецесије.

- У Словенији је све почело, а заборав предуго траје. Тамо је почињено далеко више ратних злочина него што је познато најширој јавности. Убијена су 44 војника и цивила на служби у ЈНА, а рањено је 189 особа. Расветљавање ових догађаја и извођење одговорних пред лице правде непроцењиво је за суочавање са прошлошћу, али је и дуг према породицама које пуне три деценије живе без сатисфакције - наводи Братић.

Он истиче да су у Словенији почињени ратни злочини, и то више дела из домена злочина против међународног хуманитарног права. Готово је непознато да су подно Алпа 1991. године формирани логори, са јасним обележјима концентрационих, у којима су били затварани и мучени војници и чланови њихових породица. Тадашњи војноистражни органи све то су документовали и формирали предмете, који су после расформирања војног правосуђа достављени архиви тужилаштва за ратне злочине.

Најпознатији случај ратног злочина над војницима ЈНА догодио се у месту Холмец, а масакр је забележен телевизијском камером аустријске куће ОРФ. Словеначка паравојска у исто време напала је и јединицу ЈНА у Рожној долини код Нове Горице, као и више касарни и војних објеката. Војници ЈНА су током тзв. десетодневног рата убијани и рањавани широм Словеније, а већина ових недела има елементе ратних злочина.

- Жртве ових ратних злочина су Срби, али и свих других националности бивше Југославије, па чак и словеначке. Зато су потребни судски поступци, како би се одговорни извели пред лице правде, а породице жртава после три деценије добиле неопходан мир. Где ће се поступци одвијати, није најважније. Уколико је Словенија заинтересована, може да затражи уступање предмета, наравно уз јасно показану вољу да злочине расветли - каже адвокат Братић.

УБИЈЕНИ НА ПРЕВАРУ ТОКОМ ПРИМИРЈА

ВОЈНИЦИ ЈНА у месту Шкофије убијени су на превару, што се у каталогу ратних злочина третира као примена забрањеног начина ратовања, тзв. ратне перфидије. То је, без дилеме, дело против међународног хуманитарног права. На војнике је отворена ватра без упозорења, иако су се уздали у закључено примирје и безбедносне гаранције које су добили. Постоје основане сумње да је слична методологија злочина примењена и на друга убиства војника ЈНА у Словенији током јуна 1991. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи

БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.

14. 12. 2024. у 20:04

Коментари (5)

МВП Моззарт спорт: Нека ово постане традиција!