ИЗ ПУСТИЊЕ БЕЖЕ У СРБИЈУ: Све више еколошких избеглица због климатских промена и недостатка воде уточиште тражи у нашој земљи

В.Ц.С.

06. 03. 2023. у 12:40

ПОРЕД уобичајених миграната, који беже од ратних сукоба или иду у потрагу за бољим животом, у Србију све више долазе - еколошке избеглице.

ИЗ ПУСТИЊЕ БЕЖЕ У СРБИЈУ: Све више еколошких избеглица због климатских промена и недостатка воде уточиште тражи у нашој земљи

FOTO: Arhiva novosti

Они продужавају даље, а Уједињене нације упозоравају да би број људи којима је потребна помоћ због климатских катастрофа могао до 2050. године у свету да порасте на 200 милиона годишње - дупло више него данас.

Ови људи беже из крајева подложних екстремним временским приликама, као што су поплаве или циклони, али и суша, због чега се шири пустиња. У УН констатују да климатске промене повећавају сиромаштво, нестабилност и кретање људи. Због смањења ресурса избија насиље, а чак и ако се успостави мир, они немају где да се врате јер су те области ненастањиве.

FOTO: Arhiva novosti

Мигранти из Авганистана

Избеглице и мигранти који бораве у државним капацитетима у Србији евидентирају се по националности и полу, а не по основу напуштања матичне земље. Зато нема прецизних података колико је оних који су побегли из еколошких разлога, кажу Ања Стефановић, координаторка Програма за азил и миграције Београдског центра за људска права, и Марко Штамбук, адвокат. Они су се ипак сретали са особама различитих националности чији се одлазак из државе порекла заснивао на последицама климатских промена.

ПРЕПЛАВИЛИ ТУНИС И ТУРСКУ

И РАДОШ Ђуровић из Центра за помоћ и подршку тражиоцима азила потврђује да еколошки мигранти махом потичу из супсахарске Африке и делова у којима се шири пустиња. За сада их највише има у Тунису, Египту и Турској.

Као пример наводе Авганистан, где бесне сукоби, али који погађају и страховите суше. Највећи број оних који бораве у прихватним и центрима за азил у Србији долази управо из ове државе. Према званичним подацима, само у прошлој години 1.452 Авганистанаца изразило је намеру да тражи азил.

- Имамо прилике да помажемо и припадницима етничке групе Рохинџа, која је угрожена и опасностима проузрокованим климатским променама - кажу Стефановић и Штамбук. - Конвенција о статусу избеглица из 1951. године не препознаје еколошке избеглице. Ипак, околности су данас другачије него у време усвајања тог документа.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!

НОВОИЗАБРАНИ председник САД Доналд Трамп изјавио је данас да не може да искључи могућност употребе војне силе или економске принуде, укључујући повећање царина, када је у питању преузимање контроле над Гренландом и Панамским каналом.

07. 01. 2025. у 18:50

ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

"ОСВЕТА МАЂАРСКОЈ ЗБОГ ПОДРШКЕ ДОНАЛДУ ТРАМПУ" Сијарто оштро о санкцијама САД-а Орбановом шефу кабинета

МИНИСТАР спољних послова Мађарске Петер Сијарто данас је критиковао одлуку Вашингтона да уведе санкције шефу кабинета мађарског премијера Виктора Орбана, Анталу Рогану, због сумње да је умешан у корупцију у Мађарској.

07. 01. 2025. у 18:12

Коментари (0)

ТРАМП ЗАПАЛИО СВЕТ ИЗЈАВОМ: Не могу да искључим могућност употребе војне силе!