ОВА ТРИ КРАЈА У СРБИЈИ У НАЈВЕЋОЈ СУ ОПАСНОСТИ ОД ЗЕМЉОТРЕСА: Сеизмолог открива које јачине они могу бити
ОПСАНОСТ од земљотреса у Србији изражена је највише у Шумадији, Рудничком и Колубарском крају, а томе сведоче и они који су се догодили у историји.
Та иста историја сведочи и да на нашем простору не прете земљотресе јачи од 6 степени, а то је истакла и наш сеизмолог Славица Радовановић.
Она је објаснила и да потрес од 6 степени у Србији, не може да изазове померање као у Турској, коју је прошлог понедељка погодио разоран земљотрес.
- Одмах да кажем да је такво померање 100 пута мање него при турском. Тако да се разумемо, то би у односу на турски био слаб земљотрес, у односу на оно што ми желимо, био би јак и био би јачи од краљевачког земљотреса. Ако говоримо о Бугарској, где такође дуго није било јаких земљотреса и врло је вероватно да ће се и тамо догађати јаки земљотреси, то су неке магнитуде које чак досежу до 7 јединица Рихтерове скале, али су ти потреси везани за неке пограничне просторе Србије и Македоније и могли би имати утицаја на јужне делове наше Републике - рекла је Славица Радовановић за РТС.
Она је претходно изјавила да улазимо у период повећане сеизмичке активности.
- На основу историјских података, јасно да када се уђе у неки период повећане сеизмичке активности на неком ширем простору она се манифестује у свим зонама тог простора. Ми јесмо, кад кажем ми, мислим на цео источни Медитеран у једном периоду повећане сеизмичке активности. Јаких земљотреса какав је био 1513. и пре неки дан, било је и јужније од ове области, и јављали су се у врло сличним периодима. Код нас постоје слични периоди велике активности са много мањим сеизмичким енергијама, и нормалано је очекивати да нам се у наредних десетак година, због свих догађаја и на истоку и пре на Западу Баканског полуострва, а што су доказали земљотреси у Албанији, БиХ, и Хрватској, а тамо ће их бити још, да ћемо и ми на Балкану - и Грчка, и западни делови Турске и Румунија проћи кроз неке периоде високе сеизмичке активности - закључила је Славица Радовановић.
У Србији нема катастрофалних земљотреса али ево шта се дешава, према подацима Сеизмолошког завода, на сваком степену када се он догоди.
I степен - НЕОСЕТАН ЗЕМЉОТРЕС
Не осећа сечак ни под околостима које томе највише погодују. Без оштећења.
II степен - ЈЕДВА ОСЕТАН ЗЕМЉОТРЕС
Подрхтавање тла осећа само веома мали број људи, мање од 1 одсто када се крећу и када се нађу у кући у позицији која је нарочито повољна да се подрхтавање осети. Ни он не изазива оштећења.
III степен - СЛАБ ЗЕМЉОТРЕС
Неколицина осећа земљотрес у згради. Људи који се не крећу осећају љуљање или лако подрхтавање тла. Лако њихање окачених предмета, али је без оштећења.
IV степен - УМЕРЕН ЗЕМЉОТРЕС
Многи осећају земљотрес када се налазе у згради, док га изван зграде осећа врло мали број људи. Мањи број се пробуди из сна. Ниво вибрација није застрашујући. Оне су умерене. Присутни посматрачи осећају слабо подрхтавање или љуљање зграде, собе или кревета, столице...
V степен - ЈАК ЗЕМЉОТРЕС
Земљотрес осећа већина људи у згради, док га ван ње осећа мали број људи. Мањи број људи је заплашен и бежи из зграде. Многи се буде из сна. Присутни посматрачи осећају јако потресање (осциловање) или љуљање целе зграде, просторије или намештаја.
Висећи предмети се јако клате. Порцулан и чаше заједно звецкају. Може доћи до померања или до падања малих, неуравнотежено постављених и (или несигурно подупртих предмета. Врата и прозори се сами силовито отварају или затварају. У доста случајева прозорска стакла попуцају. Течности осцилују а могу и да пљускају ван добро напуњених посуда. Животиње у затвореном простору могу да се узнемире.
VI степен - ВРЛО ЈАК ЗЕМЉОТРЕС
Већина га осећа у затвореном простору, а многи изван њега. Доста особа губи равнотежу. Много људи се плаши и бежи ван зграда. Може доћи до померања или падања малих предмета нормалне стабилности. У мањем броју случајева може доћи до разбијања посуђа и стакларија. Домаће животиње, чак и кад су напољу, могу да се узнемире (уплаше).
У случају овог земљотреса долази до оштећења на многим зградама.
VII степен - СИЛАН ЗЕМЉОТРЕС
Већина становништва је уплашена и покушава да бежи из кућа. Многи тешко задржавају равнотежу у стојећем положају, нарочито на вишим спратовима. Намештај се помера а она врста код којег је горњи део тежи од доњег може да се преврне. Многи предмети падају са полица.
Вода се прелива и пљуска из посуда, резервоара и бара.
Долази до оштећења згара а она су највише приметна на вишим деловима зграда.
VIII степен - ШТЕТАН ЗЕМЉОТРЕС
Великом броју људи је тешко да се одржи на ногама, чак и ван зграда. Може доћи до претурања намештаја. Предмети као што су телевизори, писаће машине, итд., падају на под. Понекад може доћи до померања с места, торзије или превртања камених надгробних споменика. Таласање врло меког терена је могуће приметити.
Зграде трпе оштећења
IX степен - РАЗОРАН ЗЕМЉОТРЕС
Општа паника. Може доћи до силовитог обарања људи на тле. Многи споменици и стубови се руше или долази до њихове торзије.Примећује се таласање меког тла.
Много зграда трпи оштећење.
X степен - ПУСТОШАН ЗЕМЉОТРЕС
Много зграда трпи оштећења.
Земљотрес је, да подсетимо, последица наглог покретања два блока стенске масе дуж раседне равни, уске зоне између две стене. Те блокове, снажно приљубљене уз раседну раван у Земљиној кори држ притисак, а њихово покретање у страну држи трење. Када притисак толико порасте и савлада трење, блокови раседа се нагло покрећу један уз други.
Покретањем блокова ослобађа се енергија која у виду сеизмичког таласа путује кроз земљу и изазива трешење које осећамо за време земљотреса. Раван по којој се блокови покрећу један уз други назива се раседна раван. Овај просес покретања започиње у тачки која се назива хипоцентар а обично се налази дубоко у Земљиној кори, на раседној равни.
Епицентар је тачка на површини директно изнад хипоцентра. Процес раседања траје док га нешто не заустави.
Земљотреси се догађају у серијама. Најјачи удар у серији је и главни, док учестали и слаби претходни земљотреси у простору, где дуго није било снажнијег земљотреса, могу да буду и најављивачи главног удара. Накнадни удари најчешће се догађају на самом раседу главног удара а што је јачи земљотрес то је и већи број накнадних удара.
Најјачи земљотреси Србије
Свилајнац, 8. април 1893. - 5,8 степени по Рихтеровој скали
Лазаревац, 24.март 1922. - 5,7
Рудник, 15.мај 1927. - 5,9
Копаоник, 18. мај 1980. - 5,8
Маљен, 29.септембар 1998. - 5,7
Пећ, 11.фебруар 1662. - 5,5
Јагодина, 4. фебруар 1739. - 5,5
Врање, 26. фебруар 1755. - 5,1
Голубац-Нова Молдава, 10. октобар 1879. - 5
Крупањ, 25. јул 1906. - 4,6
Витина, 10. август 1921. - 5,4
Копаоник, 10. септембар 1983. - 5,3
Гњилане, 24. април 2002. - 5,3
Фрушка Гора 20.децембар 1739. - 4,5
Фрушка Гора, 12. новембар 1740. - 4,8
Бајина Башта 27.октобар 1901. - 4,5
Крушевац, 1. октобар 1972. - 5
Копаоник, 18. мај 1980. - 5,3
Копаоник, 2. септембар 1983. - 4,2
Копаоник 3. март 1984. - 4
Копаоник, 7. септембар 1984. - 4,8
Сурдулица, 5. јануар 1985. - 4,6
Копоник, 10. мај 1985. - 5,2
Копаоник, 18. мај 1985. - 4,9
Копаоник, 30. јул 1985. - 4,5
Краљево, 14. август 1987. - 4,7
Велика Дренова, 1. јул 1999. - 4,9
Фрушка Гора, 1. јануар 1789. - 5,5
Свилајнац, 8. април 1893. - 5
Свилајнац, 20. мај 1893. 4,2 7
Краљево, 3. новембар 2010 - 5,4
(Телеграф)
Препоручујемо
ТУРСКО ТЛО СЕ НЕ СМИРУЈЕ: Још један јак земљотрес јутрос погодио Адијаман
16. 02. 2023. у 07:49
ОМИЉЕНИ ЛИК: Како данас изгледа Давид из чувене серије? Не бисте га препознали на улици!
15. 02. 2023. у 14:21
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (0)