СРБИЈА ЈЕ НА СТРАНИ МЕЂУНАРОДНОГ ПРАВА И ЗАТО СМО УЗ ВАС: Интервју - Сергеј Малиновски, амбасадор Белорусије у Београду
ТРИДЕСЕТА годишњица успостављања дипломатских односа између наших земаља, која је обележена 15. новембра, несумњиво симболизује веома значајан временски период за међудржавну сарадњу у савременом свету који се брзо мења. Ако се осврнемо на пут који смо заједно прешли, видимо да су током читавог овог периода наше земље увек биле и јесу блиски партнери.
Ово у интервјуу, за "Новости", првом за један српски медиј, каже амбасадор Белорусије у Србији Сергеј Малиновски, поводом три деценије дипломатсих односа између наших земаља. Он као најзначајније догађаје те сарадње издваја посете на највишем нивоу:
- Током ових година шеф белоруске државе пет пута је посетио Србију, и председници Србије исто толико пута су узвратили посете Белорусиjи. Овакви сусрети су увек чинили најважније фазе наше сарадње. И данас политички дијалог на највишем нивоу даје најснажнији подстицај даљем унапређењу наших односа.
У којим областима посебно идентификујете тачке спајања наших народа?
- Ако говоримо о данашњој сарадњи наших земаља, она је, наравно, заснована на богатом искуству које смо заједнички прошли током година сувереног развоја у оквиру сарадње у различитим областима. Али, темељи белоруско-српског пријатељства сежу много дубље у историју. Наша заједничка борба против фашизма током Другог светског рата, за нас је, као и за друге народе и републике које су биле у саставу СССР, Велики отаџбински рат. Наше заједничко историјско памћење, као и духовне и верске везе - све је то снажна основа за нашу заједницу и нашу сарадњу. Ако гледамо садашње време, верујем да су динамичан развој Белорусије и Србије амбициозни развојни програми усвојени у нашим државама веома добра основа за узајамно обогаћујућу размену искустава, идентификовање нових области сарадње.
Истрајни сте и по сваку цену привржени подршци Србији у међународним институцијама чији је Белорусија члан, да очува своје виталне државне интересе. Трпите ли због тога?
- Белорусија је увек била доследна у подршци Србији по свим питањима од суштинског значаја за њу на међународним платформама. С једне стране, то потврђује пријатељску и партнерску природу односа између наших земаља, а са друге, значи да Белорусија сматра да је став Србије у складу са међународним правом. У овој позицији, наша земља, као суверена и независна држава, не осврће се ни на какве друге оцене. Наравно, Белорусија рачуна и на подршку Србије када је реч о темама које су за нас важне.
Мало је познато да је Белорусија једина чланица УН која се писано изјаснила против Резолуције о Сребреници на Генералној скупштини.
- Реч је о томе да је Белорусија и писаним документом потврдила намеру да подржи Србију када је било гласање о резолуцији. Тако смо и пoступили, наравно. И, српска страна је била потпуно уверена у наш глас. На крају крајева, најважније је било само гласање. У Србији је добро познато које су државе, укључујући и Републику Белорусију, подржале вашу земљу.
Недавно су се на Конференцији КОП 29 у Бакуу, после дугог одсуства директног сусрета, срели и разговарали председници Вучић и Лукашенко. Како ви "читате" овај сусрет?
- Ако говоримо о састанку у Бакуу, важно је напоменути да је то доследан наставак белоруско-српског дијалога на највишем нивоу. Претходни такав састанак одржан је годину дана раније у УАЕ у оквиру истог самита. Контакти на нивоу шефова држава, без обзира на то у ком формату се одвијају, увек су важан сигнал и маркер за билатералне односе и развој сарадње у различитим областима. Како је напоменуо председник, белоруска страна рачуна на наставак рада економске међувладине комисије, која би требало да помогне у одлучивању у којим областима ће се даље сарађивати.
Каква је будућност наших билатералних односа, имајући на уму непредвидивост међународних токова?
- Што се тиче будућности белоруско-српских односа, желео бих да изразим уверење у њихову несумњиву позитивну перспективу, као и у чињеницу да ће белоруско-српско пријатељство превазићи све препреке које стварају међународни актери, а који своју политику граде само на промоцији сопствених интереса, занемарујући интересе осталих.
Желео бих да овде цитирам нашег председника које је рекао у Бакуу: "Разумем Србију, али не треба губити старе пријатеље."
Како се Белорусија у условима изолације бори да очува економску одрживост?
- Мислите на незаконите санкције Запада уведене против Белорусије? Да, незаконите, будући да се легитимитет таквих мера може обезбедити само одлукама Савета безбедности УН. Данас је сасвим јасно да иницијатори поменутих санкција нису успели да остваре ниједан свој циљ, а још мање било какву изолацију Белорусије. Наша земља је успешно преусмерила своју спољнополитичку активност и трговинске токове на оне области и земље где нас чекају и желе да сарађују. То су, пре свега, наши стратешки савезници и партнери, укључујући Русију, Кину, земље ЕАЕУ и ЗНД, као и све већи број држава на свим континентима које данас чине "глобалну већину". Да ли је улазак Белорусије ове године као пуноправног члана Шангајске организације за сарадњу и стицање статуса земље партнера БРИКС могуће оценити као нешто друго, осим значајних успеха. Белорусија је успела да обезбеди свој раст и по динамици БДП постане једна од најбрже растућих земаља у Европи, по чему смо веома слични Србији.
Да ли победа Трампа отвара пут за мирно решење руско-украјинског ратног конфликта? Може ли Белорусија да има посредничку улогу?
- Мислим да би сви у свету поздравили када би новоизабрани председник САД успео да пружи допринос решавању веома сложеног и свеобухватног конфликта у Украјини.
Белорусија, као стратешки савезник Русије, одувек је имала веома блиске односе са Украјином као братском државом, па није случајно да је у претходним фазама, од тренутка избијања кризе, наша земља деловала као преговарачка платформа. Чак и након што је Русија покренула специјалну војну операцију 2022, управо на територији Белорусије, водиле су се прве три рунде преговора, чији је завршни део био Истанбулски нацрт мировног споразума између Русије и Украјине, који није оживотворен из познатих разлога.
Председник Лукашенко доследан је покретач иницијатива које имају за циљ брзо заустављање војне борбе и губитака живота.
Памти се посета под бомбама
СРБИЈА и српски народ дубоко цене гест председника Лукашенка који је 1999, такорећи под бомбама, допутовао у Београд да пружи подршку нашем отпору НАТО агресору...
- Нема сумње да је таква посета чин одважности и личне храбрости шефа белоруске државе, која је имала и велики симболичан значај. Чињеница да се сећање на ову посету још чува у Србији и Белорусији, потврђује снагу и значај ове посете. И, током мојих и сусрета мојих колега са народом Србије осети се поштовање и чују поруке да је Белорусија Србији братска земља, а председник Белорусије једини шеф државе који је посетио Београд у периоду агресије НАТО. Вреди то много.
Откривам лепоту ваше земље
ИМАЈУЋИ у виду да сте у Београду непуну годину у мандату амбасадора, како лично доживљавате сусрет са Србијом?
- Сваког дана настављам да откривам и Београд и вашу лепу земљу уопште. Рад у Србији постао је за мене потпуно нова и раније непозната фаза на мом дипломатском путу. У почетку, схватајући да је бити амбасадор Белорусије у Србији огромна част и одговорност, сваким наредним даном у мени постаје све јачи осећај да је и то велика привилегија која отвара све.
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)
КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.
19. 01. 2025. у 10:15
Коментари (0)