ЗАШТО ВОЛИМО ДОМАЋЕ ПРОИЗВОДЕ? Србија је земља богата неиспошћеном земљом, а до летине се долази минималном применом агротехничких мера
У МОРУ производа различитог порекла на рафу малопродајних објеката рука просечног потрошача најлакше креће ка оном који носи јасну ознаку да је произведен у Србији.
Да ли је реч о носталгији према укусима родног краја, поверењу или зрну патротизма, тек роба јасно брендирана као домаћа све брже нестаје са полица продавница.
Да постоји нека "тајна веза" сведочи податак с краја прошле године да производи означени колективним жигом "Чуваркућа" бележе раст продаје између 30 и чак 70 одсто. То је, између осталог, иницирало и стратегију великих трговинских ланаца у снажнијем окретању ка домаћем воћу, поврћу и месу, које очигледно имају високу репутацију међу потрошачима.
Да је роба "мејд ин Србија" - пољопривредни производи нарочито - тражена и цењена сведочи и податак да је само највећи трговински ланац у Србији током 2022. године на тржиште пласирао више од 50.000 тона воћа и поврћа произведеног у нашој земљи и да сарађује са више од 200 домаћих произвођача воћа и поврћа.
Међу њима је и Пољопривредно газдинство Пера Ђуричков из Дебељаче, које се на више од 200 хектара земље бави производњом поврћа - шаргарепе, першуна, црног лука и пашканата. Дуже од 18 година ово модерно газдинство сарађује са "Максијем", а зашто потрошачи бирају домаћу робу за њих одавно није дилема:
- Србија је земља богата сунцем, водом и неиспошћеном земљом, а до летине се долази минималном применом агротехничких мера, посебно пестицида. Постоји шаргарепа из увоза, изузетно лепог изгледа, али произведена готово лабораторијски - готово без укуса. Разлика је огромна између домаћег и белог лука из увоза. Купци то препознају и вреднују - каже Горан Ристић, комерцијални директор овог газдинства.
И у Привредној комори Србије потврђују висок реноме производа са ознаком да су произведени у нашој земљи:
- Куповином ових производа најбоље се чува економија Србије, јер три пута више вредности остаје у земљи. Тиме се чувају српска села, отварају нова радна места, а млади мотивишу да остану у земљи - кажу у ПКС.
Да куповина производа произведених у Србији има и своју вредносну компоненту потврђује професор социологије Милован Митровић, члан Одобра за село САНУ.
- Поверење је ту кључна чињеница. Репутација ових производа, на страну њихова цена и маркетиншке кампање, показује веру у наше друштво и његову традицију, схваћену као акумулацију вишевековног искуства. Пуно је слојева у томе - почев од тога да и даље постоји вера да српски произвођач и сам једе производе које продаје, па до прехрамбеног патриотизма и жеље да се помогне домаћа привреда. Велики број грађана истински жели да своју државу помогне тако што ће купити воће или поврће које је у нашој земљи засађено, убрано и изнето на продају - објашњава професор Митровић.
УКУС ДОМА И ТРАДИЦИЈЕ
Привредна комора Србије покренула је у јуну 2020. године акцију "Стварано у Србији", усмерену на подршку домаћим производима и произвођачима, као и на јачање свести потрошача о значају куповине домаћих производа. Жиг какав је "Чуваркућа" понело је безмало 1.000 производа, који су високо котирани међу потрошачима.
Овај жиг гарантује натпросечан квалитет, створен у Србији, од домаћих ресурса. Ознака, међутим, поседује и кућну "карму" - доноси традиционалне укусе и мирисе који су добоко укорењени међу просечним потрошачима у Србији.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
"ТЕРАЛИ СУ МЕ ДА РАДИМ ЈУТАРЊИ ПРОГРАМ, НАСИЛНО - ПО КАЗНИ": Оливера Ковачевић о каријери на РТС-у
ВОДИТЕЉКА Оливера Ковачевић је о својим почецима, изазовима у послу, о томе зашто понекад пожели да буде викиншка ратница, као и о свему што јој даје снагу и инспирацију.
17. 11. 2024. у 09:28
Коментари (1)