ТЕСЛА ПОНОВО МЕЂУ СВОЈИМ ГОЛУБОВИМА: Почетком јануара у Њујорку ће бити постављен споменик српском генију

Д. МАТОВИЋ

26. 11. 2022. у 10:02

НА осамдесету годишњицу смрти Николе Тосле (1956-1943), почетком следеће године, у Брајтон парку у Њујорку биће постављен споменик великом проналазачу који је својим делом задужио човечанство.

ТЕСЛА ПОНОВО МЕЂУ СВОЈИМ ГОЛУБОВИМА: Почетком јануара у Њујорку ће бити постављен споменик српском генију

Тесла испред калема, Фото Википедија

Монумент који је урадио вајар Стен Вотс биће у парку у коме је Тесла често седео на клупи и хранио голубове. Догађају ће, како је најављено, присуствовати патријарх српски Порфирије и председник Матице српске Драган Станић.

Вотсу је као инспирација вероватно послужила позната фотографија на којој је приказан Тесла док седи и чита књигу испред огромног спиралног калема.

- Познато је да Вотс обожава Николу Теслу, много година је проучавао његов лик и чини ми се да је изабрао онај највернији младом Тесли, из времена кад је у Њујорку био велики проналазач. Причу о постављању споменика је иницирао уметник, а ми смо га у томе подржали - каже за "Новости" Марко Лопушина, директор Теслине научне фондације из Филаделфије, захваљујући којој ће Стеново дело бити у Брајтон парку.

Позната су у Америци Вотсова дела која је радио за цркву, а најпознатији рад, насловљен "Подићи нацију", извајао је на основу чувене фотографије њујоршких ватрогасаца који подижу заставу над порушеним Светским трговинским центром.

- Мислим да је Вотсов споменик лепши од других. Уметник је желео да са светом подели Теслину стратегију за решење највећих светских проблема, а то су енергија и комуникације, што је и мисија наше фондације - каже Лопушина и истиче да је ово тек почетак сарадње уметника и Теслине фондације.

Заједно, они намеравају да у Србији организују изложбу у време отварања Теслиног музеја на Дорћолу, као и низ изложби по свету.

- Тесла је данас најпознатији Србин на планети - истиче Лопушина. - Циљ наше фондације је да чувамо и промовишемо његов лик и дело. Имамо више од 12.000 чланова и симпатизера, а последњих година најактивнија је професорка Ешли Редфрн, директорка америчких школа за талентовану децу, у којима се држе предавања и лекције о Николи Тесли као светском научнику који је створио нашу будућност.

У 20 држава већ постоје 33 споменика и бисте Николе Тесле. Пре шест година, још један његов споменик постављен је у Њујорку, на Лонг Ајленду, у близини лабораторије у којој је радио. Највише, 21 обeлежје, налази се на америчким факултетима и универзитетима: Харварду, Јејлу, Колумбији, Принстону, Мичигену. Највећи споменици Тесли налазе се у САД, Србији, Канади, Чешкој, а има их и у Азербејџану, Русији, Јапану, Аустралији, Турској, Црној Гори, Републици Српској, Мађарској. Бронзани споменик, рад вајара Франа Кршинића постављен је 1976. године на Нијагариним водопадима у држави Њујорк са америчке стране, а исти споменик се налази испред Електротехничког факултета у Београду.

- Тесла је готово 40 година био скрајнут у научној јавности САД, јер је нудио бесплатну енергију за читав свет. Амерички капитализам то није трпео, па су победили Едисон и други који су продавали струју и сијалице. Крајем деведесетих година протеклог века амерички еколози су издвојили Теслу као свог научника који се залагао за чисту енергију и планету. Они су га вратили у живот. У међувремену је снимљено 12 документарних и играних филмова о Тесли и неколико музичких албума. Светске звезде кад дођу у Београд, обавезно посете и музеј нашег научника. Теслин рођендан је у Филаделфији државни празник. Тесла је са бесплатном енергијом и комуникацијама желео да створи равноправан свет у коме би сви имали једнаке могућности да се развијају.

Овај споменик ће бити у Брајтон парку, Фото Теслина научна фондација

После Теслине смрти, подсећа Лопушина, остало је 80 сандука његове научне заоставштине.

- Теслина заоставштина је 1951. бродом пребачена у Ријеку, а потом је пренета у Музеј Николе Тесле у Београду - каже нам.

- У Београд је стигло 50 сандука, претпоставља се да је 30 ковчега узео ФБИ и да су неки од његових пројеката оживљени у војној индустрији САД и Израела. У Америци, и широм света, на Теслу гледају као на светског научника који је створио нашу будућност.

ВЕЛИКАНИ У ХРАМУ СВЕТОГ САВЕ

ТЕСЛИНА научна фондација из Филаделфије, која годинама чува успомену на великог научника, крајем септембра уручила је патријарху српском Порфирију Орден Николе Тесле са плакетом и Захвалницу за све добро, које дарује српском роду. Током разговора о сахрањивању посмртних остатака српских великана науке, патријарх Порфирије је рекао да СПЦ подржава идеју да великани науке Никола Тесла, Михајло Пупин, Милутин Миланковић и Милева Марић Ајштајн имају своје место у Храму Светог Саве на Врачару.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve
СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СРАМНЕ РЕЧИ АНГЕЛЕ МЕРКЕЛ У МЕМОАРИМА: Ево шта је написала о бомбардовању Србије, ратовима и Западном Балкану

СА МНОГО помпе, у књижаре су стигли мемоари бивше немачке канцеларке Ангеле Меркел под насловом „Слобода“. У њима се на неколико места спомињу Србија и Западни Балкан.

26. 11. 2024. у 17:09

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

ПУТИНОВ НОВИ САВЕЗНИК? Ко је потенцијални румунски председник - НАТО ракетни штит назива СРАМОТОМ, диви се Мађарској

НЕЗАВИСНИ ултрадесничарски кандидат на председничким изборима у Румунији Калин Ђорђеску освојио је највише гласова у првом кругу и највећи је фаворит за победу у другом кругу, у који ће највероватније ићи са Еленом Ласчони испред партије "Save Romania Union" (УСР).

25. 11. 2024. у 15:22

Коментари (0)

НОВА ЗАБРАНА ЗА ДЕЛИЈЕ! Навијачи Црвене звезде не могу на још једно међународно гостовање