ВЕЧНО СЕЋАЊЕ НА КИНЕСКЕ НОВИНАРЕ: Полагањем венаца обележена годишњица НАТО бомбардовања амбасаде Кине
СРБИЈА и српски народ никада неће заборавити кинеске новинаре који су пре 23 године погинули у НАТО бомбардовању зграде кинеске амбасаде у Београду, поручио је министар унутрашњих послова Александар Вулин, који је јуче положио венац на спомен-плочу.
Обележавању годишњице злочина присуствовао је и саветник за политичке послове кинеске амбасаде Тиен Ишу, министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Дарија Кисић Тепавчевић и Андреја Младеновић, помоћник градоначелника Београда.
У име свих припадника МУП и своје име, Вулин је одао пошту страдалим кинеским новинарима и изразио дубоку захвалност кинеској држави и народу који су били уз Србију онда када је било најтеже. Вулин је истакао и да Србија никада неће престати да тражи одговорност за злочине у НАТО агресији и да је Кина наш челични пријатељ, који са сигурношћу може да рачуна на Србију и зна да има савезника на Балкану.
Према речима министра, НАТО агресија је последњи велики некажњени злочин 20. века којим су "покушали да убију Србију, а убили су међународно право". Министар полиције је подвукао да је НАТО знао кога бомбардује и да је знао да се у кинеској амбасади налазе људи:
- Кинески грађани који су дали свој живот нису морали тог пролећа да буду овде. Својом вољом изабрали су да буду уз нас, да буду уз Србе и да поделе и оно најтеже и оно најтужније, дали су нам свој живот, а остали у вечном сећању.
Вулин је оценио да је "Кина наш челични пријатељ, наше пријатељство исковано је у најтежим временима".
- Кина може са сигурношћу да зна да има на Балкану малог, али поузданог, тврдоглавог и сигурног савезника који се не мења онако како ветар дува, већ живи и постоји у складу са моралним вредностима које су српски народ учиниле великим.
Поред министра Вулина и Ишуа, присутним грађанима су се обратила и Дарија Кисић Тепавчевић и поручила да Србију и Кину повезује челично пријатељство јер су били једни уз друге када је најтеже, због чега је Србија Кини и кинеском народу вечно захвална:
- Србија добро памти ту 1999. годину и са тугом се сећа свих жртава НАТО агресије, а данас се налазимо овде на месту срушене амбасаде, на месту где је троје кинеских новинара погинуло обављајући професионално своју дужност.
На месту некадашње кинеске амбасаде венце је положила и делегација Удружења новинара Србије.
ТИЕН ИШУ: ВАРВАРСКИ ЧИН
САВЕТНИК за политичке послове Амбасаде Народне Републике Кине Тиен Ишу рекао је да Кина никада неће заборавити варварски чин НАТО који је изазвао велику људску и материјалну штету. Тиен је истакао да челично пријатељство Србије и Кине представља сидро у регионалном миру.
* * * * * * * * *
У ЈЕДНОМ ДАНУ 16 ЖРТАВА КАСЕТНИХ БОМБИ
ПОВОДОМ обележавања дана сећања на жртве НАТО агресије у Нишу, одржан је парастос и положени су венци на споменик жртвама. Заменица градоначелнице Душица Давидовић послала је поруку мира и поручила да НАТО агресију не смемо никада да заборавимо.
- На данашњи дан, 7. мај, страдало је 16 невиних жртава у Нишу од касетних бомби, а десетине њих носе трајне последице НАТО бомбардовања - рекла је Давидовићева.
Поводом сећања на жртве, новинарима се обратио и заставник у пензији Живорад Мијачић, који је тог дана био на улицама Ниша и спасавао повређене цивиле.
Мијачић је рекао да је тог дана кренуо ка пијаци где је видео да су једна жена и два мушкарца повређени, након чега их је са колегом превезао до болнице.
- Не верујем да ће неко одговарати за бомбардовање, зато што сила Бога не моли, ми смо земља која се бори за своју слободу, а то многима не одговара - закључио је Мијачић.
Током НАТО бомбардовања на Ниш је бачено укупно 16 контејнера са 3.000 касетних бомби.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)