СИНЕ МИШО, СВЕ ТВОЈЕ МАЈКА ЧУВА... У "Соби сећања" у Руми, Удружење ратних војних инвалида овог града чува успомену на погинуле у ратовима
НЕ желе Румљани да заборав потисне њихове суграђане погинуле током грађанског рата деведестих нити страдале за време НАТО агресије.
На зидове "Собе сећања" од петнаестак квадрата сместили су 81 фотографију и списак 167 погинулих војника и цивила из времена страдања, туге, бола, али и велике храбрости и пркоса.
Када је пре четири године оформљена, "Соба сећања" је била прва таква у Војводини.
- Не желимо да заборавимо храбре људе који су животе дали за одбрану отаџбине - каже Милија Вересија, председник Удружења ратних војних инвалида Руме.
Уз фотографије, ту је и "Књига сећања", у којој су мајке погинулих војника исписале своје поруке најдражим синовима. Једна од њих је и Нада Убоја. Изгубила је сина јединца Мишу у августу 1998. године. Погинуо је на Косову и Метохији, током одслужења војног рока. У књизи је, пре четири године, записала: "Драги наш, сине Мишо, после 20 година бол је све већа. Са нама си увек. Све твоје мајка чува..."
По младом хероју Миши Убоји носи име једна улица у Руми.
Застали смо и заћутали после читања Надине поруке. Гледамо фотографије свесни да свака говори причу о болу за незаборав и поштовање. Милија Вересија нам издваја још једну - судбину Младенке Врцељ (33) из Бенковца.
- Младенка је са супругом Љубомиром, њихових троје деце и својом мајком избегла из Хрватске. Привремено су били смештени на Косову и Метохији, а њена мајка Божица Тепша у Хртковцима где су Врцељи често долазили. И када је требало да се преселе код Божице, Младенку су 17 дана после потписивања Кумановског споразума, Албанци заклали у кући у Призрену, а пола године касније, на Бадње вече 2000, свирепо су убили и њеног супруга.
Ћерка им се удала, једно дете је преминуло, а треће је смештено у Сремчицу... - са много туге прича Вересија.
Он нас је у "Соби сећања" упознао са Соком Поповић (73) из Руме. Она је 1992. године код Босанског Брода изгубила сина Бранислава, момка од само 19 и по година.
- Само што је завршио средњу школу, отишао је у војску - говори нам Сока са бескрајном тугом мајке за изгубљеним сином, која не јењава ни после три деценије.
- Војни рок је почео да служи у Врању, а потом су их прекомандовали и током ноћи пребацили у Босну. Тамо је мој Бранислав и погинуо. Сада дођем овде и гледам у слику мог делије. Гледам је и разговарам с њим, па ћутим и плачем... Рана жива...Жалост не пролази.
СТРАДАЛИ У ДРУГОМ СВЕТСКОМ РАТУ
ДАНАС у нашој "Соби сећања" чувамо и списак 126 ратних војних инвалида, као и имена 746 Румљана погинулих или преминулих у војној болници у Другом светском рату. Ниједну жртву ратова нисмо изоставили - каже Милија Вересија.
Препоручујемо
ПОЧАСТ ХРАБРИМ БОРЦИМА И у Врњачкој Бањи обележена годишњица НАТО бомбардовања
24. 03. 2022. у 12:57
ЖРТВЕ НЕ ЗАБОРАВЉАМО: У Краљеву обележена 23. годишњица НАТО агресије
24. 03. 2022. у 13:09
ПРЕДСЕДНИЦА ОПШТИНЕ РУМА НАЈАВИЛА: Неће бити чекања за упис деце у вртиће
24. 03. 2022. у 16:55
"СРАМ ТЕ БИЛО, ОАФЕ ШИЦЕ" Маск жестоко одговорио Шолцу због онога што је рекао у Давосу
АМЕРИЧКИ милијардер Илон Маск поручио је немачком канцелару Олафу Шолцу да треба да га буде срамота назвавши га "Оафом Шицом".
22. 01. 2025. у 08:22
"НЕМА ВИШЕ МИРА" Немачки генерал дао алармантну изјаву о рату са Русијом
ВИШЕ нема мира између Русије и Немачке, рекао је генерал Бундесвера Андре Бодеман у интервјуу за БР24, преноси РИА Новости.
20. 01. 2025. у 12:50
ОД ДОДИКА ДО ЕСТРАДЕ: Ко је све од познатих био код патријарха Порфирија на слави? На челу стола позната певачица (ФОТО)
ПАТРИЈАРХ Порфирије прославио је други дан славе Светог Јована Крститеља, а поред деце са КиМ, присутне су биле и многе познате личности.
24. 01. 2025. у 10:33 >> 10:43
Коментари (0)