ГЛЕДАЛИ СМО СПАЉИВАЊЕ ЖИВИХ ЉУДИ: Младен Вукота (90) из Ниша о страхотама које је као дете преживео у злогласном усташком логору Јасеновац

Ј. ЋОСИН

26. 02. 2022. у 07:00

ТЕ 1942. године протерани смо у најзлогласнији концентрациони логор у НДХ - циглану Јасеновац. Тада нисмо знали какво је то место, али смо, као деца, толико ужаса видели и доживели, да смо сваког дана Бога молили да нас убију, да се више не мучимо. Нико више није мислио на живот, само на то када ће нас ослободити патње. Храбриш друге, али увече се молиш да умреш безболно.

ГЛЕДАЛИ СМО СПАЉИВАЊЕ ЖИВИХ ЉУДИ: Младен Вукота (90) из Ниша о страхотама које је као дете преживео у злогласном усташком логору Јасеновац

Младен Вукота / Фото приватна архива

Овако се Младен Вукота (90), из Ниша, пензионисани официр Југословенске народне армије, сећа усташких злочина, патње и страхота које је као дванаестогодишњи дечак доживео у озлоглашеном логору Јасеновац.

Заувек су му се у сећање урезале слике када су две групе људи увели у просторију у којој је била пећ за печење цигле:

- У ту пећ утерали су људе. Заложили ватру и спалили их. Чули су се само крици. Ујутру, све је утихнуло, довели су неке људе да почисте то што је остало, да однесу оне кости. Тај ужас осећао се у ваздуху читавог дана. Већ следеће ноћи, урадили су исто и одвели нову групу људи.

Младен Вукота рођен је у Босанској Крајини, а у Нишу, где је радио као војни пилот, живи од 1957. године. Када је те 1941. године почео рат, имао је 11 година. Средином јула 1942. године Козара је пала, а групу деце, међу којима је био и Младен Вукота, усташе су заробиле на обали Саве.

- Нисмо знали где нас воде. Старији су нам говорили да се увек држимо једни других, па смо се нас петорица држала заједно - прича Вукота почетак ужаса који је преживео. - Били смо наизглед деца, а већ зрели људи. Отерали су нас у једну циглану код пруге, где смо провели прву ноћ. Будили су нас шутирањем. Ако је неко понудио некога водом или хлебом, ударали су га ногама и пушкама. Наишли смо на групу људи. Нас су довели да гледамо, а њих су почели да бију чиме стигну. Некоме су међу њима били родитељи, браћа, сестре...

Каже да се у сећање као прва најтежа слика урезао призор када су ти исти људи сами себи копали јаме у које су их усташе после трпале.

- Нису пуцали, него су их ударали док не падну, а када су оборили последњег, онда су их упуцали и бацали у рупе. Све смо то ми деца гледали - говори нам Младен и призива сећање на непрестану глад и жеђ.

Јели су отпатке из кухиње, воду нису имали. У блатњаву рупу, у коју су били бачени људи, спуштали су кошуљу да се натопи водом, а онда њоме квасили уста, да преживе.

- Једног јутра натрпали су нас у вагоне, колико год је могло да нас стане. Возили смо се неколико дана и ноћи, воз иде, па стане... Нисмо знали где се налазимо. Били смо без воде, хране, ту смо вршили нужду, ту су људи умирали... Када је воз стао, избацили су нас напоље у неком славонском селу. Колико је у вагонима остало мртвих, то не знам - каже Вукота.

Обрели су се у једном славонском селу где их је дочекала група сељака, да изаберу логораше које ће узети као радну снагу. Био је додељен једној породици, а његова срећа била је што је један њихов члан био у партизанима. Када је ослобођен, након голготе, вратио се у родни крај. Његов најстарији брат који је радио у циглани погинуо је одмах по избијању рата. Касније су настрадали још један брат и сестра, док су он и друга сестра, као и родитељи, успели да преживе страхоте рата.

СУДБИНА ЗАБЕЛЕЖЕНА КАМЕРОМ

КАКО би се овековечила још једна, до сада неиспричана прича о страхотама и патњи логораша Независне Државе Хрватске, новинари Драган Стојановић и Драган Милић, као и историчар Небојша Озимић направили су документарац о Нишлији Младену Вукоти под називом "Дете Козаре" који ће се ускоро наћи пред публиком.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (2)

МИСЛИЛА САМ ДА НИКАД НЕЋУ ОСВОЈИТИ ТИТУЛУ: Нова шампионка Мелбурна искрена после победе над првом тенисерком света