ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - БРИОНСКА АНТИСРПСКА ЗАВЕРА: Шеста седница ЦК Савеза комуниста Србије 14. и 15. септембра 1966. године

Јован П. Поповић

11. 02. 2022. у 17:14

ШЕСТА седница ЦК СК Србије почела је 14. 9. 1966. и трајала је два дана. Имала је дневни ред: 1. Активност ЦК Србије после Четврте седнице ЦК СКЈ - референт Добривоје Радосављевић; 2. Извештај Комисије Извршног комитета ЦК СК Србије за испитивање одговорности појединих руководилаца везане за рад Службе државне безбедности; 3. О реорганизацији ЦК СК Србије и неким кадровским питањима.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - БРИОНСКА АНТИСРПСКА ЗАВЕРА: Шеста седница ЦК Савеза комуниста Србије 14. и 15. септембра 1966. године

Тито говори у Скупштини Србије

Поред чланова ЦК СКС, на седници су, због њене посебне важности, позвани и чланови ЦК СК Југославије из СР Србије, секретари среских, покрајинских и Градског комитета Београда који нису били чланови ЦК, председници комисија ЦК, председник и секретар Контролне комисије ЦК Србије и председник Ревизионе комисије. Сви учесници расправе су претходно добили веома опширне материјале “о злоупотребама у Служби безбедности” и активности ЦК Србије после Брионског пленума. Шеста седница ЦК СК Србије имала је, у читавој тадашњој политичкој активности у земљи, посебан значај. И сам Тито ју је пратио са великим интересовањем и детаљно се о њој информисао. То је било и природно.

Седницу је отворио секретар ЦК Јован Веселинов који је рекао да време између претходне, Пете седнице и ове данашње представља период изузетно динамичне, интензивне, отворене и критичке политичке активности ЦК Србије, подстакнуте одлуком и духом Четврте седнице ЦК СКЈ. Уводни реферат поднео је Добривоје Боби Радосављевић.

Све што је у току та два дана речено, на крају је преточено и изложено у седам поглавља закључака Шестог пленума ЦК СК Србије, који су више личили на ново доказивање верности и оданости српских комуниста Партији и њеном неприкосновеном вођи, него на програм политичке акције.

ДОБРИЦА ЋОСИЋ 16. септембра у свом дневнику пише: Ноћас, у један по поноћи, завршио се Пленум ЦК Савеза комуниста Србије. Био је то судски процес српској нацији, комунистичком покрету, српским комунистима; био је то процес и једном браку, пријатељству, другарству; био је то процес генерацији која је извршила партизанску револуцију... Тај процес вођен је стаљинистички и балкански. Никад толико бруталности и бескрупулозности у међуљудским односима нисам видео; никад толико примитивне и дивље страсти за влашћу, за очување позиције, за стицање поена у овој смени снага у оквиру бирократске олигархије нисам тако згуснуто и очигледно доживео; никад толиког и таквог одсуства разборитости, објективности, спремности за тражење истине и напора за правду нисам доживео у људском колективу, као данас на Пленуму ЦК Савеза комуниста Србије... Без икаквог људског и грађанског достојанства, неозбиљно, неискрено, простачки и руљашки, понашало се руководство Савеза комуниста Србије, та ‘колективна памет’ нације и Републике... Шиптарски комунисти су предводили фуриозпи напад на Ранковића и српски национализам на Космету под његовим и Удбиним окриљем. Срби, чланови ЦК са Косова и Метохије, надметали су се са Шиптарима у осуди српског национализма.

Јуче је Србија, њено политичко вођство, Косово и Метохију политички предало Албанији. А ја сам, посрамљен, ћутао и дизао руку за одлуке Извршног комитета ЦК СК Србије у којима је осуђена антипартијска, завереничка група Ранковић - Стефановић... Издао сам себе.”

Мијалко Тодоровић је изјавио да се “диви државничкој мудрости друга Вели Деве”, а да га је “срамота што је Србин”.

Поводом друге тачке дневног реда расправљало се о политичкој одговорности Војина Лукића и Србе Савића. Као основа за расправу о њиховој одговорности послужио је и Извештај Комисије Извршног комитета Савеза комуниста Србије и уводно излагање председника комисије, Данила Кекића. На овој седници Војин Лукић и Срба Савић искључени су из чланства Савеза комуниста.

НА ПРЕДЛОГ Спасеније Цане Бабовић, Пленум ЦК Србије одлучио је да предложи ЦК СКЈ да Александра Ранковића искључи из ЦК. Сем овог “предлога” не постоји никаква и ничија одлука о искључењу Александра Ранковића из ЦК. Такву одлуку Ранковић није никада добио, нити му је она икада саопштена, а нигде није ни објављена...

Али тиме “случај Ранковић” није окончан. Кампања против “фракционашке групе око Ранковића” настављена је истом жестином. На истраживању и утврђивању кривице “завереничке групе” није радила само Државна комисија коју је, по сугестији Брионског пленума, формирало Савезно извршно веће. Формиране су и многе друге истражне комисије и групе на републичком и градском нивоу, а ангажоване су и највише савезне правосудне институције. Намера свега тога била је да се докаже кривична одговорност Ранковића и других, који су на Брионском пленуму не само политички осуђени, већ и оптужени за противуставне радње, које повлаче тешку кривичну одговорност. Та акција је, уз обилату помоћ масовних медија, трајала непуних шест месеци. И кад се, упркос хапшењима појединих личности и разним врстама притиска, ништа конкретно није могло утврдити, прибегло се доношењу правног акта познатог као аболиција.

Александар Ранковић

НА БРИОНСКОМ пленуму, ни у закључцима који су на њему усвојени, ниједном речју се није помињало Косово и Метохија. Нити се иједном речју говорило о томе да је прогањањем шиптарских сепаратиста у овој српској покрајини УДБ-а, наводно, терорисала целу шиптарску заједницу на Косову и Метохији. А још мање да је тај терор југословенске полиције био етнички мотивисан. Уосталом, захваљујући пре свега Србији, производња у овој области од 1956. до 1965. повећана је за 2,1 пут, број ђака чак за 7,3 пута, широм Космета отворено је 63.000 радних места и девет виших и високих школа, а смртност новорођене деце готово је преполовљена. Упркос овим показатељима, после Брионског пленума ће се све више говорити о наводном терору коме је шиптарско становништво на Космету било изложено. У политичкој и медијској тај грех ће се приписивати Александру Ранковићу, а временом ће са све више усмеравати према Србима. Главни удар те кампање односио се на акцију разоружавања албанских банди на Косову и Метохији. Сви су заборавили да је управо Тито издао наређење за одузимање оружја и лично извршио смотру јединице којој је поверен тај задатак. Тако ће семе мржње, посејано још за време Турака, поново пустити корен широм Косова и Метохије.

Тек четрдесетак година касније, у Титовом архиву у Београду откривена је позадина ове кампање. На основу неколико поверљивих докумената и серија фотографија тад се сазнало за оно што је толико дуго скривано од јавности: да се Тито шест дана пре Брионског пленума, у својој личној резиденцији на брионском острву Ванга, тајно срео с делегацијом косметских политичара. По свим досадашњим сазнањима овај састанак је један од ретких на коме нису вођене стенографске белешке.

Друге републике перу руке

ОДМАХ после седнице српског ЦК одржани су сви републички пленуми централних комитета Савеза комуниста и сви су утврдили и изјавили да њихове УДБ-е и њихови политички форуми немају ничег заједничког са фракцијском групом Ранковић - Стефановић; да нису учествовали у “завери”; код њих не постоје полицијске “деформације”. Сви су, такође, изразили задовољство српским пленумом, његовом одлучношћу у разрачунавању са “завереничком”, “фракцијском”, “великосрпском” концепцијом и акцијом Александра Ранковића и Светислава Стефановића. Сви су испољили и спремност “да помогну друговима у Србији” и “прогресивним снагама Србије” у разрачунавању са снагама бирократије, национализма, конзервативизма, како бисмо несметано наставили прогресивно кретање и “даље развијање друштвеног самоуправљања. Чак је и генерал Гошњак, у име Армије, изјавио да је “Армија чиста од злоупотреба и деформација обавештајне службе”, и осталог ранковићевског зла и ђубрета...”

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (1)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!