ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - БРИОНСКИ ПЛЕНУМ: Шпил за последњу Ранковићеву политичку партију увелико био обележен

И. М.

08. 02. 2022. у 17:14

ТЕШКО је данас тачно утврдити време када је Тито дефинитивно одлучио да из политичког живота уклони Александра Ранковића, до тада свог најближег и најпоузданијег сарадника.

ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - БРИОНСКИ ПЛЕНУМ: Шпил за последњу  Ранковићеву политичку партију увелико био обележен

Архива

Много се тога кувало изван очију јавности, партијских и државних форума. Паралелно се одвијало више процеса који су били пресудни за такву одлуку.

На основу доступних докумената и мемоарских бележака бројних савременика и учесника у тим збивањима, највероватније до озбиљнијег разлаза њих двојице долази у време припреме Осмог конгреса СКЈ 1964. године.

Тито у то време углавном борави у Словенији и Хрватској, у окружењу Стеве Крајачића, Владимира Бакарића, Мирослава Крлеже. Под њиховим утицајем напушта идеју о снажној Југославији и приклања се ставовима руководства ових двеју република о постепеном претварању земље у конфедерацију.

ПРИПРЕМА обрачун с Ранковићем била је позната једном броју људи у врху државе и Партије.

То су пре свих били партијски кадрови из врха СК Хрватске или СК Словеније:, припадник Удбе из Словеније Борис Кrajгeр, као и функционери из других република: Владимир Поповић (Црна Гора),Цвијетин Мијатовић (Босна и Херцеговина) и, наравно, Крсте Црвенковски (Македонија).

Сви они пре објављивања “афере прислушкивања” биће на овај или онај начин упознати са Титовим оптужбама да га Ранковић прислушкује.

РАНКОВИЋЕВА партијска каријера и углед утицали су на Тита и оне који су му помагали у акцији да се креирају оптужбе које ће имати ефекат такав да не буде никакве сумње у њих и да се с њима одмах придобије партијско и јавно мњење.

Како је Ранковића још од пре рата, неприкосновено подржавала “српска” партијска база, Тита је вероватно бринула реакција српских (србијанских, пре свега) кадрова у тренутку када се отвори сукоб и изврши напад на самог Ранковића.

То наравно није могло да се изведе без директног укључивања српског руководства. У „Брозов јарам“ упрегли су се Јован Веселинов, Петар Стамболић, Мијалко Тодоровић, Милош Минић, Добривоје Боби Радосављевић, Латинка Перовић, Милојко Друловић, Спасенија Цана Бабовић..., који нису бирали средства да по ко зна који пут доказују верност и оданости српских комуниста Партији и њеном неприкосновеном вођи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

РУСИЈА СЛАВИ: Укидају се санкције које су Русе посебно болеле!