ОБВЕЗНИЦЕ ДА БУДУ ИЗБОР, А НЕ МОРАЊЕ: Држава улази у финале намирења дуга према власницима одузете имовине
АКО је пореска управа утврдила да нека некретнина вреди милион евра, а иза бившег власника је остао само један наследник, он ће на име одузете имовине после Другог светског рата добити обештећење у износу од 150.000 евра. Аконтација ће, према важећим прописима, бити 10.000 евра, док ће се остатак новца исплаћивати у наредних 12 година ако власник има мање од 65, за старије 10, а уколико има више од 70 лета, све ће трајати пет година уз обрачунату камату.
У Мрежи за реституцију сматрају да је крајње време да се измене ове спорне одредбе Закона о реституцији са, како кажу, вештачким и неоснованим ограничењима за враћање грађевинског земљишта. Они деценијама инсистирају на натуралној реституцији и супституцији као најбољим облицима, које су спровеле Словенија и Северна Македонија, као бивше републике некадашње Југославије, а где је имовина одузимана на исти начин као у Србији.
- Оваква законска одредба је "морање" и ми се томе противимо - каже Миле Антић из Мреже за реституцију. - То не сме да буде једини начин обештећења, јер је за неке грађане изнуђено решење које они због својих година или здравственог стања прихватају. Велики је број потомака који на такву уцену не желе да пристану.
Наш саговорник наглашава да у закону постоје многа ограничења која су недопустива. Он наводи да, рецимо, процес легализације има предност у односу на реституцију. Тако су, на пример, у Војводини блокирана два хектара грађевинског земљишта, јер на 20 квадратних метара Електродистрибуција гради трафостаницу. Често се дешава и да неки "бизнисмен" има приоритет у односу на наследнике, пошто је поднео захтев за озакоњење дивље градње.
Он каже да је за протеклих 20 година у фонду за реституцију сакупљено мршавих 20 милиона евра, иако је процењено да ће се у њега слити више десетина милијарди евра од конверзије имовине.
Како би исплатила аконтацију бившим власницима и њиховим наследницима, држава је за ову годину издвојила 5,6 милиона евра и овим новцем ће бити намирено 2.121 решење о обештећењу које је постало правоснажно до краја јуна 2021. године.
Обвезницама ће бити исплаћена аконтација од 10 одсто у марту, а прва рата стићи ће идуће године. Оне гласе на име власника или наследника, преносиве су, неопорезоване, са износом у еврима и каматом од два одсто.
ТРАЖЕ ПРОМЕНУ ЗАКОНА
УКУПНА процењена вредност имовине која не може да се врати износи 13,6 милијарди евра.
Мрежа за реституцију је прошле године Влади Србије упутила захтев за измену важећих прописа. Њихов предлог предвиђа да се грађанима којима је после Другог светског рата одузета имовина добра врате у натуралном облику, осим ако они изричито захтевају новац. Ово удружење се залаже за натуралну реституцију кроз враћање исте или сличне (супституција) имовине. Држава како кажу газдује са 1,3 милиона хектара шума и 780.000 хектара пољопривредног земљишта, што је довољно богат "резервоар" за намирење старих власника.
Препоручујемо
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)