СТРАНЦЕ ПРОТЕРУЈУ А БЕЗ ЊИХ НЕ МОГУ: После прошлогодишњих терористичких акција, у Русији заоштрени закони о гастарбајтерима
ВЛАСТИ Русије су у 2024. години депортовале више од 80.000 страних држављана као и лица без држављанства! Разлог за протеривање је кршење руских закона. Највише их је депортовано из Москве - око 18.000. Да је у питању велики скок протераних показује податак да је у 2023. било депортовано 44.200 лица.
После терористичке акције у Подмосковљу, у Крокус центру, у којој су главни актери били мигранти из бивших совјетских република из Азије, руске власти су пооштриле контролу и почеле масовније да протерују мигранте.
Многи руски политичари су против тога да се гастарбајтери досељавају са породицама.
Поготово је велики проблема кад деца не знају руски језик, а треба да крену у школу.
Саветник председника Путина и председник Савета за људска права, познати руски новинар Валериј Фадејев, предложио је да се уведе допунска настава руског језика за децу странаца, јер не могу да прате наставу и тешко се уклапају у нову средину. Због тога нису ретки случајеви туче међу руском и гастарбајтерском децом.
Без обзира на то што су казне постале строже и даље расте број оних који долазе у сукоб са законом. Истражни комитет Руске федерације упозорава да гастарбајтери све више праве тешка кривична дела. У 2024. учинили су 26.000 кривичних дела, што је 12 одсто више у односу на годину пре.
Минуле године оптужено је 2.411 гастарбајтера за силовање. То је чак 40 одсто више у поређењу са 2023. Странци су направили 4.385 кривичних дела покушаја убиства и убистава, што је 11 одсто више него 2023. Такође је рапидно порастао број крађа, тучњава и разних разбојништава.
Председник Путин отворено каже да су Русији потребни радници који имају образовање, а не млади беспосличари који се удружују у банде.
- Ми нећемо допустити да се мигранти користе као социјална сила, која ће радити на распаду Русије.
У новој стратегији борбе против екстремизма, коју је недавно потписао, Путин каже да се не сме допустити да националисти врбују мигранте.Осим тога истиче да се не смеју формирати затворене етничке и религиозне енклаве.
У Русији дуго постоји спор међу онима који тврде да од миграната земља и привреда имају само корист. На другој страни су противници неконтролисане миграције, јер се стварају гета и групе земљака који малтретирају домаће становништво.
Неоспорно је да је главни мотив за привлачење миграната из Азије у Русију потреба за јефтином радном снагом, пре свега у грађевини, где је већина физичких радника из бивших совјетских република. За њихове плате руски радници не желе да раде.
Много миграната је ангажовано у комуналном сектору. Чишћењу дворишта и одвозу смећа. Такве послове углавном раде Таџици.
Крајем 2024. у Русији је забележен велики дефицит радне снаге и без обзира на то што у парламенту траже да се заоштри миграциона политика, влада је за 2025. већ одредила квоту колико је привреди потребно страних радника. Они ће радити у индустрији и на инфраструктурним објектима. У Русију ће из иностранства моћи да дође 234.900 квалификованих страних радника. То је за 66 одсто више него 2024. Од укупног броја гастарбајтера који могу да дођу у РФ, чак 93,8 одсто је потребно индустрији и за градњу инфраструктуре. Ту одлуку је већ потписао премијер Михаил Мишустин.
Међутим, у Думи су и даље упорни они парламентарци који инсистирају да гастарбајтери не могу да добијају привремени боравак, као ни руско држављанство.Предлог закона је припремила партија Справедљива Русија. Предлаже се између осталог да се ограничи боравак гастарбајтера на рок колико им траје уговор на неком послу. Парламентарци траже да се забрани да гастарбајтери мењају посао, већ морају остати на оном за шта су добили радну дозволу.
Запад одавно користи радну миграцију за запошљавање у секторима где нема довољно домаћих радника.
Интересантно мишљење о мигрантима је сасвим непланирано изговорио руски патријарх Кирил за време гостовања на Светском фестивалу омладине у Сочију. Он је иначе намеравао да говори о очувању традиционалних вредности и важности очувања породице, али је један од учесника скупа из Киргизије казао да поглавар Руске православне цркве има "прилично критичну позицију у односу на мигранте". Он је оптужио патријарха да жели да ограничи долазак у Русију људи по културном и религиозном признаку.
- Увек сам говорио да долазак миграната у Русију не сме да ствара опасност националном идентитету Руса. Мигранти увек морају да памте у какву су земљу дошли. Они морају да поштују Русију и њен народ. Гастарбајтери не треба да стварају у нашој земљи своја национална гета која се непријатељски односе према руском окружењу - казао је патријарх Кирил.
Патријарх је казао да уколико тих који не поштују Русе и руску културу и религију буде све више, може доћи до међунационалних и верских нетрпељивости.
- Образовани руски човек треба да се са поштовањем односи према људима који имају своју веру и културу, али ако та туђа вера и култура може да постане доминантна, ми ћемо изгубити свој идентитет - упозорио је патријарх.
- Ја немам негативан однос према муслиманима. Годинама сам се бавио односима Руске православне цркве и исламске заједнице у Москви, Уфи и другим градовима. Али, кад је реч о мигрантима ради се о демографским процесима који могу радикално да измене природу наше земље и државе.
Недавно је изјавио да мигранти носе већу опасност од атомског оружја, јер ту популацију често прате они који проповедају идеје радикалног ислама.
Статистика показује да се у неким рејонима на периферији Москве, Новосибирска, Калушке области стварају националне енклаве дошљака из централне Азије. Дошљаци доводе своје породице и тек њихова деца у школама полако могу да се социјализују и уклопе се у домаћи амбијент.
Они који упозоравају, као и патријарх, на опасност гетоизације гастарбајтера, плаше се да се у Русији не понови оно што се догађа у Француској, где долази до физичких обрачуна дошљака из афричких земаља и домаћина. Недавно се у Ростову на Дону догодио инцидент о коме се много писало и говорило.
Око десеторо деце миграната тукло је свог школског вршњака Руса. Од тих ратоборних дечака ученика је спасао неки одрасли пролазник. Касније се испоставило да су та гастарбајтерска деца малтретирала и друге ђаке. И у Подмосковљу је група деце гастарбајтера тукла једно руско дете које је спасла нека пролазница.
Против 40 одсто
Да се полако мења однос грађана Русије према гастарбајтерима показују и социолошка истраживања. Сада се према гастарбајтерима у Русији позитивно односи 47 посто грађана, а негативно око 40 посто. Поређења ради 2013. године негативан однос према мигрантима је имало чак 74 посто грађана Русије. Један број аналитичара тврди како миграција не представљају озбиљну опасност земљама где долазе. Али, присетимо се да је у Америци Доналд Трамп користио причу о депортовању миграната као изборни адут.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)