ЖЕНЕ РИНТАЈУ ПО КУЋИ, МУЖЕВИ ВИШЕ НА ПОСЛУ: Шта је показало друга по реду анкета о коришћењу времена

Војислава Црњански

13. 01. 2025. у 12:04

ЗАПОСЛЕНИ житељи Србије старији од 15 година просечно дневно на плаћеним пословима проведу седам сати и 47 минута, показују резултати анкете о коришћењу времена, које је непосредно пред празник објавио Републички завод за статистику.

ЖЕНЕ РИНТАЈУ ПО КУЋИ, МУЖЕВИ ВИШЕ НА ПОСЛУ: Шта је показало друга по реду анкета о коришћењу времена

Фото Shutterstock

Ова анкета је заправо спроведена 2021. године, али су резултати обелодањени тек сада. Резултати су показали да запослене жене у просеку дневно раде седам сати и осамнаест минута, а мушкарци осам сати и осам минута. Када се пореди по полу просечан дан у недељи, жене раде 50 минута мање на плаћеним пословима од мушкараца, констатује се у закључку.

Међутим, оне предњаче у обављању неплаћених, кућних послова. Просечни становник Србије проведе нешто преко три сата дневно на неплаћеним пословима, с тим што мушкарци проведу краће - 2,03, а жене 4,09 сати.

Под плаћеним послом подразумева се време проведено на главном и споредном послу, паузи за ручак и путовању на посао и са посла, као и друге активности у вези са послом. Под неплаћеним се подразумева време проведено у кувању, чишћењу и спремању куће, прању и пеглању веша, поправкама у домаћинству, куповини, бризи о деци и одраслима, кућним љубимцима...

Генерално гледано, становништво Србије старије од 15 година (када се посматра и запослено и незапослено) просечно проводи мало више од три сата на плаћеном послу, и исто толико на неплаћеном.

Фото: Free Images Pixabay

Два сата дневно проведемо у јелу

Највише времена грађани проводе у активностима које се односе на личне потребе - једанаест и по сати. Личне потребе укључују спавање, време проведено у јелу и пићу, купању, облачењу, али и у дремању, лежању у кревету због болести...

У активностима слободног времена проводимо скоро четвртину дана, односно пет сати и 48 минута у просеку. То је време проведено у дружењу са породицом или пријатељима, у забави, култури или спорту, гледању ТВ програма, одмарању или ленчарењу, у читању књига или новина, раду или игри на компјутеру, као и време које се провело у сличним активностима и путовању у вези са наведеним активностима.

Подаци показују да мушкарци проводе мало више од шест сати у активностима слободног времена, док жене проводе скоро школски час краће (5,27). И жене и мушкарци просечно проведу више од трећине дана спавајући. Жене за време викенда спавају пола сата дуже него радним данима, а мушкарци 42 минута дуже.

Што се тиче учења, кад се посматра целокупна популација 15 плус, оно у просеку траје мање од пола сата дневно, односно 25 минута. Учење укључује време проведено у настави у школи или на факултету, домаћим задацима, учењу у слободно време, путовању у вези са учењем... Особе које су навеле да су заиста училе, дневно су у просеку проводиле пет сати и 23 минута у овим активностима, с тим што су жене забележиле 12 минута краће од просека, а мушкарци 15 минута дуже.

ЈЕЛО И ПИЋЕ

У АКТИВНОСТИМА конзумирања хране и пића просечан становник наше земље проведе мало више од два сата. Посматрајући према врсти дана, жене у овим активностима проводе 17 минута дуже викендoм него радним дaном, а мушкарци 15 минута дуже.

У осталим активностима проводимо веома мало времена - један минут у просеку, и то су активности које се односе на "неодређена путовања и неодређене активности".

Све у свему, анкета је показала да је мушко становништво старо 15 и више година готово упола више времена ангажовано на плаћеним пословима него женско, али и да жене раде двоструко више од мушкараца у кући на неплаћеним пословима. Мушкарци у плаћеном послу проводе две трећине укупног посла (66 одсто), а жене готово исто толико у неплаћеном (63 одсто).

- Истраживање о коришћењу времена је друго по реду: први пут је спроведено 2010. године, а други пут 2021 - каже за "Новости" Драгана Ђоковић Папић, начелник Одељења за циљеве одрживог развоја, социо-економске индикаторе и правосудну статистику РЗС. - Сезонско истраживање о коришћењу времена је спроведено 2015. Прва два истраживања била су спровођена на терену годину дана да би се покрили сви дани, а сезонско у четири сезонске месечне тачке. Коришћење времена је релативно стабилна појава која се прати у статистици и нема великих разлика у подацима из ова два истраживања, али се мора имати на уму да је друго спроведено у јеку пандемије вируса корона. Тако је дошло до промена у трајању дужине рада, места рада, неплаћеног рада анкетираних...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)

РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).

09. 01. 2025. у 20:45

Коментари (0)

РЕТРОСПЕКТИВА 2024. ГОДИНЕ: Дела, донације и осмеси које је Меридиан фондација оставила иза себе (ФОТО)