ИСТОРИЈСКИ ДОДАТАК - ТИТОВИ ОБРАЧУНИ И ЛИКВИДАЦИЈЕ У МОСКВИ: Коминтерна, Комунистичка партија Југославије и Јосип Броз
И ДАНАС после четири деценије од његове смрти, лик и дело Јосипа Броза не престају да изазивају полемике и отварају старе али и рађају нове контроверзе о карактеру његове власти и његовом животу уопште.
Поприличан је број оних који настављају да снагом властитих емоција негују мит о Титу као о нечем што није подложно критици и суду историје.
Мит о непогрешивости вође негован је све време трајања његове харизматске власти. У време када су чињене највеће политичке грешке у ономе што се називало убрзаним социјалистичким развојем, свака зрела критика потискивана је и побијана митом о непогрешивости Титовог генија.
Али ту се митологија непогрешивости није заустављала. Непогрешивост је приписивана и читавом партијском врху, који је попут каквог колективног ума управљао друштвеним развојем и политичким животом земље. У тој атмосфери безгрешности чињени су катастрофални политички потези који су полако али сигурно читаву земљу, али и комунистичку партију заједно са њом, гурали у предворје опште политичке пропасти и распада.
И ДОЛАЗАК Тита на чело партије, његове закулисне радње у елиминисању својих партијских опонената и конкурената, деценијама су били прекривени велом мистификације. Готово ништа се није знало кад и како га је московска Коминтерна именовала за генералног секретара Комиуистичке партије Југославије.
Тој мистификацији, уз обилати партијских историографа, највише ће допринети он сам. Перо Симић, најтемељнији истраживач његовог живота испуњеног контроверзама, митовима и култом личности али и болним реалним последицама, израчунао је да је Тито за тридесет и пет година испричао 16 различитих верзија о свом доласку на челу Партије.
Куриозитет представља да је пет верзија испричао у размаку од два дана, полазницима политичке школе СКЈ „Јосип Броз Тито“ у Кумровцу, на предавањима која им је одржао марта 1977. године.
Та највећа непознаница из живота „вође и учитеља“ прикривала је и његову улогу у стаљинистичким погромима у Совјетском Савезу, у којима су, док се он борио да дође на чело Партије, стрељане стотине невиних југословенских комуниста.
* * * * * * * * * * * * * *
У Стаљиновим чисткама 1937. године од двадест чланова Централног комитета Комунистичке партије Југославије – деветнаест је стрељано. Једини преживели био је Јосип Броз Тито.
* * * * * * * * * * * * * * *
О својим женама Броз је писао Георги Димитрову : „Осјећам се кривим што због недостатка будности нисам приметио издајничке поступке својих супруга... “. За Пелагију Белоусову тврди да је: „Неморална особа, да мрзи свог сина Жарка...“. За Лукрецију Бауер: „Била је политички наивна и неразвијена, она је велика мрља у мом партијском раду...“
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све
НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.
15. 12. 2024. у 12:00
Коментари (1)