ДИПЛОМА КУВАРА И БЕЗ ЧАСОВА: Однедавно могуће признавање претходног искуства као основе за стицање квалификације и добијање радног места

Ј. Ж. С.

06. 09. 2021. у 16:20

СВИ они који имају искуства у одређеном послу, али немају папир о завршеном образовању, сада своје вештине могу да озваниче документом којим ће моћи да конкуришу за посао.

ДИПЛОМА КУВАРА И БЕЗ ЧАСОВА: Однедавно могуће признавање претходног искуства као основе за стицање квалификације и добијање радног места

Фото Shutterstock

На тај начин ће многе занатлије добити "папир" да умеју да раде одређени посао, иако се за њега нису формално школовали.

У Министарству просвете објашњавају да је признавање претходног учења могућност да се одраслима процене и признају знања и вештине стечене кроз обуке, животно и радно искуство. За тако призната знања добија се уверење о компетенцијама или сертификат, којим се потврђује стечена квалификација. На тржишту рада она је једнака оној добијеној кроз формално образовање, а цео поступак од пријаве до сертификата требало би да траје највише три месеца.

- Предност овог начина стицања квалификације за одрасле је у томе што овде говоримо о доказивању знања, а не о обукама. Другим речима, када таква особа дође у школу, добије саветника и пролази процедуру да докаже компетенције. На овај начин може да добије уверење на нивоу II, III и V степена, а такав документ им онда омогућава бржу и квалитетнију транзицију ка свету рада - објашњава проф. др Габријела Грујић, помоћница министра просвете.

У сарадњи са Националном службом за запошљавање за пилот-програм је изабрано девет квалификација, а то су оне за којима на тржишту рада постоји потреба. То су пекар, месар, кувар, модни кројач, столар и четири из сектора грађевинарства - зидар, тесар, армирач и руковалац грађевинском механизацијом.

Заинтересована особа требало би да дође у школу и добије свог саветника, који информише кандидате о поступку. У наредних неколико недеља кандидати би требало да прикупе доказе и уз подршку саветника, попуне образац за самопроцену и припреме портфолио о стеченим компетенцијама. На основу тога прави се извештај и план процене после чега кандидати полажу испит којим се проверавају стечене компетенције.

- Оно што је важно за кандидате је да уколико у одређеном тренутку не добију потврду комплетне квалификације, потврђене делове могу да "сабирају" - каже Исо Планић, директор Политехничке школе у Суботици, прве школе у Србији која је добила дозволу за спровођење поступка признавања претходног учења.

Професор др Миомир Деспотовић сматра да су на путу до квалификације одраслима често највеће препреке недостатак информација и страх од неуспеха.

- Зато је важно да саветници имају развијене комуникационе вештине, да из кандидата "извуку" оно што знају, али и оно што и не знају да знају, да их мотивишу - истиче проф. др Миомир Деспотовић.

Према мишљењу Тање Микић Николић, директорке Прехрамбено-технолошке школе у Нишу и систем мора да се мења у складу са захтевима тржишта рада, да буде флексибилан, и да та промена буде у складу са потребама окружења.

- Верујемо да ће признавање претходног учења бити начин да заокружимо целину. Ми смо до сада школовали ученике, сада желимо да у школски живот укључимо и њихове родитеље - каже Микић Николићева.

Фото З. Јовановић

Вођа тима пројекта "Развој интегрисаног система националних квалификација", Елидо Бандељ, објашњава да је овај процес пре свега у интересу појединца, али и послодаваца који добијају сертификоване раднике. Као један од услова за учешће на међународним тендерима често се од њих тражи да имају квалификоване раднике, а слично је и уколико се аплицира за неки од стандарда квалитета.

- Има можда и послодаваца који би могли да кажу да им није у интересу да њихови радници стекну квалификацију, јер ће тако морати више да их плате, али сертификовани радник је и гаранција за квалитет рада и у том смислу не би требало да буде дилеме. У Словенији систем признавања претходног учења постоји више од 20 година и искуства су позитивна у сваком контексту - закључује Бандељ.

ПОДРШКА ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ

ПОСТУПАК признавања претходног учења пилотиран је у оквиру пројекта "Развој интегрисаног система националних квалификација" чију реализацију финансира Европска унија. Спроводи се у средњим стручним школама које су стекле статус јавно признатог организатора активности образовања одраслих, али ће ускоро бити укључене и друге институције. Од 2003. године ЕУ је за реформу сектора образовања донирала више од 100 милиона евра.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗАХАРОВА БРУТАЛНО ОДГОВОРИЛА АНАЛЕНИ БЕРБОК: Шта је са америчким војним базама у Немачкој?

ЗВАНИЧНА представница Министарства спољних послова Русије Марија Захарова одговорила је на изјаву немачке шефице дипломатије Аналене Бербок о руским базама у Сирији, подсетивши је на америчке војне базе у Немачкој.

03. 01. 2025. у 19:49

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио

ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.

03. 01. 2025. у 20:35

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

КАКО ДАНАС ИЗГЛЕДА ТИТОВ СИН: У пензију отишао као хрватски дипломата, живи ван очију јавности, а ћерка је његово највеће богатство (ФОТО)

АЛЕКСАНДАР Мишо Броз, син Јосипа Броза Тита, након завршетка своје успешне дипломатске каријере провео је последњих десет година углавном далеко од очију јавности.

02. 01. 2025. у 17:07

Коментари (0)

СВЕ ЈЕ ЛЕПШЕ КАД СЕ ГЛЕДА СРЦЕМ: Више од милион евра Фондације Моззарт за друштвено одговорне акције само током 2024. године