БИНИЧКИ СПОЈИО МОРАВУ И ДРИНУ: "Новости" у Јасици код Крушевца где је на данашњи дан пре 149 година рођен славни српски композитор

С. БАБОВИЋ

27. 07. 2021. у 09:38

ТЕШКО да се може замислити иједна битка у коју је српска војска кренула после 1915., без тактова "Марша на Дрину", који је компоновао славни композитор Станислав Бинички (1872-1942).

БИНИЧКИ СПОЈИО  МОРАВУ И ДРИНУ: Новости у Јасици код Крушевца где је на данашњи дан пре 149 година рођен славни српски композитор

Фото Архива

Управо аутор наше најпознатије корачнице прве је кораке начинио у родном селу Јасика код Крушевца, крај Западне Мораве. Ту је сваки 27. јул посебан празник, јер је то дан када је рођен најзнаменитији Јасичанин.

Наслеђе Биничког чува се на сваком кораку: основна школа зграда је некадашње касарне где је рођен велики композитор и која данас носи његово име. Улица која школско игралиште дели од Цркве Светог Прокопија носи његово име. А у самој богомољи крштен је овај оснивач опере, филхармоније, Београдског војног оркестра, музичке школе, аутор прве српске опере "На уранку".

- Из сачуване књиге крштених знамо засигурно да је Бинички овде крштен 1872. под именом Станисав, без "л". И то је било непосредно пре подизања цркве од чврстог материјала, у "даскари" - прича за "Новости" протојереј Иван Милановић, парох јасички.

У јасичкој цркви редовно се организује Музичка манифестација "Станислав Бинички". Жеља да негују сећање на композитора, Јасичанима је усађена од рођења, као што верују да су управо ток Мораве и "сватовац" били инспириција Биничком да компонује "Марш на Дрину".

- Захваљујући сећању свештеника Животија Ванића, чији се отац сећао и одраслог Станислава Биничког који је долазио у кафану на обали Мораве и слушао сватовац, претпостављамо, да се тим нотама надахнуо - каже Лидија Ужаревић, председница КУД "Станислав Бинички" из Јасике, удружења које са Културним центром и јасичком школом организује манифестацију.

СЕЋАЊЕ Црква у којој је крштен Бинички и парох Иван Милановић, Фото С. Бабовић/Архива

Иако је композитор само три године живео у околини Крушевца, траг који је овде оставио био је довољно утиснут да његов унук Миливоје Јосифовић 1999. одлучи да Народном музеју у Крушевцу поклони породично и музичко наслеђе Биничких. А Легат због истакнутог војевања оца великог музичара Стевана Биничког (1840-1903) носи име по оцу и сину.

Поручник Стеван Бинички, пореклом из Госпића, градио је мост преко Западне Мораве у Јасици код Крушевца. Био је и јунак из Српско-турског и Српско-бугарског рата. У време када је рођен Станислав, био је командант Треће понтонске чете. Мајка Марија рођена је као бароница Фон Рехинген, а у првом браку била је удата за крушевачког лекара Младена Обрадовића. На стотине пожутелих фотографија, докумената, партитура... део су Легата.

- Највреднији део Легата је оригинални запис корачнице посвећене победи на Церу, односно пуковнику, команданту Миливоју Стојановићу,   који је предводио Други гвоздени пешадијски пук - испричао нам је својевремено историчар Коста Радић. - Бинички је руком исписивао напомене, као и датум настанка композиције "На Дрину", 26. мај 1915.

ОРИГИНАЛ Нотни запис "Марша на Дрину", Фото С. Бабовић

У Легату су и записи песама од 1887. до 1893, прве српске опере "На уранку", рукопис "Мијатовке". На фотографијама је забележено и буђење југословенства по оснивању Краљевине СХС, кроз серије концерата оркестра краљеве гарде, којим диригује Бинички лично.

"НА УРАНКУ"

У ОКВИРУ 18. музичке манифестације "Станислав Бинички" вечерас у 19 часова биће отворена изложба радова са ликовне колоније, а сат касније полагаће се цвеће на спомен-плочу Биничког. Од 21 сат, оперу "На уранку", Станислава Биничког на либрето Бранислава Нушића извешће Музичко-оперско-театарска организација "Београд".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

КАКАВ КРАЈ АУСТРАЛИЈАН ОПЕНА! Овакво финале Јаник Синер - Александер Зверев је мало ко очекивао