У ЧАСТ СТРАДАЊА ОЦА ХАРИТОНА: До Валамске светиње, на пут дуг 2.950 километара, уз благослов патријарха Порфирија (ФОТО)

Д. Матовић

16. 06. 2021. у 11:21

ОТАЦ Харитон је симбол страдања нашег свештенства, наше цркве, нашег народа на Косову и Метохији.

У ЧАСТ СТРАДАЊА ОЦА ХАРИТОНА: До Валамске светиње, на пут дуг 2.950 километара, уз благослов патријарха Порфирија (ФОТО)

Фото С. Башић

Икону овог храброг монаха који није хтео да се одрекне крста, мантије и православља, због чега су га албански терористи најсвирепије мучили, а онда и убили, даровао сам монашком братству Валамског манастира у Републици Карелији. Монаси су прихватили да икону чувају. Намера ми је била да Русијом пронесем глас о страдању Српске православне цркве, нашег свештенства на Космету, али и о њиховом јунаштву.

Овако за "Новости" говори Слободан Башић, члан клуба "Ноћни вукови" и ветеран 63. падобранске бригаде који се пре неколико дана вратио са ходочасничког мото-марша "Српски ратник". Башић је на далек пут кренуо сам. Али, пратио га је благослов патријарха Порфирија. Пут Русије пошао је симболично из манастира Црна Река, где је отац Харитон замонашен и где почива његово обезглављено тело.

- Игуман манастира ми је дао освештану икону - каже Башић. - На мотору сам је довезао до Београда. Пандемија је усложила путовање. За пролазак кроз неке европске државе тражили су ми посебне дозволе, тако да сам до Москве путовао авионом. Из Москве сам другим мотором кренуо ка Валамском манастиру.

Фото С. Башић

Башић је за десет дана на мотоциклу превалио 2.950 километара, од Москве до севера Русије и назад. Обишао је на десетине руских градова, светиња, ратних меморијала, а на опасним деоницама пратили су га "ноћни вукови" из разних делова Русије.

- "Ноћни вукови" из Русије су испланирали руту и обезбедили комплетну логистику - каже нам. - Бринули су где ћу спавати, шта ћу јести, обезбеђивали ми коначишта. Моје путовање било је посвећено и историјским везама Русије и Србије. Где год сам стао, људи су прилазили да пољубе икону, а најдирљивији је био сусрет са монасима у Валамском манастиру, када је отац Никон подигао икону високо уз речи: "Христос воскресе". Манастир се налази у Валамском архипелагу на острву усред језера Ладога. Та територија није под контролом Русије. У њој важе само монашки закони, и има исти статус као Света Гора у односу на Грчку. То је центар духовности Руске православне цркве.

Русијом је Башић проносио причу о подвигу оца Харитона и снази његове вере.

- Надам се да ће овај наш чин помоћи да се отац Харитон канонизује - прича бајкер. - Заслужио је то својом храброшћу и непоколебљивошћу. Остао је у манастиру Свети архангели када су други монаси отишли. Рекао им је: "Идите ви, неко мора да остане и чува манастир." Албански терористи су га зауставили 15. јуна 1999. Тражили су да скине крст и одежду. Није хтео, иако је знао да ће га убити. Није био осион, нити дрзак. Свирепо су га мучили.

За само десет дана Башић је обишао невероватне пределе.

- Кренуо сам из главног храма Оружаних снага Русије у подмосковској Кубинци. Допала ми се симболика. Тамо је све направљено од истопљеног немачког оружја, а у темељима храма је и српска земља, као и других руских савезника. У Иверском манастиру на Валдају поклонио сам се пред иконом Богородице донете са КиМ, у Бородину одао почаст руској армији и српским генералима који су се јуначки борили против Наполеона. Обишао сам Споменик генералу Михаилу Милорадовићу у Санкт Петербургу, срео се са Русима који су ратовали на КиМ...

Башић открива да је игуман Методије, намесник Валамског манастира, послао икону Богородице Валајамске патријарху српском Порфирију и манастиру Црна Река. Из Тројице - Сергијеве лавре, манастиру Црна Река послата је икона Светог Серафима, а руски иконописци из Софрина направили су пет великих икона монаха Харитона.

- То су прве иконе оца Харитона направљене у Русији, а верујем да ће их, ако га канонизују, бити више - каже Башић, који се у Србију вратио са благословом који добио на Валдају. Тамо је служен молебан "за смелог Србина који је однео икону монаха Харитона у Валам".

МУЧЕНИК ЕВГЕНИЈ РАДИНОВ

МИСИЈА Слободана Башића је добила епилог. Он се, по повратку у Москву, сусрео са ветеранима који су му дали икону мученика Евгенија Радинова, кога су Чечени током Првог чеченског рата убили на сличан начин као оца Харитона албански војници. Чечени су покушали да га натерају да прими ислам, а пошто је он то одбио, заклали су га и исекли на комаде.

- Жеља његове мајке Љубов Радинове била је да икону однесем у Храм Светог Димитрија у Косовској Митровици, где је његова фреска - каже Башић. -Он и отац Харитон убијени су из истог разлога и готово на исти начин: прво су брутално мучени, а онда им је одсечена глава, јер нису хтели да се одрекну крста и православља.

АМФИЛОХИЈЕ

БРАТСТВО Иверског манастира на Валдају замолило је Башића да им донесе икону митрополита Амфилохија, који је преминуо крајем протекле године.

- Митрополит није канонизован, али братство је то тражило - каже Бешић. - Они га поштују, као једног од представника СПЦ који их је посетио. Однео сам им икону.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
pogledaj sve

Коментари (0)

МИСТЕРИОЗНИ НЕСТАНАК ТИТА: Нико није знао где је био 13 дана, а када се вратио више није био исти