ФЕЉТОН - КОМПРОМИТАЦИЈА ЧЕТНИКА ЗБОГ САРАДЊЕ СА ИТАЛИЈОМ: У зиму 1943. Вермахт упутио четири немачке елитне дивизије у борбу са партизанима

Пише: Кристофер Катервуд

16. 11. 2024. у 18:00

НА ПОЧЕТКУ промене британског става у Лондону нарочито је утицао напад Осовине на партизане у јануару 1943, са свеобухватним учешћем италијанских снага и бомбардовањем Луфтвафеа. За МI 3 је постало јасно да Осовина сматра партизане главним непријатељем, што је и потврђено „строго поверљивим изворима“, однoсно ULTRA материјалима.

ФЕЉТОН - КОМПРОМИТАЦИЈА ЧЕТНИКА ЗБОГ САРАДЊЕ СА ИТАЛИЈОМ: У зиму 1943. Вермахт упутио четири немачке елитне дивизије у борбу са партизанима

ОТПОР Један од 13 тенкова које су партизани заробили у зиму 1943.године, Фото Википедија

Овде реакција „кругова Вајтхола", како службени историчари називају разноразне обавештајне службе, постаје занимљива. Сетимо се да је SOЕ Каиро имала приступ пресретнутим немачким обавештајним подацима нижег ранга, попут Абвера и полиције.

Бригадир Кибл из SOЕ Каиро поседовао је пуни приступ подацима ULTRA, додуше на личној основи, што у својим мемоарима описује и Базил Дејвидсон, по коме је ограничен број људи у SOЕ Каиро имао могућност да подели сазнања о потпуним подацима ULTRA, упућеним из прислушног центра у Блечлију.

Значајно је да службена историја МI 3 наводи податак о садејству званичника у Лондону са дешифрованим подацима из Блечлија као разлог за промену става према партизанима, а да SOE Каиро реално није имала никакву улогу у пресудној промени политичког и војног правца који су намеравали да предузму Команда и Черчил.

О томе су сер Хари Хинсли и коаутори записали 1984. године:”Приметно је да, иако SOЕ Каиро још увек није предложила да се подршка Михаиловићу обустави, него само да се почне са помагањем Титу, размишљање у Вајтхолу од фебруара 1943. поприма забрињавајући ток у односу на питање треба ли или не потпуно обуставити односе са Миахиловићем, а објашњење за то могло се наћи у ситуацији на Медитерану, повезаној са доказом о неспорно ефективној војној снази партизана, што је све заједно довело до преовладавања војног разлога с циљем подршке партизанима. То је довело до промене која је постала приметна када је МI примио ULTRA материјале.”

Благо речено, јер како су се појачавали немачки напади на герилске групе у Југославији, тако су се обрађени пресретнути извештаји (SIGINT) из Блечлија увећавали у толикој мери да МI 3 и остали скоро да нису могли све да обраде.

ИЗУЗИМАЈУЋИ време за превођење пресретнутих комуникација, SIGINT аналитичари у Блечлију и старешине МI 3, који су обрађивали примљени материјал, били су у ситуацији коју бисмо данас могли назвати директним преносом немачке офанзиве „Вајс“, која се, дакле, одвијала у скоро реалном времену, онолико колико су техничке могућности дозвољавале.

И управо су непобитни докази ULTRA са бојишта били повод за промену британске политике и доказ о томе шта се стварно догађа на терену, и кога Немци сматрају за праву претњу.

Важност ове чињенице не може се потценити. Како је МI 3 известио МI 4, „мора да партизанске активности задају огромне муке снагама Осовине, чим су оне приморане да у зимским условима започну офанзиву толиког обима“. Снег и лед нису идеални услови за операције великих размера, али изгледа да жесток отпор партизана није Немцима оставио другог избора осим почетка свеобухватне офанзиве.

Ускоро МI 3 прима ULTRA податке о томе да је Вермахт упутио најмање четири немачке дивизије у борбу са партизанима, јер му је била јасна важност офанзиве, коју није могао препустити апатичним италијанским савезницима. И не само то, него је и злогласна СС дивизија Принц Еуген, обучена за брдска дејства, састављена од фолксдојчера са Балкана и одговорна за најкрвавије злочине над становништвом, упућена у борбена дејства.

Како ULTRA материјали говоре МI 3, чак ни поменута дивизија није успела да угуши партизански отпор, жалећи се гласно на непоузданост немачких савезника, Италијана и усташа. За МI 3, према овим изворима, било је очигледно „да делови немачких снага сведоче о борбеним способностима партизана да избегну 'чишћења’, чак и кад су значајне снаге Осовине (седам дивизија, са ваздушном подршком) ангажоване у темељним операцијама против њих“. Партизани су се борили храбро и против надмоћнијих снага - три италијанско-хрватске дивизије уз четири немачке и пуну подршку Луфтвафеа.

У марту 1943. почиње друга фаза операције „Вајс“.ULTRA је открила да Италијани користе четнике у борби против партизана, што је кристално јасан доказ да су Михаиловић и четници активно сарађивали са италијанским делом окупационих снага Осовине. Ово је, како дознаје МI 3, разбеснело Немце, јер су у овој фази рата све југословенске герилске групе, како четничке тако и партизанске, третирали као непријатељске.

Ово је отежавало британску политику: која група се заиста бори и против кога? Како Талбот Рајс извештава претпостављене: “Отпор партизана је и даље снажан, а њихова претња комплексу боксита несмањена. Увођење четника у већ компликовану ситуацију, њих који су спремни да се боре подједнако са Немцима, Хрватима или партизанима, док у исто време чувају односе са Италијанима, отвара свакојаке могућности.”

РАНИЈА подршка четницима сада се није чинила мудра.Немци су средином марта одлучили да нападну и четнике, што није представљало тежак задатак јер су открили четничке шифре, наравно, не сањајући да су Британци већ разбили ULTRA!

Понављамо, важност ULTRA обавештајних података из Југославије не сме се преценити.

Није ту реч ни о каквој завери комунистичких кртица из Каира, већ о јасним доказима ULTRA података о стварној ситуацији на терену: партизани су били снага која се бори  против британских непријатеља Немаца. Комунисти попут Клагмана у Каиру могли су да измишљају шта им је воља и да залуђују следбенике теорија завере идејама о томе да неко из сенке својим манипулацијама и сплеткарењима управља Черчиловим одлукама. Све су то пуке измишљотине.

Черчил је сазнавао истину из материјала које је добијао од МI 3 у Лондону и од ULTRA извора у Блечлију, својих златних кока.Дакле, није то била заслуга неког хвалисавог комунисте из SOЕ Каиро, већ је нико други до директор обавештајне службе у Лондону писао Команди, и тада почиње суштински заокрет од компромитованих Михаиловићевих четника према неспорним комунистима, али истовремено и храбрим Титовим партизанима, и тада је он казао Бруку: “Током чекања... додатног разјашњења по питању Михаиловићевог здравља, као и његовог односа према нама, а такође и исхода многих операција снага Осовине у Југославији, немогуће је дати савет о томе да ли би се требало или не држати наше тренутне политике подршке Михаиловићу а не партизанима.”

И то је заправо основа за одлуку која ће бити донета, на основу веома озбиљних података Дикина и SOЕ са терена. Све што је SOЕ знала на основу Бејлијеве посете Михаиловићу јесте да четници захтевају огромну количину драгоцене британске опреме, а да заузврат против Немаца буквално ништа не предузимају.

КОНФУЗИЈА У ЈУГОСЛАВИЈИ

ШЕФ Војне обавештајне службе пише 17. марта сер Алану Бруку, начелнику Генералштаба: „Изгледа да се у Југославији одвија значајна ситуација, или низ ситуација... У овој конфузној слици, две ствари чине се јасним: а) да су се сви удружили против партизана и б) да немачко-италијански односи нису добри.“ (Заправо, у вези са другом ставком, Немци су очигледно били веома забринути за вероватни италијаиски колапс не само у Југославији него и другде, тако да су припремљени резервни планови за случај италијанске предаје Савезницима: операција „Пепео“. Наравно, ULTRA је и све ово већ обрадила.)

 СУТРА: ПАРТИЗАНИ ИСКОРИСТИЛИ КАПИТУЛАЦЈУ ИТАЛИЈАНА 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

Коментари (0)

НОВИ РЕД ВОЖЊЕ СРБИЈАВОЗА СТУПИО НА СНАГУ У НЕДЕЉУ, 15. 12. 2024.