ДА ОСТАНЕТЕ ПОКРЕТНИ И ВИТАЛНИ: После 30. године обавезно примењујте ових седам кључних савета (ФОТО)

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

01. 11. 2024. у 07:00

ОД почетка четврте деценије тело почиње да стари, односно тада почиње постепени губитак мишићне масе.

ДА ОСТАНЕТЕ ПОКРЕТНИ И ВИТАЛНИ: После 30. године обавезно примењујте ових седам кључних савета (ФОТО)

Фото Shutterstock

Истовремено са смањивањем мишићне масе почињу интензивније да се "троше" и зглобови. Овај природни процес нарочито може да буде проблематичан за оне који већ имају криву кичму, проблеме са зглобовима или неком повредом, јер убрзава напредовање деформитета и доводи до озбиљних проблема с кретањем.

Осим криве кичме и повреда, бржем старењу мишића и зглобова доприноси и вишак килограма.

Основни проблем код слабих односно оптерећених или "истрошених" зглобова је што они постају болни и мање покретни, значајно утичући на способност кретања и функционисања.

Издвајамо седам кључних савета које би, када навршите тридесету годину, требало да примењујете свакодневно да бисте остали покретни и витални:

 

Foto: Profimedia

Телесна тежина

Ношење прекомерне телесне тежине додатно оптерећује зглобове који носе тежину, а то су колена, кукови и леђа. То може да убрза "хабање" ових зглобова, што доводи до стања као што је остеоартритис. Одржавање здраве тежине смањује овај притисак, помаже у спречавању оштећења зглобова и ублажава болове у већ захваћеним зглобовима.

Фото Shutterstock

Физичка активност

Редовна физичка активност јача мишиће око зглобова, пружајући бољу подршку и стабилност. Вежбе ниског интензитета попут брзог ходања, вожње бицикла и пливања посебно су корисне за здравље зглобова, јер побољшавају флексибилност и смањују укоченост без изазивања претераног стреса за зглобове. Мало већи труд потребан је за вежбе снаге. Оне могу да помогну за изградњу мишићне масе, која подржава и штити зглобове.

Фото Shutterstock

Правилно држање

Одржавање доброг држања док седимо, стојимо или дижемо тешке предмете од суштинског је значаја за смањење непотребног оптерећења зглобова. Правилна поставка кичме и зглобова спречава напрезање и хабање током времена. Водите рачуна како се крећете и радите јогу да бисте побољшали држање.

Фото Shutterstock

Антизапаљенска храна

Исхрана богата намирницама које имају антизапаљенски ефекат може да помогне у смањењу болова и упале у зглобовима. Есенцијалне хранљиве материје за здравље зглобова укључују омега-3 масне киселине које се налазе у масној риби, ланеном семену и орасима калцијум и витамин Д, нутријенти кључни за здравље костију, доступни су у млечним производима и зеленом лиснатом поврћу витамини Ц и Е, који се налазе у воћу и поврћу, штите зглобове од оксидативног стреса.

Фото: Shutterstock

Избегавање повреда

Заштита зглобова од повреда помаже у спречавању стања као што су остеоартритис и хронични бол. То се може да се подстакне коришћењем одговарајућих, правилних техника током бављења спортом или физичким активностима за смањење ризика од повреда зглобова, ношењем одговарајуће опреме као што су штитници за колена, штитници за зглобове и обуће за заштиту зглобова током активности високог ризика постепеним повећавањем интензитета новог режима вежбања.

Фото: Shutterstock

Стална хидрираност

Адекватна хидратација неопходна је за одржавање здравља хрскавице која амортизује зглобове. Хрскавица се састоји углавном од воде, а добра хидрираност осигурава да остане еластична и ефикасна у апсорбовању удараца и смањењу трења током кретања.

 

Управљање стресом

Хронични стрес може да доведе до напетости мишића, што додатно оптерећује зглобове. Технике управљања стресом као што су медитација и вежбе дубоког дисања могу да помогну у смањењу ове напетости и промовисању општег здравља зглобова

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СКАНДАЛ: Саиграч намерно повредио Луку Јовића на тренингу?! (ВИДЕО)