СВЕ ЧЕШЋЕ ОБОЉЕВАЈУ И ДЕЦА: Упозорење стручњака - Метаболички синдром убрзава пут до срчаног или можданог удара

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

30. 10. 2024. у 07:00

ВИШЕ од 40 одсто особа, пре свега жена, у шестој деценији живота има метаболички синдром.

СВЕ ЧЕШЋЕ ОБОЉЕВАЈУ И ДЕЦА: Упозорење стручњака - Метаболички синдром убрзава пут до срчаног или можданог удара

Фото Shutterstock

Ово стање подразумева да им је нарушен ниво шећера у крви, триглицерида и доброг холестерола (ХДЛ), као и крвног притиска уз присуство стомачне гојазности. Ниједан од поменутих поремећаја здравља не даје симптоме, па је метаболички синдром често прикривен, због чега вишеструко расте ризик од кардиоваскуларних болести и дијабетеса.

У интервјуу за "Новости" доцент др Љиљана Лукић, интерниста-ендокринолог Универзитетског клиничког центра Србије каже да је веома битно утврдити да ли неко пати од метаболичког синдрома, јер ови пацијенти имају више од два пута повећан ризик за срчани и мождани удар, зачепљење артерија доњих екстремитета и пет пута повећан ризик од развоја типа 2 шећерне болести:

Драган Миловановић

- Процес атерсоклерозе је уобичајени процес старења људске популације, а присуство метаболичког синдрома код појединца указује нам да та особа има убрзан процес атеросклерозе, што је доводи у везу са ранијом појавом кардиоваскуларних болести које су основни узрок смртности људске популације.

о Како се поставља дијагноза метаболичког синдрома?

- На основу лабораторијских налаза. Међутим, значајан податак даје и детаљна анализа пацијентових животних навика, начина исхране и степена физичке активности као и породичне анамнезе. Мерење крвног притиска, телесне тежине и обима струка су неопходни да бисмо поставили дијагнозу метаболичког синдрома. Иницијално је потребно лабораторијски одредити ниво шећера у крви и ниво гликозилираног хемоглобин (ХбА1ц), ниво масноћа (холестерол, ХДЛ и ЛДЛ холестерол и триглицериди) али и проценити бубрежну функцију одређивањем нивоа креатинина и мокраћне киселине. Препорука је одређивање нивоа маркера запаљења (ЦРП), хепатограма хормона штитасте жлезде у одређеним групама пацијената.

Све чешће оболевају и деца

о Имају ли и деца метаболички синдром?

- Нажалост да. Оно што забрињава је пораст инциденце метаболичког синдрома код деце и адолесцената на пет одсто у њиховој популацији. Доказ томе је и чињеница да данас све чешће имамо децу која оболевају од дијабетеса тип 2, што се раније сматрало болешћу одраслих, односно старијих људи.

о Шта када се утврди постојање овог синдрома?

- У лечењу метаболичког синдрома актуелне препоруке обухватају процену ризика од атеросклерозних кардиоваскуларних болести код сваког пацијента у циљу превенције кардиоваскуларних догађаја. Примарни циљ у регулацији овог синдрома је правовремено одређивање и лечење сваке појединачне компоненте. С обзиром на то да су све компоненте метаболичког синдрома повезане са начином живота, односно степеном физичке активности и начином исхране, лечење овог синдрома пре свега се започиње изменама начина живота, а када циљеви нису постигнути захтева и примену лекова. Неопходност примене лекова је усмерена на контролу нивоа шећера и масноћа у крви, као и лекова за контролу крвног притиска, а у новије време и лекова за контролу телесне тежине.

о Ко би требало да се упути лекару ради сумње на метаболички синдром?

- Већина ових поремећаја нема типичне симптоме. Међутим, оно што јесте препознатљиво је повећан обим струка. Повећан обим струка, односно висцерална гојазност представља накупљање масног ткива око или у органима у трбуху, мерена на нивоу пупка. Основа настанка метаболичког синдрома је управо ово накупљање масног ткива на местима где то није уобичајено, а још битније је да ово висцерално масно ткиво престаје да буде резерва енергије, већ постаје место где долази да ослобађања значајних фактора запаљења и хормона која учествују у настанку кардиоваскуларних болести и дијабетеса.

Фото Shutterstock

о Који су узроци развоја овог поремећаја здравља?

- Узроци настанка метаболичког синдрома су вишеструки. Претпостављени узроци укључују генетску предиспозицију и бројне факторе спољне средине и начин живота, укључујући гојазност, недостатак физичке активности и нездраве навике у исхрани. Круцијално је накупљање масног ткива посебно у трбуху, доводећи до инсулинске резистенције, а повећани калоријски унос представља њен примарни узрок. Значајно је нагласити да епидемиолошке студије показују да фактори спољашње средине још у феталном периоду и раном периоду после рођења значајно допирносе појави гојазности у одраслом добу и данас се све више у фокус ставља и начин исхране мајке током трудноће у патогенези метаболичког синдрома.

о Каква је прогноза за ове пацијенте?

- Прогноза пацијената са метаболичким синдромом зависи од броја компонената које су поремећене, али и присуству кардиоваскуларних компликација. Само присутво кардиоваскуларних компликација (срчани и мождани удар, зачепљење крвних судова ногу) има лошу прогнозу. Значано је нагласити да примена савремених лекова у контроли свих наведених комопенената метаболичког синдрома то значајно може да промени.

Foto: Profimedia

о Да ли постоји начин да пацијент сам себи помогне?

- Наравно. Веома битан део терапије је да се смањи телесан тежина, минимално 150 минута недељно умерене до интензивне физичке активности, здрав начин исхране са уносом поврћа, махунарки, воћа, производа од целог зрна житарица и рибе, а избегавање хране богате рафинисаним угљеним хидратима, сољу и засићеним мастима, престанак пушења и превеликог уноса алкохола и здрав и квалитетан сан.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - Имао је осећај за то

МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"

БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.

21. 11. 2024. у 11:45

Коментари (0)

ОДРЖИВА АРХИТЕКТУРА: Важност енергетске ефикасности