И БОЛ "ГЛЕДА НА САТ"? Судећи по неким истраживањима, постоји тачно доба дана када ћемо имати одређене здравствене проблеме

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

03. 10. 2024. у 06:45

НАЧИН функционисања људског организма директно је под утицајем временских циклуса, тако да је уочено да одређени симптоми обољења, као и други поремећаји здравља имају доба дана када се испољавају.

И БОЛ ГЛЕДА НА САТ? Судећи по неким истраживањима, постоји тачно доба дана када ћемо имати одређене здравствене проблеме

Фото Shutterstock

Примера ради, од шест ујутру се повећава ризик од срчаног и можданог удара. Односно од шест сати до поднева ризик од инфаркта миокарда расте за 40 одсто и од шлога за 49 одсто. Према мишљењу стручњака у то време се повећава потреба организма за кисеоником. Зато у крв доспевају једињења која повећавају крвни притисак. Из истог разлога су у том делу дана чешћа крварења из носа.

Овим 24-сатним циклусом управља нешто налик биолошком стимулатору који је смештен у хипоталамусу, једном делу мозга. Управо тај циклус контролише читав низ биолошких процеса и хормонских промена који могу да повећају ризик од одређених стања и симптома.

Откривамо вам кључна времена у току дана када могу да наступе одређена стања, а дајемо вам и савете како да се заштитите.

Фото Shutterstock

6 ујутру

Ризик од срчаног и можданог удара почиње да расте од шест ујутро, а највећи број се догађа око 10 сати пре подне. Истраживање које је објављено у American Journal of Hypertension показује да је ризик од срчаног удара пре подне већи за 40 посто, а од можданог за 49 посто. Сматра се да је то зато што тело у то доба почиње активности и треба му више кисеоника. Тако долази до спојева који повећавају крвни притисак, а то појачава и рад надбубрежних жлезда које су одговорне за лучење кортизола. Све то повећава ризик од срчаног удара код људи који улазе у ризичну групу. Научници сада покушавају да одгонетну у које би време у току дана било најбоље да се узимају лекови за снижавање крвног притиска, односно да ли треба да се узимају увече или одмах ујутру.

Фото Shutterstock

 

7 ујутру

Гихт је проузрокован високим нивоом мокраћне киселине која ствара кристале око зглобова и изазива бол. Руско истраживање које је објављено у часопису Chronobiology International открива да је највећа концентрација нивоа мокраћне киселине у крви негде око седам ујутро. Најмање је има у вечерњим часовима, односно око 23 сата.

Фото Shutterstock

8 ујутру

Симптоми алергије, као што су сузне очију и нос који цури, најгори су ујутру. Muriel Simmons из организације Аллергy УК указао је да је узрок томе највероватније су прве јутарње активности као што су спремања кревета и сличне радње које подижу прашину и остале алергене честице у ваздуху.

Фото Shutterstock

9 ујутру

Ако вас муче мигрене, први напад највероватније ће вас ухватити између осам и десет сати ујутру, открива истраживање научника са клинике Cleveland. Исто истраживање показује и да су напади најређи од 20 сати до четири ујутру. Научници то повезују с порастом крвног притиска у јутарњим сатима јер се крвни судови у глави шире, што може да изазове главобољу.

Фото Shutterstock

10 ујутру

Према речима др Алана Силмана, директор америчког центра за артритис, укоченост и болови у зглобовима најчешћи су ујутру. Како објашњава, узрок је највероватније неактивност током ноћи. Међутим, могуће је да је то повезано и с различитим висинама кортизола и осталих хормона у телу.

Фото Shutterstock

13 часова

Најбоље време за физичку активност или одлазак код физиотерапеута је од 13 часова. Према истраживању научника са Универзитета у Вашингтону, температура тела је на врхунцу између 13 и 16 часова. Тачније, за два степена је виша од јутарње. То значи да су мишићи еластичнији и да је мања вероватноћа за повредама.

Фото Shutterstock

14 часова

Најбоље време за лек против астме је 14 часова. Зашто? Лек у то доба најбоље спречава погоршање стања у току ноћи, показује истраживање научника са Универзитета у Сао Паулу.

Фото Shutterstock

15 часова

Напади панике најчешће се јављају у овом периоду дана. Висок ризик од таквих стања траје све до 19 часова. Стручњаци објашњавају да циркадијални ритам тела узрокује активности нервног система, али и да је то доба када човек већ доживи неколико стресних ситуација.

Фото Shutterstock

16 часова

Симптоми прехладе, као што су кашаљ и цурење носа, на врхунцу су управо у овом добу дана. Једна теорија каже да је то због тога што су хормони који такође производе антитела за борбу против инфекције мање активни после подне. Због тога слаби одбрана организма, а појачавају се симптоми.

Фото: Free Images Pixabay

21 час

Симптоми чира на желуцу најјачи су у овом добу дана, и то највероватније јер желудац вари храну. Неколико истраживања је показало да су таблете против таквих тегоба најделотворније ако се узимају у вечерњим часовима.

Фото Shutterstock

22 часа

Екцеми и остала обољења коже у овом периоду су најгори. Научници сматрају да до тога долази јер се тада мења температура тела. Због деловања температуре на нервне завршетке кожа постаје осетљивија и симптоми кожних болести су јачи.

Фото: Shutterstock

23 часа

У то доба труднице најчешће добијају трудове. Сматра се да је то због промене хормона, али постоји могућност и да је због највеће смирености тела у току дана. Неки стручњаци сматрају да је женско тело еволуирало тако да се порођај догађа током ноћи.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ТАЧНО НА ОВОМ МЕСТУ БИ МОГАО ПОЧЕТИ ТРЕЋИ СВЕТСКИ РАТ: Путин га сматра својом територијом, НАТО трупе већ распоређене

ОВАЈ снегом прекривени гранични мост између две средњовековне тврђаве у делу Естоније где се говори руски, могао би бити место где ће започети трећи светски рат, пише Политико.

26. 12. 2024. у 08:55

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице

ПОЈАВИЛА СЕ ШОК ТВРДЊА: "Руси су оборили авион у Казахстану, погледајте трагове експлозије на репу летелице"

АВИОН Азербејџан ерлајнса, који се 25. децембра срушио на путу за Русију, можда је оборен руском ракетом земља-ваздух, према извештајима руских медија који нису наклоњени Кремљу и руском председнику Владимиру Путину.

26. 12. 2024. у 07:44

Коментари (0)

ВАНРЕДНЕ МЕРЕ У МАНЧЕСТЕР СИТИЈУ: Гвардиола увео карантин због лоших резултата и на Божић