ИМАТЕ СВРАБ И ПРОМЕНЕ НА КОЖИ: Савет лекара - Проверите функцију штитасте жлезде

Татјана Марковић

01. 09. 2024. у 07:00

КАДА штитаста жлезда не функционише како треба, могуће су промене на кожи као што су свраб, сувоћа и дисколорација (депигментација).

ИМАТЕ СВРАБ И ПРОМЕНЕ НА КОЖИ: Савет лекара - Проверите функцију штитасте жлезде

Фото Shutterstock

Аутоимуни поремећаји попут Грејвсове и Хашимотове болести такође су често су повезани са сврабом коже.

 

Промене на кожи, штитаста жлезда и могућа веза са псоријазом: Када свраб прати хипертиреозу

Поремећаји рада штитасте жлезде такође могу да узрокују повећано или смањено знојење, што под одређеним условима може довести до појачаног свраба. Хипертиреоза, стање у којем штитаста жлезда производи прекомерну количину тироидних хормона, даје свраб као један од симптома. Међутим, према старијим истраживањима, не испољавају га све особе са хипертиреозом.

Фото Shutterstock

Када се симптоми испоље, најчешће су то општи свраб по целом телу или формације издгнутог и сврбљивог осипа нталоженог у прегибима коже. Друге промене на кожи које могу пратити хипертиреоидизам укључују топлу (благо „упаљену“), дисколорисану кожу и прекомерно знојење. Када се зној осуши, може да изазове нови свраб због топлоте.

Нека истраживања сугеришу да људи са псоријазом могу имати већу вероватноћу да развију поремећаје штитасте жлезде. Међутим, веза није потврђена јер је потребно више истраживања.

Свраб и хипотиреоза: Шта када штитаста жлезда производи мање тироидних хормона

Хипотиреоза настаје када штитаста жлезда не производи довољно хормона. Може узроковати суву кожу, која је сврбљива и изазива непријатност. Сува кожа често мења текстуру коже из меке у грубу, што заправо изазива свраб. Хипотиреоза такође може бити повезана са екцемом craquele, познатим и као астеатотични екцем. Реч је о облику дерматитиса који се манифестује пуцањем коже. Може да се појави и у облику плоча коже раздвојених дисколорисаним тракама. Такође, подразумева трагове налик огреботинама, а обично почиње на једној потколеници пре него што се полако прошири на целу кожу обе потколенице.

Фото: Shutterstock

Свраб коже, Грејвсова и Хашимотова болест

Једна од компликација Гравесове болести је Гравесова дермопатија, која се манифестује дисколорацијом и задебљањем коже, што такође изазива свраб.  Осим свраба коже повезаног са хипертиреоидизмом, Гравесова болест може узроковати и испупчене, суве очи које сврбе. То стање се назива Гравесова очна болест.

Поједина истраживања сугеришу повезаност између Хашимотове болести и хроничне уртикарије. Заправо, у 25 до 30 одсто случајева хроничне уртикарије који су проучавани, у крви је пронађена антитиреоидна пероксидаза, карактеристичан знак Хашимотове болести.

Фото Shutterstock

Како контролисати свраб изазваним поремећајима функције штитасте жлезде

Постоји више промена у начину живота које пацијенти са проблемима штитасте жлезде могу да начине како би боље контролисали симптоме и спречили погоршање кожних проблема. American Academy of Dermatologyпредлаже следеће:

купање у млакој купки са овсеном кашом
примена топикалних анестетика са прамоксином
употреба расхлађујућих агенаса са ментолом или каламином
коришћење хидратантних крема без мириса
ношење комотне памучне одеће
одржавање ниже температуре и неутралног нивоа влаге у простору у коме боравимо
смањење стреса када је то могуће
избегавање чешања.

На крају, решавање свраба изазваног поремећајима штитасте жлезде подразумева пре свега придржавање прописане терапије од стране лекара.

(еКлиника)

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

РАДИОАКТИВНА ТАЈНА У ЛЕДУ ГРЕНЛАНДА: Мрежа тунела и нуклеарни отпад - потенцијални проблем за Трампа (ФОТО/ВИДЕО)

КАКО се планета загрева, "Camp Century" - смештен на једној од најудаљенијих локација на Земљи, око 1.500 километара северно од Нука, главног града Гренланда - постао је предметом обновљеног интересовања и забринутости око тога колико ће дуго остати закопан.

19. 01. 2025. у 10:15

Коментари (0)

БУДУЋНОСТ ЈЕ САДА: Трендови у одрживости за 2025. годину