ОПРЕЗ КАД РАДИТЕ ПО КУЋИ: Савети како да правилним држањем тела спречите повреде кичменог стуба

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

02. 08. 2024. у 07:00

ПОД физичким напором сматрају се и многобројни кућни послови. Да не бисте проузроковали болове у доњем делу леђа, врату, ногама и рукама, важно је правилно кретање, као што бисте то чинили радећи било коју другу вежбу.

ОПРЕЗ КАД РАДИТЕ ПО КУЋИ:  Савети како да правилним држањем тела спречите повреде кичменог стуба

Фото Shutterstock

Практично говорећи, савијање леђа преко каде приликом купања деце или прања косе је погубно за кичму, колена и зглобове. Да би се овај посао обавио успешно, у сваком смислу леђа би требало да се држе право снагом мишића, а тежину тела најбоље подносе мишићи ногу, а не колена или зглобови. Често домаћице неправилно савијају леђа и приликом усисавања, што после дужег времена може да буде главни узрок оболевања кичменог стуба.

Конкретни савети важе и за ширење опраног веша. Никако не би требало забацивати главу уназад, већ висину жице подесити у висини очију.

Од подједнаког значаја, осим правилног држања теле, јесте и то да гардероба у којој се обављају послови буде удобна и по мери. Лош избор грудњака може да приморава на неправилно држање горњег дела тела, док тесан брусхалтер чија се копча урезује у кожу може да оштетити живац кичме. Бретеле не би требало да се урезују у кожу јер спречавају нормалан проток крви, а исто важи и за уске панталоне или шортс. Важно је и да обућа буде одговарајућа и да нога не "исклизава", што може да доведе до озбиљне повреде.

Као и код сваког облика рекреације, важне су повремене паузе. Када завршите један део посла у кући одморите се неко време. Благовременим одмарањем у повољном положају, кратким прилегањем или седењем у полулежећем положају са ослањањем кичменог стуба на јастуке при високо подигнутим ногама избегава се исувише велико замарање и помаже се савлађивање свакодневних задатака.

Ево још неколико практичних савета како да сачувате здравље тела при обављању кућних послова:

Пеглање

Код пеглања једну ногу треба подићи на нижу столицу или постоље како би се ублажило оптерећење доњег дела леђа, које се јавља због дуготрајног стајања.

Усисавање

Код усисавања, леђа би требало да буду исправљена, а карлица "подвучена" снагом мишића. Положај тела се мења захваљујући гипкости мишића ногу и из благо савијених колена.

Подизање терета

Приликом подизања терета с пода, треба чучнути, односно савити ноге у коленима, и терет дизати постепено, најпре опружањем ногу, а затим леђа.

Ношење терета

Држање или ношење терета кичма боље подноси уколико се терет држи ближе телу.

Дуготрајно стајање

Дуготрајно стајање олакшаћете ако благо савијете колена и повремено се ослоните на лактове.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

СТИГЛА ПРВА ВЕЛИКА ПРОГНОЗА ЗА ПРОЛЕЋЕ: Европски стручњаци открили какво нас време очекује у марту, априлу и мају (МАПА)