ВРУЋИНЕ ПРОВОЦИРАЈУ НАПАДЕ: Будите опрезни на високим температурама ако имате астму

Ивана Ковачић
Ивана Ковачић

07. 07. 2024. у 20:40

ВИСОКА спољна темпертура, летње олује, повећана влажност ваздуха и учестао врућ ветар за астматичаре могу да буду окидачи за напад.

ВРУЋИНЕ ПРОВОЦИРАЈУ НАПАДЕ: Будите опрезни на високим температурама ако имате астму

Фото Shutterstock

 Докторка Татјана Радосављевић, пулмолог, каже да је додатни проблем то што су у неким местим врућина и сунчани дани често комбиновани са порастом концентрације аерополутаната од којих је највиша концентрација озона, а он може бити снажан узрок погоршања астме. Исто важи и за дим који настаје због летњих шумских пожара.

- Прва помоћ за све оболеле од астме у овим данима је да се узима довољна количина течности и да се борави у расхлађеном простору - каже др Радосављевић. - Такође, требало би да се ограниче дневне активности напољу када је присуство окидача, дакле полена и аерозагађења велико. Обавезно је и да астматичари са собом носе пумпице са бронодилататорима. Највећа грешка јесте да се прекине терапија заштитним пумпицама у току лета.

Фото Shutterstock

Симптоми погоршања астме

Симптоми погоршања астме су свирање у грудима, кашаљ, кратак дах и бол или тескоба у плућима.

- Најопаснији су напади астме који не реагују да примену бронходилататора, односно лекова који се дају за ширење бронха у пумпићама - каже наша саговорница. - Тада се хитно треба јавити лекару, да се не би развио најтежи облик, а то је статус астхматицус.

Буђ и полени су, такође, јаки окидачи који провоцирају астматичан напад. Они се шире веома далеко када дува врућ ветар.

- Летње олује са грмљавином могу да буду узроци погоршања астме, јер се одједном нагло подиже ниво алергена, полена, буђи и јак ветар их рашири, и лакше се инхалирају, што доводи до запаљења ваздунишх путева - напомиње др Радосављевић. - Симптоми могу да буду и веома тешки, пошто олуја може да доведе до наглог пада температуре и пораста влажности.

Тегобе на путовању

ВРЕМЕ летњих одмора и путовање може бити проблематично за особе са астмом. Докторка Татјана Радосављевић каже да лет авионом најчешће није проблематичан за астматичаре, док је дуготрајна вожња аутобусима у којима нису увек очишћени филтери у клима-уређајима и уз доста гриња на седиштима потенцијално неугодан изазов за пацијенте са астмом.

Море добро за астму

За астматичаре боравак на мору у ово доба године је најбоља опција.

- Сунце има бројне бенефите на здравље јер повећава количину витамина Д у организму, а удисање ваздуха богатог сољу побољшава дисање - каже др Радосављевић. - Морски ваздух садржи јод, со, магнезијум, смањује симптоме астме, побољшава проблеме са алергијама и са кожом и стимулише имуни систем. Такође, ублажава и симптоме синузитиса. Морска вода је богата минералима, као што су магнезијум, хлориди, калијум, натријум, јод, сумпор, који такође имају благотворан утицај на здравље.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ПРВИ СНИМЦИ УКРАЈИНСКОГ НАПАДА НА РИЛСК: Најмање шест мртвих и десетине повређених, горе аутомобили (ВИДЕО)

ШЕСТ особа, међу којима и једно дете, убијено је у Рилску, у области Курск, као резултат ракетног удара украјинских оружаних снага, саопштио је вршилац дужности гувернера Курске области Александар Хинштајн.

20. 12. 2024. у 17:07

Коментари (0)

ИЗРАЕЛ ЈЕ ЗАТЕЧЕН: Делије урадиле нешто што је мало ко очекивао