ВИТАЛНИ И У СТАРОСТИ: Треће доба лакше се подноси уз адекватну исхрану (ЈЕЛОВНИК)
НУТРИЦИОНИСТИ су сагласни да је трпеза која се свакодневно заснива на маслиновом уљу, обиљу разноврсног поврћа, житарица, масне рибе и бобичастог воћа, директно повезана са очувањем виталности без обзира колико сте дубоко загазили у треће доба.
Иначе, масне рибе, попут сома и шарана, садрже комплетне протеине, што практично значи да садрже све есенцијалне аминокиселине, које су кључне за нормално функционисање мишића. Уз то, масне рибе у високом проценту садрже Д витамин, који се у организму понаша као хормон и доприноси здрављу имуног система, мишића и костију.
Месо масних риба обилује и комплексом витамина Б, нарочито нијацином и витамином Б12, а садржи и селен, минерал који помаже здрављу штитне жлезде и очувању ДНК.
Осим масне рибе, извор протеина који подмлађују организам су и јаја, пилетина и ћуретина.
Од млечних производа може да се једе мање масан сир и јогурт са ниским садржајем масноће. Хлеб, алкохол, кромпир, пиринач, као и брзу храну немојте јести јер они лоше утичу на изглед коже, али и на повећање килаже.
За очување виталности важно је да свакодневно попијете осам до 10 чаша воде. Дозвољена је и шоља зеленог или црног чаја. Газиране сокове и слаткише избаците из употребе јер садрже велики број адитива и угљених хидрата.
Пример јеловника за виталност:
Доручак
- омлет од два јаја или одрезак лососа од 150 г припремљен на роштиљу или барен
- мања шоља боровница
- 2,5 дл изворске воде
- зелени или црни чај
Ужина
- једна јабука или крушка
- 180 мл јогурта
- 2,5 дл изворске воде
Ручак
- салата са маслиновим уљем и лимуном
- одрезак сома припремљен у рерни или на роштиљу (150 г)
- мања шоља свежег или одлеђеног бобичастог воћа
- 2,5 дл изворске воде
Вечера
- одрезак шарана печен у рерни (150 г)
- салата са маслиновим уљем и лимуном
- поврће припремљено на пари
- 2,5 дл изворске воде
Сардине уместо меса
Исхрана богата рибом попут сардина или других малих врста риба уместо црвеног меса могла би да спречи до 750.000 превремених смрти до 2050, пошто би се смањио број пацијената од можданог удара или рака дебелог црева.
У студији објављеној у стручном часопису "Глобал Хелт" наводи се да су мале рибе попут сардина, харинга или инћуна богате полинезасићеним масним киселинама које умереном конзумацијом помажу у смањењу ризика од срчаних проблема и других болести, поготово кад је реч о мање развијеним земљама, пошто су те рибе далеко јефтиније од црвеног меса или крупних риба.
Ванредни професор на Универзитету Ровира и Виргили, Хесус Франциско Гарсија-Гавилан тврди да би увођење прехрамбене политике која фаворизује конзумацију рибе побољшало здравље популације.
- Поред тога, смањило би здравствене трошкове и промовисало праћење тзв. медитеранске исхране и атлантске дијете, два начина исхране који се све мање користе упркос томе што су широм света препознати као ефикасна превенција болести - рекао је Гарсија-Гавилан.
Препоручујемо
ИНТЕГРАЛНИ, ИЛИ БЕЛИ? Откривамо који је пиринач здравији и ефикаснији за мршављење
18. 04. 2024. у 14:29
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)