ПРОСТАТА СЕ УВЕЋАВА ЗБОГ ХОРМОНА: Уролог о проблемима који, после 60. године, муче више од половине мушкараца
ВИШЕ од половине мушкараца старијих од 60 година имају симптоме које узрокује бенигно увећање простате.
Најчешће је реч о тегобама са мокрењем, али ово стање могу да прате и уринарне инфекције, стварање камена у бешици, слабљење бубрега...
У интервјуу за "Новости" доцент др Александар Јаничић, уролог Универзитетског клиничког центра Србије каже да је бенигно увећање простате нормалан део старења код мушкараца и условљен је променама хормонског баланса који утиче на раст ћелија простате:
- Познато је да главни мушки полни хормон - тестостерон и његови деривати, имају значајну улогу у контроли раста простате. Са годинама ниво тестостерона код мушкараца опада, док ниво естрогена расте и то се сматра главним окидачем за настанак увећања овог органа. Прва огњишта бенигне хиперплазије (увећања) простате јављају се у тридесетим и четрдесетим годинама живота, али клиничке менифестације се јављају касније.
* Када почињу да се испољавају тегобе услед овог процеса старења?
- Иако се увећање простате јавља већ код средовечних мушкараца и са годинама прогресира, симптоми које узрокује не јављају се код свих мушкараца са увећаном простатом. Око 25 одсто људи који имају бенигно увећану простату немају сметње са мокрењем. Остали имају сметње са мокрењем изазване отежаним проласком мокраће кроз мокраћну цев, непотпуним пражњењем мокраће из бешике. Ипак, с годинама више од половине мушкараца старијих од 60 година имају неке симптоме. Инциденца расте како се приближавају 70-им и 80-им годинама. У осмој деценији живота, више од 90 одсто припадника јачег пола има доброћудно увећање простате и самим тим симптоме до којих оно доводи.
* Које тегобе су доминантне?
- Најчешћи симптоми које пацијенти у разговору са урологом наводе су тегобе у смислу чекања на отпочињање млаза, нарочито код првог јутарњег мокрења, напрезања при мокрењу, слабији млаз мокраће, танак млаз и испрекидан млаз, потпуна немогућност мокрења, учестало ноћно мокрење, јаки, незадрживи нагони на мокрење, учесталије дневно мокрење, цурење или капање урина.
* Како простата доводи до проблема са мокрењем?
- Увећана простата притиска мокраћну цев, пражњење бешике је отежано што захтева јачу контракцију мишића ћелије бешике (детрусора), да би дошло до истицања мокраће. То функционише неко време, а онда детрусор постаје дебљи и јачи, да би успешно компензовао повећани отпор нормалном протоку урина. На крају детрусор губи способност притиска мокраће кроз сужену уретру и бешика се више не може потпуно испразнити.
* Да ли су тегобе са мокрењем једине до којих доводи увећана простата?
- Нису, нажалост. Ови симптоми могу да буду узроковани или удружени са болестима као што су уринарна инфекција, болести мишића и нерава мокраћне бешике и слично. Притисак простате на мокраћну цев може бити тако велики да у потпуности онемогући мокрење. Као компликације бенигног увећања простате могу да се јаве уринарна инфекција, крварење из простате и појава крвавог урина, стварање камена у мокраћној бешици, дивертикулум мокраћне бешике, слабљење бубрежне функције које је удружено са проширењем горњих мокраћних путева и друга, ређа стања.
* Када је потребно обратити се урологу и шта се спроводи од дијагностичких процедура да би се проценио степен тегоба?
- Сваки мушкарац старији од 40 година, без обзира на то да ли има сметње са мокрењем или не, треба једном годишње да се обрати урологу због прегледа. Симптоматска фаза увећане простате захтева детаљан преглед уролога, да би се спровело правовремено и адекватно лечење како би се избегле раније поменуте компликације. Дијагноза се поставља након пажљиве процене симптома у разговору са пацијентом, где поред личне и породичне анамнезе дигиторектални преглед има велику улогу. Изводи се како би се опипала простата кроз зид ректума и утврдило да ли је увећана и колико, да ли је хомогена и ограничена од околине.
Контрола на шест месеци
* Колико чести би требало да буду контролни прегледи код уролога?
- Правовремено обраћање урологу на преглед је од пресудног значаја за успех у лечењу, јер тегобе узроковане доброћудним увећањем простате данас се успешно превазилазе и лече, а медикаментозна терапија представља окосницу у лечењу. Применом иновативних препарата код ових пацијената, потреба за хируршким лечењем се значајно смањила. Шестомесечне контроле код уролога за пацијенате који су на терапији је оптималан период за процену терапијског одговора, уколико динамика контрола не захтева и чешће прегледе.
* Да ли је потребна и анализа урина?
- Узорак урина се може тестирати да би се испитало постојање уринарне инфекције, а из крви се испитује простата-специфични антиген (ПСА) који је битан у детекцији рака простате. Такође у дијагнози бенигно увећане простате велику и важну улогу има ултразвучни преглед, где се између осталог, сагледавају горњи уринарни путеви, прецизно процењује величина простате и мери количина заосталог урина након мокрења (резидуални урин).
* Које су терапијске опције у лечењу симптома бенигне хиперплазије простате?
- Начин лечења зависи од старости и општег здравља пацијента, величине простате и начина на који она утиче на њихов квалитет живота. Ако симптоми не сметају превише нормалним свакодневним активностима, може се само променом животног стила, који између осталог подразумева смањење конзумирања кофеина, алкохола, зачињене хране, значајно умањити њихов степен.
* А примена лекова?
- Медикаментозна терапија данас заузима централно место у лечењу симптома узрокованих доброћудним увећањем простате, нарочито код пацијента са умереним тегобама, без значајнијих компликација и без значајније опструкције. Неки од препарата који се примењују делују тако што опуштају мишиће простате и бешике, док други помажу у смањењу простате. Неретко је потребна и комбинација два или више лекова да би се постигао најбољи резултат, па се комбинована терапија данас сматра златним стандардом у лечењу ових болесника.
* Када је неопходно хируршко лечење?
- Хируршко лечење простате се спроводи када пацијент има веома изражене тегобе са мокрењем, односно потпуну немогућност спонтаног мокрења, понављане епизоде крвавог урина, слабост бубрежне функције или камен у мокраћној бешици. Трансуретрална ресекција простате је најчешћи хируршки захват код бенигне хиперплазије простате.
Препоручујемо
ИНТЕГРАЛНИ, ИЛИ БЕЛИ? Откривамо који је пиринач здравији и ефикаснији за мршављење
18. 04. 2024. у 14:29
МЕРКЕЛОВА ПРОГОВОРИЛА О ПУТИНУ: Једну ствар посебно истакла - "Имао је осећај за то"
БИВША немачка канцеларка Ангела Меркел описала је у својим мемоарима први сусрет са Доналдом Трампом, а такође је говорила о руском председнику Владимиру Путину и Украјини. Одломке из књиге објавили су немачки медији.
21. 11. 2024. у 11:45
РУСИЈА ПОСТАЛА ГЛАВНИ "ИГРАЧ" У ЕВРОПИ: Ово се десило први пут од пролећа 2022. године
РУСИЈА је у септембру први пут од пролећа 2022. постала главни снабдевач гасом Европске уније, преноси РИА Новости, позивајући се на податке Евростата.
21. 11. 2024. у 11:32
ДЕСИЛО СЕ ЧУДО: Кренули да му искључе сина са апарата, отац УЛЕТЕО СА ПИШТОЉЕМ у болницу (ВИДЕО)
ЛЕКАРИ су рекли да за њега више нема наде и наложили су да се искључи с апарата за одржавање виталних функција, али то његов отац није могао да дозволи, упркос томе што се младићева мајка, Пикерингова бивша супруга, сагласила са докторима.
21. 11. 2024. у 15:31
Коментари (0)